Fórum pro všechny rodiče

Autor

Měli jste někdy pocit, že máte takové problémy jako rodič, se kterými vám nikdo neporadí? Že jsou situace a témata, pro která nejsou kurzy ani školení, a přitom jsou tolik důležitá? Právě pro rodiče a rodičovské organice vzniklo Fórum rodičů, které pomáhá a radí právě s výchovou, školou či s postupy v jednání s různými úřady, se kterými jako rodič můžete přijít do styku. Abychom vám činnost této organizace přiblížili, vyzpovídali jsme paní Hanu Chalušovou.

Proč Fórum rodičů vzniklo?

  1. Rodič jako jednotlivec si stojí jinak než instituce, která má vliv na jeho děti. Jeho hlas nemá stejnou váhu. Pro rovnější dialog tedy stavíme organizaci, která může podpořit jednotlivého rodiče, jeho rodičovskou zodpovědnost a kompetence.
  2. Rodič jako jednotlivec nemá moc možností ovlivnit směrnice, vyhlášky, zákony. Národní organizace rodičů (s členstvím v evropské síti rodičovských organizací) prostě má větší možnost něco ovlivnit.
  3. Informovanost a podpora rodičů a jejich organizací může přispět k rovnému přístupu ke vzdělávání pro všechny děti.

Jak fórum funguje?

Fórum je prostor pro komunikaci a sdílení mezi jednotlivými rodiči a organizacemi rodičů. Nabízí informační a poradenské zázemí pro témata pro rodiče aktuální a důležitá. Fórum Rodičů je součástí evropské sítě rodičovských asociací a přináší tedy na pole vztahu rodičů a školy inspirace a příklady dobré praxe z jiných evropských zemí. Na národní úrovni sleduje a shromažďuje podněty od rodičů a rodičovských organizací pro širokou informovanost a veřejnou diskuzi.

Jaká témata jsou v poslední době pro rodiče nejdiskutovanější?

Asi nejaktuálnější je potřeba rodičů mít možnost více se podílet na podobě mateřských, základních i středních škol. Diskutovaná témata ve školství jsou například plánované jednotné přijímačky na střední školy, které mají více dětí směřovat na učňovské školství. Velké téma je pro mnoho rodičů inkluze a speciální školy. Stále je velké téma lesní školky. Také se blíží maturity, u kterých stále zůstávají nedořešené otázky a mají vliv na celý průběh středoškolského studia. Rizikové nápady jako povinné plošné testování dětí snad už rodiče znovu nepřekvapí a zůstane to už uzavřenou kapitolou. Otázek mediálně diskutovaných je mnoho, a určitě jednotliví rodiče mají i své vlastní otázky.

Fórum Rodičů se v prvním gardu zaměřuje na oblast vzdělávání, nicméně ve stanovách je podpora rodičů ve vztahu k institucím obecně a jsme otevření více možnostem. Ostré konfrontace na poli zdravotnictví vyvolává téma povinného očkování, porody vždy vyvolají silné emoce, kvalita potravin. V sociální oblasti pak matky samoživitelky a syndrom chybějícího otce – je možné i genderově překlopit. Důležité je i sledovat přístup institucí při odebírání dětí rodičům v obtížné životní situaci.

Kdo se může do fóra zapojit?

Nabízíme členství všem rodičům a asociované členství všem organizacím rodičů. A úplně každý se může stát příznivcem a tím vyjádřit podporu Fóru Rodičů. Stačí vyplnit jednoduchý registrační formulář na stránkách spolku.

 

Jaká je podle Vás rodina 21. století?

Na tuto otázku nedokážu stručně odpovědět a už vůbec ne hlasem Fóra rodičů.
Snad jen: Hodně různá! A není podpořena v míře, kterou by v době nejasných rámců a hodnotových systémů potřebovala.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně úspěchů v pracovním i soukromém životě.

Pro více informací zamiřte sem www.forum-rodicu.webnode.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *