Nezimní radovánky

Autor

Tak tady máme leden. Měsíc, který by měl svou vládu dokazovat proklatě nízkými teplotami, bohatou jiskrnou sněhovou nadílkou a mrazivými květy na okenních tabulkách. Naše děti po celé vánoční prázdniny marně vyhlížely bílé vločky. Sáňky, boby a lopaty dostaly dovolenou. Na nové kombinéze, kterou jsem koupila pro syna jsem ještě neodstřihla ani cedulku. Odstříhávat nebylo potřeba, venku kvetou fialky a ze země vystrkují hlavičky první lístky modřenců. Je mi líto obou. Úžasně teplé kombinézky, která už příští rok bude klukovi malá, i těch předčasně probuzených kytek. Snad příroda dá sílu kvetoucím trnkám, aby nepomrzly a v létě bylo na kuličky a do buchet.

Včera se klukům nechtělo jít ani ven. Co tam, když není sníh. Na hřišti je to nebaví, procházky do lesa se už taky omrzely. Pátrala jsem teda v knížkách, časopisech i na internetu, co dělat v zimě s dětmi, aby se trochu vyřádily a my dospěláci nepřišli o nervy. Chtělo by to nějakou jednoduchou hru. Takovou, aby se za A) prckové nezváleli po zemi a my museli zapnout pračku hned po příchodu z vycházky, za B), aby hra naše děti obohatila a rozvíjela v nich osobnosti hodné růst v dnešní úspěšné společnosti, a konečně za C), abychom mohli na chvíli opustit obrazovky a displeje všech druhů a rozlišení. Pátrala jsem a našla. V zimě se dá užít hezký den i bez sněhu. Nabízím vám, pokud nepohrdnete, pár tipů, jak s našimi nejmenšími strávit zimní dopoledne. I když mezi fialkami a pukajícími květy kočiček trochu netradiční.

ŘADA, KTERÁ NEVIDÍ

Hra založená na dotycích. Potřebujete k ní šálu, šátek nebo něco přes oči. Stačí stáhnout i čepici.

Všichni hráči si zavážou oči tak, aby neviděli. Zvolí si kapitána a ten dává rozkazy. Pozor!, seřaďte se podle největšího. Nastává mumraj plný dotyků, osahávání, hledání a blbnutí. Zapojte sousedovy děti, babičky, dědu… Až úkol provedete a zkontrolujete, kapitán vydává další rozkaz. Seřadit se podle velikosti bot, barvy oblečení, délky vlasů nebo bundy, podle věku. Pozor, hráči prý nesmí při této hře mluvit. Tuhle podmínku se nám splnit nepodařilo, děcka se celou dobu chechtaly.

NA SOCHAŘE

A znova dotyky. Když už máme ty šátky, šály a čepice, ještě jednou je využijeme.

Hrát můžeme minimálně ve třech, ale když nás bude víc, bude větší legrace. Jeden z hráčů zaujme nějakou zvláštní pozici. Další bude pro příští chvíle plastická hmota. Třetí hráč si zaváže oči a z hmoty „modeluje“ stejnou pozici, jakou má první socha. Zkoumá detaily. Úklon hlavy, zavřené oči nebo zalomený palec.

NA STAVY

Trocha pantomimy přece nemůže škodit. Jeden vybraný předvádí stav. Hodný, silný, smutný, hladový, rozesmátý, nemocný, ospalý apd. Ostatní hádají. Kdo uhádne, získá bod. Pro menší děti je vhodnější hádat řemesla nebo taky členy rodiny. Je zajímavé vidět parodovanou maminku a tátu. My jsme se s manželem hodně divili, budete se možná divit i vy 🙂

VLEVO VOLNO

Pokud je vás víc, sejde se celá rodina nebo hlídáte sousedovy děti vyzkoušejte tuto hru. Sedneme si do kruhu a jeden vybraný hlásí, že by si přál, aby po jeho levici usedl člověk, který … možností je nepřeberné množství. Má víc jak třicet let, před chvílí se poškrábal na uchu, líbí se mu pohádka o Maxipsu Fíkovi, snídal chleba s taveňákem, má šedou barvu očí, nerad prohrává. Ostatní hádají. Kdo uhádne, sedá si po levici a pokládá otázky zase on. Když si náš patnáctiletý přivedl na víkend kamarády, docela se u této hry bavili. Dostali se i k takovým tématům, že jsme s manželem po deváté hodině raději potichu z místnosti vypluli. Snad to mladí bez rodičů zvládli 🙂

SNĚHOVÁ GALERIE

Kdyby přece jen sníh letos napadnout stačil, vytvořte si galerii. Nebude to o velikosti děl, ale o jejich dokonalosti. Každý hráč obdrží po deseti hrstech sněhu a snaží se z něho vytvořit co nejdokonalejší a nejpropracovanější objekt. Na vás už zůstává, jestli v pravidlech povolíte doplňkové materiály na ozdobu výtvorů, nebo zůstanete jen u sněhu. Zdobit můžete sirkami, větvičkami, kamínky, luštěninami, kousky zeleniny, šiškami vaječnými skořápkami, ořechy. Naši mlaďoši tvořili dortík a jednotlivé patra sypali potravinářským barvivem. Vypadali potom sice jak indiáni, ale dort byl pěkný. O zhodnocení můžete požádat nezávislou osobu.

Vítězství potěší, ale důležité není. Ať si při hře vyhraje kdo chce, odměnu za snahu musí dostat všichni.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *