Prasátko v obýváku? Proč ne?!

Autor

Při vyslovení slovního spojení „domácí mazlíček“ si většina lidí představí psa, kočku, křečka nebo jiné přítulné zvířátko. Náš vkus, potřeby a nároky na zvířátka chovaná v domácnosti se různí. Někdo si za společníka pořídí prasátko.

Pokud se vám prasátka líbí a uvažujete o koupi tohoto společníka, přečtěte si dnešní rozhovor s paní Martinou Katzerovou, prezidentkou Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s.

Paní Katzerová, jaké druhy (malých) prasátek se chovají v českých domácnostech?

V České republice je vedena jedna plemenná kniha dle zákona č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon) § 9. Tato kniha eviduje pouze osm plemen prasat a to výhradně jatečních. Z toho vyplývá, že všechna prasátka chovaná v domácnostech jsou vlastně prasečími voříšky, navzdory tomu, co mnozí chovatelé tvrdí a za co je nabízejí. Chov miniprasátek probíhá v praxi většinou tak, že chovatel vybírá velmi malé (často ne zcela zdravé) jedince a ty pak připouští s jinými velmi malými jedinci. Vzhledem k tomu, že tento chov je neustálený, kupující nikdy neví, co mu ze zakoupeného mazlíčka vyroste. Setkáváme se s tím, že sourozenci z jednoho vrhu mají v dospělosti (3roky věku) jeden 20, druhý 60 a třetí 80kg. Ve světě jsou za miniprasátka označována prasátka, která mají hmotnost v dospělosti do 120kg.

V čem se liší péče o tato prasátka od péče o klasické vepříky chované v chlívku především pro maso?

Samozřejmě ve všem. Potřeby mají všechna prasátka, ať už ta doma na gauči nebo ta v chlívku dva metry krát dva metry, stejné. Ta gaučová jsou na tom lépe, protože jejich potřeby uspokojujeme. Prasátka v domácnostech jsou chovaná jako společníci, stejně tak jako psi, kočky a ostatní domácí mazlíčci. Mají rovněž stejnou péči jako oni. Srovnáme-li prasátko s nejvíce rozšířeným zvířecím společníkem psem, dojdeme k následujícímu. Oproti psovi je prasátko inteligentnější, citlivější, čistotnější, není nijak cítit a zatím nebyly zjištěny žádné alergie na jeho srst či kůži. Na druhou stranu je proti psovi dominantnější, tvrdohlavější, hůře ovladatelné, neumístitelné v případě, že svého majitele omrzí a když onemocní, vyžaduje vysoce odbornou veterinární péči, která není nikterak laciná.

Lze si prasátko ochočit, podobně jako pejska?

Prasátka jsou velmi inteligentní zvířata, což dokazují mnohé výzkumy prováděné ve světě, rychle se učí a mají výbornou paměť. Problém je ten, že prasátka vnímají svého majitele jako sobě rovného partnera a proto nebudou nic dělat na povel tak jako psi. Prasátka svou velkou inteligenci využívají především ve svůj prospěch. Například zavřou dveře, když na ně táhne, velmi rychle vymyslí jak otevřít petlici na ledničce či spíži, na metr přesně si pamatují cestu, po které šla před lety a v neposlední řadě velmi dobře vycítí, co majiteli nejvíce vadí a tím se pak mstí například za samotu, kterou trpěla, když odešel třeba do zaměstnání.

Jsou prasátka vhodná k dětem? Zvládne se o prasátko postarat dítě?

Všeobecně řečeno nejsou. Máme mezi svými členy výjimky ale je jich opravdu velmi málo. Prasátka jsou žárlivá a děti nerespektují, chovají se k nim jako k sobě rovným. Stejně tak nejsou podřízená ani svým majitelům, na které též shlížejí jako na sobě rovné. V žádném případě není dítě schopné se o prasátko postarat a nechávat je společně bez dozoru rozhodně nedoporučuji.

Koho sdružuje Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti a jaké je poslání klubu?

Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti sdružuje majitele a příznivce prasátek chovaných jako domácí mazlíčci. Členem klubu se může stát každý občan ČR, jakož i občan jiného státu, se kterým ČR udržuje diplomatické styky, starší 18 let nebo právnická osoba. Žadatel nemusí vlastnit prasátko, jestliže bude dodržovat stanovy a ostatní řády klubu.

Posláním naší neziskové organizace je především informovat veřejnost o problematice soužití s prasátky jako domácími mazlíčky, budovat síť veterinárních lékařů ochotných zabývat se prasátky z pohledu člověčího společníka a pořádat pro tyto veterináře setkání, kde by si vyměňovali zkušenosti, jednat s úřady a institucemi o změně některých zákonů týkajících se prasat (z hlediska legislativy je prase v celé EU zvířetem hospodářským a proto se i na naše prasátka vztahují stejné zákony a nařízení jako na prasata chovaná pro jateční účely), pořádat hromadná setkání s preventivními veterinárními akcemi, zajišťovat veterinární péči prasátkům, která není možné transportovat a v neposlední řadě vybudovat zařízení, ve kterém by bylo možné pečovat o prasátka která byla svými majiteli odložena nebo jinak přišla o domov.

Na webových stránkách klubu jsem se dočetla, že pořádáte různá setkání chovatelů. V čem jsou takové akce prospěšné?

Naše organizace pořádá každoročně jarní a podzimní veterinární akce, kde se schází naši členové především kvůli vakcinaci. Chov prasátek jako mazlíčků není tak rozšířen, aby se výrobcům vakcín vyplatilo připravovat vakcíny v balení pro jedno zvíře. Nejmenší dostupné balení je pro padesát prasátek a otevřená vakcína musí být spotřebována do čtyř hodin. Hromadným očkováním šetříme jak vakcínu, tak finance našich členů. Dalším důvodem hromadných akcí je skutečnost, že většinu prasátek není možné bez fixace ošetřit. Navrhli jsme a posléze pořídili z darů našich členů a sponzorů speciální zařízení pro fixaci prasátek, pomocí kterého je možné provádět preventivní péči, především úpravu přerostlých spárků a zubů u prasečích samců. Dále pořádáme pro naše členy každý rok v červnu dvoudenní setkání v Sedmihorkách a také Vánoční besídku v prosinci.

Existuje odborná literatura pro chovatele prasátek v domácnosti? Co by si měl člověk uvědomit, než si domů pořídí prasátko?

V současné době v ČR žádná odborná literatura zabývající se chovem prasátek jako domácích mazlíčků neexistuje. Na knížce o soužití s prasátky v domácnosti usilovně pracujeme.

Důležité informace, které je dobré znát před pořízením prasátka: Prasátka jsou nesmírně inteligentní zvířátka a umí být úžasnými společníky. Velice rychle (pár dní) se naučí hygieně. Budou se venčit na určeném místě (např. kočičí záchod) nebo budou chodit ven jako pes. Vychovávat prasátko vyžaduje obrovskou dávku trpělivosti a laskavé důslednosti. Problémem je vrozená prasečí nenasytnost a zvědavost. Prasátko například velmi rychle pochopí, že nesmí otevírat ledničku a samovolně se obsluhovat, přesto to bude stále zkoušet! Většinu prasátek nemůžete nechat samotné v bytě, např. když půjdete do zaměstnání, protože naschvál udělají takový nepořádek, jaký si ani nedovedete představit. I kdybyste se stavěli na hlavu, bude se to opakovat vždy, když je necháte samotné. Prasátka vyžadují velmi mnoho kontaktu s majitelem a nerada zůstávají osamocena. Prasátka svou vysokou inteligenci používají výhradně pro vlastní prospěch. Naučí se velmi rychle kde co, ale nikdy to nebudou dělat na požádání. Přistrčí si židli ke stolu, aby se dostala k jídlu. Posunou si na zahradě lehátko do stínu, když už jim je na sluníčku horko, přemístí si do stínu misku s vodou, aby ji neměla teplou.

Bez povšimnutí vniknou do spíže, když ji zapomenete zavřít, po tichu za sebou přivřou dveře a budou hodovat na zásobách a s obyčejnou petlicí na ledničce si poradí raz dva. Šuplíky, dvířka od nábytku nebo kuchyňské linky, nic není pro prasátka žádnou překážkou. Jejich tvrdohlavost je nezdolná, mají sloní paměť a v dělání naschválů jsou přeborníky! Soužití s prasátkem má na druhou stranu mnoho kladů. Na kůži a osrstění prasátek zatím nebyla zjištěna alergie. Nejsou cítit, ani když zmoknou. Dovedou komunikovat na inteligenční úrovni čtyřletého dítěte. Většina prasátek je velmi mazlivá a svojí náklonnost a lásku dávají úžasně najevo.

Další otázkou je výběr pohlaví. U prasátek vládne matriarchát. Holky tedy bývají dominantnější, hůře se podřizují, mívají horší pubertu (ta u prasátek bývá okolo druhého roku věku) a také je třeba počítat s tím, že po prvním pohlavním cyklu (okolo čtvrtého měsíce) je třeba nechat prasničku vykastrovat. Kastrace holky je oproti kastraci kluka daleko větší zásah, vyžaduje celkovou anestezii, rekonvalescence je daleko delší a celý proces je i finančně náročnější. Kluka si většinou koupíte již vykastrovaného ale i když zůstane kastrace na vás, není se čeho obávat, jedná se o banální zákrok vyžadující jen lokální anestezii, rekonvalescence je krátká a finanční zátěž zanedbatelná. Kluci zpravidla bývají klidnější, nemívají tak bouřlivou pubertu, snáze se podřizují hlavně ženským členům rodiny a dají se lépe ovládat. Problém nastává v době dospělosti, kdy klukům narostou zuby zvané páráky a klektáky. Tyto zuby jsou pohlavním znakem prasečího kluka. Tyto ,,kly“ vyčnívají z tlamy a hrozí neúmyslné vážné zranění ostatních členů domácnosti. V některých případech je dokonce směr růstu zubů tak nešťastný, že vrůstají do tváře a je nutný zásah veterináře, většinou v celkové anestezii, která je u dospělého prasátka velký problém.

Co se týče veterinární péče, je potřeba mít ve své blízkosti některého ze specialistů na choroby prasat, protože většina veterinárních lékařů z městských ošetřoven a klinik vidělo prasátko naposledy na vysoké škole, nemají žádné zkušenosti a ti zodpovědní vám rovnou odmítnou prasátko léčit.

V neposlední řadě je také třeba vědět, že prasátko jakékoli, ať to vážící 200kg ve velkochovu nebo miniprasátko na gauči v městském bytě, je legislativně hospodářským zvířetem a vztahují se na ně stejná nařízení. Toto jde ošetřit registrací prasátka v Českém klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti.

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ SI NEPOŘIZUJTE MINIPRASÁTKO, JESTLIŽE:

 1. žijete v pronajatém bytě či domě, prasátko je přece jen neobvyklé zvíře a majitelé nemovitosti nebo sousedi s jeho chovem nemusí souhlasit
 2. žijete v bytě nebo domě špatně přístupném po strmém a kluzkém schodišti, prasátka zpravidla obtížně zdolávají schodiště a pokud dosáhnou velké hmotnosti, do schodů je neunesete
 3. nemáte možnost venčení na zahradě nebo v okolí vašeho bydliště
 4. hledáte pouze „miniprasátko“- i přes ujištění chovatelů, kteří slibují velikost kočky za předpokladu dodržování pochybných doporučení, například hladovění, prasátka rostou až do tří let a miniprasátkem je i takové, které dosáhne hmotnosti 40 – 120 kilogramů
 5. jste netrpělivý člověk, vychovávat prase vyžaduje totiž skutečně velkou trpělivost
 6. vašim sousedům vadí hluk, prasata mohou být velice hlasitá, zvláště sviňky v období říje
 7. nejste důslední, jakmile vašemu roztomilému prasátku jednou ustoupíte, zůstane to tak napořád
 8. jestliže je ve vašem žebříčku hodnot vysoko položená vaše zahrada se šlechtěnými květinami, prasátka vám ji v dobré víře rozryjí
 9. nemůžete obětovat v prvních měsících prasátku dostatek času a energie pro socializaci a výchovu
 10. máte ještě další zvířata, ale už nemáte dost času zajistit, aby si na sebe mohla s prasátkem navzájem přivyknout
 11. máte obavu z reakcí, které můžete s prasátkem mezi některými lidmi nečekaně vyvolat (překvapení, posměšky a někdy i odpor)
 12. nemáte možnost věnovat prasátku veškerý svůj volný čas, prasátka jsou stádová zvířata a zoufale potřebují společnost, pokud jsou přinucena být sama, mohou být agresivní a ani zařízení bytu není před nimi v bezpečí.

 

Kde je nejvhodnější zakoupit prasátko?

Doporučujeme určitě navštívit některého z chovatelů. Vedeme databázi u nás registrovaných prasátek, takže máme přehled o tom, od kterého chovatele jaké prasátko je a v jakém je zdravotním stavu. Víme o chovatelích, z jejichž odchovů bývají prasátka často nemocná a naopak. Rozhodně nedoporučujeme způsoby prodeje typu: Přivezu vám prasátko k benzinové pumpě a podobně. Další důležitou otázkou je věk prasátka. Zájemce by si neměl pořizovat prasátko mladší osmi týdnů!

Jak se daří malým prasátkům, která byla nalezená letos v únoru v lese v okolí Bratislavy? Našla již nový domov? (Více zde: http://prasatkovdomacnosti.cz/web/?p=p_74&sName=Adopce)

Bohužel poslední zprávy, které máme, jsou ty, že se podařil odchyt tří prasátek, která mají nové domovy. Jestli se podařilo odchytit a umístit i zbylá prasátka, nevíme.

Většina apartmánů a hotelů u nás i v zahraničí není přizpůsobená k dovolenkovému pobytu majitele a prasátka. Existují verze populárních psích a kočičích hotelů, kam mohu svého mazlíčka (prasátko) v případě potřeby ubytovat?

Co se týče cestování, prasátka registrovaná v naší organizaci mohou volně cestovat v rámci ČR. Cestovat s prasátky do ostatních zemí EU je legislativně velmi složité a v současné době to rozhodně nedoporučujeme kvůli nákazové situaci. Cestovat s prasátky do třetích zemí nelze vůbec. Většina prasátek jezdí na dovolené v České republice se svými majiteli a s tím, že by prasátko někde nechtěli ubytovat se setkáváme velmi zřídka. Hotel pro prasátka v ČR zatím neexistuje, takže když nemá majitel možnost nechat prasátko doma s někým z rodiny, na koho je prasátko zvyklé, nikam cestovat nemůže.

Vést prasátko na vodítku je stále trochu ojedinělý a kuriozní jev. Jaké reakce veřejnosti zaznamenáváte?

Reakce kolemjdoucích jsou různé. Hodně záleží na místě, kde se s prasátkem vyskytujete a jaké je to prasátko. Některá z našich prasátek znají lidé z televizní obrazovky nebo z různých časopisů, takže se s nimi chtějí fotografovat. Jiní zase zavalují majitele otázkami, jestli prasátko skončí na stole a podobně. Většinou se však podivují nad velikostí zakrslého prasátka, diví se jak 100kg prase může být mini.

Málokdo si uvědomí, že prase je tělesně dospělé až ve třech letech a proto dospělé miniprase vypadá stejně jako to babiččino z chlívku těsně před příchodem řezníka. Kdyby ale to babiččino nebylo poraženo v roce, mělo by ve třech letech 250 i více kg. Někdy se ale na ulici majitelé prasátek i pobaví, to když kolemjdoucí zkoumá co že je to za psí rasu, nebo když v Českém ráji otec chrání rodinu tělem a vykřikuje „pozor, splašený divočák, klid!“ a přitom zírá na prasátko opatřené postrojem, lampičkou a klubovým šátkem.

Čím si prasátka získala Vaše srdce?

Svou neskutečnou citlivostí a schopností vytvořit si ke svému majiteli takový vztah, který nemá obdoby u žádného jiného zvířete (úsměv).

Děkuji za zajímavý rozhovor a Vám i Vašemu klubu a všem chovatelům prasátek přeji hodně chovatelských i osobních úspěchů.

Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti, o.s
http://www.prasatkovdomacnosti.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *