Procházka Kyjovem

Autor

Do Kyjova jsme vyrazili na konci prosince, ač to tak nevypadlo, protože bylo nezvykle teplo. Chtěli jsme si prohlédnout město jako takové, proto jsme využili skvělou hru, která nás coby „únikovka“ provedla zajímavými místy města a mnoho jsme se díky ní dozvěděli.

Nelze říci o městě – ač mimo tradiční folklorní čas – vše v jednom článku, ale alespoň vám jej přiblížíme. Rádi místa navštěvujeme i mimo hlavní turistická období.

Město v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji na řece Kyjovce, 25 km jihozápadně od Uherského Hradiště. Je obklopeno Kyjovskou pahorkatinou, severně od města se rozprostírá pohoří Chřiby. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel. Město je centrem folklórního regionu Kyjovské Dolňácko a každé čtyři roky zde probíhá národopisná slavnost Slovácký rok.

Název osady byl buď odvozen od osobního jména Kyj a znamenal „Kyjův majetek“ nebo šlo původně o pojmenování lesa (z něhož se získávaly kyje) přenesené na osadu založenou v jeho sousedství. Německá podoba jména zněla nejprve Geyen, později Gaya a pochází z české (ze středověkých nářečních tvarů Kajov, Kejov).

Radnice je nejvýznamnější kyjovskou památkou, postavena byla v letech 1561–62 italskými staviteli. Stavba je široká 22 metrů a dosahuje výšky 39 metrů. Byla vybudována v čele západní fronty náměstí jako jednopatrová stavba s vysokou atikou, nárožním arkýřem a představěnou věží. Po opravě v roce 1721 byla věž završena vysokou bání, nahrazenou roku 1876 novorenesanční helmicí.

Hodiny na radniční věž instaloval v roce 1903 místní hodinář Fr. Gonic, v roce 1930 je nahradily hodiny nové V hlavním portálu kyjovské radnice je umístěn vzorový exemplář českého lokte, který sloužil k porovnání poctivosti měřidel na přilehlém tržišti. Kamenný latinský nápis nad vchodem radnice říká: „Tato radnice začala se budovati roku 1561 a byla dobudována 1562 za primátora Václava Bzeneckého staršího. Bohu, jenž pomocí svou nám umožnil skončit práci, za jeho přispění vzdána buď chvála a čest.“ Během staletí prošla mnoha úpravami jak interiérovými, tak exteriérovými a v poslední době především opravou sgrafit. Radnici několikrát postihly požáry a poničily vichřice. Dnes je radnice sídlem městského úřadu, mimo jiné zde najdete pracovnu starosty města, v moderní přístavbě dvorního traktu pak Radniční galerii, v níž vystavují nejen profesionální a amatérští výtvarníci z regionu, ale své práce prezentují také školy a různá sdružení či spolky.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje je pozdně barokní stavba na Masarykově náměstí v Kyjově. Byl postaven v letech 1713–1720 řádem kapucínů. Od roku 1784 je farním kostelem. Římskokatolický kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky. Zapálili jsme svíčku a také nás zaujalo, že si návštěvníci mohou za drobný peníz koupit vzpomínkovou „modlitbičku“, pohled a podobně. To známe hlavně z ciziny, kde je to v kostelech zcela běžné.

Vlastivědné muzeum sídlí v budově zámečku z poloviny 16. století na Palackého ulici, nejstarší budově ve městě. Kromě častých tematických výstav má stálou archeologickou, etnografickou a přírodovědnou expozici. Ve sbírkách je přes 40 000 předmětů. Součástí muzea je i knihovna, jejímž základem byla někdejší knihovna kyjovského piaristického gymnázia.Dnes obsahuje přes 15 000 svazků, z toho téměř 1 400 starých tisků. Nejstarší tisky pochází z 15.–18. století.

 

Přejeme krásné putování po naší krásné zemi a nezapomeňte, že i v zimě to jde! 

Foto: TRZ
Zdroj mimo jiné i https://cs.wikipedia.org/ a https://www.mestokyjov.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *