Pečení na Velikonoce: zapojte žitnou mouku a vykouzlete jarní dobroty

Autor

Velikonoce jsou časem rodinných setkání, kdy se domovy naplní vůní mazanců, beránků nebo božích milostí. Letos pro vás máme recepty, se kterými dodáte na velikonoční tabuli skvělé, chutné ale méně tradiční slavnostní pečivo – čokoládový bochánek a velikonoční briošku. Navíc jsou ze žitné celozrnné mouky, která přinese do jídelníčku řadu benefitů.

Žitná celozrnná mouka je typicky ideální pro výrobu chlebů, ale skvěle poslouží i na sladké pečivo. A to včetně toho velikonočně typického, jakým jsou mazance, beránci nebo perníčky, tak i řady jiných, méně častých velikonočních pochoutek. Žitná mouka dodává pečivu plnější a intenzivnější chuť, která může obohatit tradiční velikonoční recepty. Její chuť perfektně podtrhne koření jako je skořice, hřebíček nebo zázvor. Pusťte se letos do objevování nových chutí velikonočního pečiva s recepty ze žitné celozrnné mouky Pernerka.

Proč sáhnout na Velikonoce po žitné mouce?

Například žitná celozrnná mouka Pernerka obsahuje vysoký podíl vlákniny – 16 gramů na 100 gramů mouky. I díky tomu vás pečivo z ní déle zasytí. Ve srovnání s běžnou pšeničnou moukou má žitná celozrnná mouka také nižší glykemický index, což znamená, že způsobuje pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi.

„Žito totiž obsahuje arabinoxylany a beta-glukany, které jsou součástí tzv. rozpustné vlákniny a působí pozitivně na gastrointestinální trakt, žitné fruktooligosacharidy pak mohou působit jako prebiotika. Žito je také cenný zdroj zinku, manganu, lignanů, taninů a řady dalších látek. A co je také důležité zmínit, je vysoký podíl vlákniny v žitné celozrnné hladké mouce. V případě Pernerky je to celých 16 g ve 100 gramech jedlého podílu,“ říká Daniel Perner, majitel mlýnu Perner.

TIP – Žitná celozrnná hladká mouka Pernerka

Žitná celozrnná hladká mouka Pernerka je ideální volbou na tradiční i méně obvyklé velikonoční recepty. Vykouzlíte s ní beránka, perníčky, ale také velikonoční čokoládový bochánek nebo briošku. Díky svým pečícím vlastnostem a obsahu cenných složek z celého obilného zrna přináší výjimečnou kvalitu a chuť. Navíc je vyrobena unikátní mlecí technologií, která umožňuje zachovat všechny nutriční hodnoty při zachování jemnosti hladké mouky. www.pernerka.cz

5 důvodů, proč letos na Velikonoce péct se žitnou celozrnnou moukou

1. Pečivo vás déle zasytí. Může za to vyšší podíl vlákniny. Žitná celozrnná Pernerka obsahuje dokonce 16 gramů vlákniny na 100 gramů mouky.
2. Budete originální. S novou moukou v kuchyni se vám rozšiřují možnosti co více nebo méně tradičního na velikonoční stůl přichystat. Zlákat vás určitě mohou recepty níže.
3. Milovníci koření budou nadšeni. Žitná mouka se vyznačuje plnější chutí, kterou skvěle doplní koření jako je skořice, hřebíček nebo zázvor.
4. Dostanete do svého jídelníčku cenné látky. Žito je totiž cenný zdroj zinku, manganu, lignanů, taninů a řady dalších látek.
5. Je univerzální. Žitnou celozrnnou mouku si snadno oblíbíte i po skončení Velikonoc. Skvělá je nejen na chleba, ale třeba také do perníku.

Pusťte se letos o Velikonocích do méně tradičních receptů. Vyzkoušejte třeba velikonoční briošku podle Mirky van Gils Slavíkové nebo čokoládový bochánek. Recepty najdete níže.

Recept na briošku podle Mirky van Gils Slavíkové

Ingredience:
400 g BIO pšeničné celozrnné hladké mouky Pernerka
100 g BIO žitné celozrnné hladké mouky Pernerka
6 vajec
20 g vody
50 g moučkového cukru
200 g studeného másla
5 g soli
5 g sušeného droždí
70 g hořké čokolády
Čokoládový krém
100 g smetany na šlehání
200 g mléčné čokolády
30 g másla
1 špetka soli
Barevná mini čokoládová vajíčka dle vašeho výběru

Postup:
1. Do mísy dáme mouku, vejce, vodu, cukr, sušené droždí a sůl. Mícháme asi 3 minuty při nízké rychlosti, dokud se všechny ingredience nespojí. Seškrábneme stěny mísy a necháme 15 minut odpočívat.
2. Studené máslo nakrájíme na malé kostičky a začneme znovu míchat těsto. Pomalu přidáváme máslo do těsta za chodu robota. Těsto mícháme až je máslo zapracované.
3. Těsto vyndáme na pomoučený stůl. Jednu třetinu nastrouhané čokolády zapracujeme do těsta. Toto opakujeme, dokud nebude všechna nastrouhaná čokoláda rovnoměrně rozmístěna v těstě. Možná budeme muset v tuto chvíli přidat ještě trochu mouky, protože těsto bude dost lepivé. Těsto přendáme do olejem vymazané mísy a nechte kynout, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.
4. Jakmile těsto vykyne, vyklopíme ho na pomoučněný stůl. Těsto nakrájíme na 3 stejně velké díly a z každého vyválíme 3 dlouhé prameny, každý asi 30 cm dlouhý a spleteme cop. Cop by měl být dostatečně dlouhý, abyste mohli zastrčit každý konec pod něj tak, aby střed copu při vkládání do formy na bochník úhledně seděl na obou koncích. Necháme kynout.
5. Předehřejeme troubu na 190°C.
6. Jakmile brioška zdvojnásobí svou velikost, důkladně potřeme vršek vejcem. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme 20 minut, poté snížíme teplotu na 175°C a pečte dalších 15 – 20 minut.
7. Smetanu ke šlehání zahřejeme spolu s máslem a solí, kterou zalijeme čokoládu v míse a mícháme, dokud se všechna čokoláda nerozpustí.
8. Upečenou briošku vyjmeme z formy a dáme na mřížku na plech na pečení. Vlažnou briošku polijeme čokoládovou polevou a ozdobíme dle vlastní fantazie.

Recept na čokoládový bochánek

Ingredience na těsto:
400 g žitné celozrnné hladké mouky Pernerka
100 g holandského kakaa
velká špetka soli cca 6g
150 g cukr
sušené droždí
vanilka nebo vanilkový extrakt
citronová kůra z jednoho citronu
200 ml mléka
4 žloutky
70 g másla pokojové teplota

Čokoládová poleva:
100 g vysokoprocentní čokolády
50 ml smetany
žloutek na potření
Na dokončení:
100 g nasekané čokolády – bílá, mléčná, tmavá – dle chuti – dovnitř bochánku
50 g nasekané čokolády na posypání upečeného bochánku

Postup:
1. Do mísy si prosejeme mouku s droždím, přidáme všechny sypké suroviny a promícháme. Poté přidáme mléko, žloutky a zaděláme těsto.
2. Do těsta přidáme máslo pokojové teploty a zaděláme.
3. Těsto necháme na teplém místě kynout cca 40 minut.
4. Po vykynutí do těsta ještě vmícháme nasekanou čokoládu. Vytvoříme bochánek a dáme na plech ještě cca 20 minut kynout. Těsto potřeme žloutkem. Navrchu nastřihneme do kříže.
5. Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů cca 40 minut.
6. Bochánek polijeme čokoládovou polevou. A ozdobíme nasekanou čokoládou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *