Imbolc

Autor

I pohané měli své svátky, které úzce souvisely s přírodou a jejími přirozenými koloběhy. Kromě jarní i podzimní rovnodennosti a zimního i letního slunovratu, měli ještě čtyři velké svátky. Ty byly zasvěcené čtyřem archetypům ženy v různých etapách jejího života. Na 1. února připadá Imbolc (čti „imbolk“), svátek zasvěcený archetypu dívky představující nový život.

Oslava dívky

Jak už jsem psala, pohané měli velmi blízko k přírodě. Všímali si všech změn odehrávajících se během roku a jejich svátky kopírovali tyto přirozené procesy. Konec ledna a začátek února byl tak spjatý s novým začátkem, protože se začínala rodit první mláďata. Naši předkové začínali přemýšlet nad osivem, které za pár týdnů najde uplatnění v probuzené půdě. Začali rašit první jarní květiny, jemné a křehké sněženky a bledule. Není se tedy co divit, že i barva Imbolcu vychází z přírody. Je jí bílá značící nevinnost a čistotu.

Bohyně Brigit

Patronkou tohoto období byla bohyně Brigit představující mladou dívku. Byla bohyní nového života, nových začátků i nadějí. Je také patronkou léčitelství, kovářství, ale také umění, protože přinášela novou inspiraci a nápady. Pohané si ji představovali jako dívku s dlouhou bílou holí, kterou tloukla do zmrzlé, tvrdé země, aby ji probudila k životu. Okolo hole se vinul posvátný had probouzející se ze zimního spánku, který symbolizuje léčitelství a ozdravu těla.

Návrat světla

Dny se začínají prodlužovat a světla přibývá, Imbolc je tedy také svátkem jeho návratu. Při tomto svátku se používají bílé svíce, jimiž symbolicky přenášíme světlo i do našich příbytků. V noc z 31. ledna na 1. února byste měli s bílou hořící svící projít všechny místnosti s větou: „Vnášíme světlo“.

Rituály

Toto období naši předkové zasvětili rituálům spojeným s očistou těla i duše. Dopřejte si studenou očistnou koupel. Také využijte bylinky, ať už v podobě čajů k detoxikaci organismu nebo jako součást bylinkové lázně.

Kromě svého těla si ukliďte i kolem sebe. Zbavte se všech starých věcí, které vám už k ničemu nebudou a jen vám ubírají osobní prostor.

Užijte si očistu i návrat světla 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *