Warhol na zámku

Autor

Klasika v podobě POP-ARTu Andy Warhola, který specificky zpodobnil Marylin Monroe nebo polévky v plechovce… Přijďte se podívat zblízka. Tentokrát na Kladno. Až do

Andy Warhol se během 60. let vypracoval na jednoho z nejproslulejších amerických umělců své doby. Založil umělecké studio The Factory (Továrna), v němž se obklopil umělci, spisovateli, hudebníky a undergroundovými celebritami. Slavné jsou jeho malby plechovek Campbellovy polévky nebo portréty známých osobností, jakými byly herečky Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor či hudebník Elvis Presley.

POP ART vznikl z anglického slova popular art- populární masové umění. Tento umělecký směr se poprvé objevil v polovině 50. let a dominoval zejména v letech šedesátých. Pop art byl ovlivněn populární hudbou a komerčním uměním. Charakteristické pro něj je přejímání motivů i techniky z předmětů denní potřeby, inspirace velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy /fotografie, film, reklama, komiksy/.

I když POP ART vznikl v Británii a v Americe téměř zároveň, americká větev pocházející zejména z New Yorku a v New Jersey dobyla většího světového věhlasu. Nicméně poprvé označení POP ART použil anglický umělecký kritik Lawrence Alloway v roce 1958, a to na popis obrazů zachycujících poválečný konzumní styl života.

POP ART otevíral umění běžným lidem, se svými jednoduchými a otevřenými díly nebyl nijak složitý či hluboce duchovní, zdůrazňoval především kýčovitost a barevnost obyčejna.

Zdroj a odkaz na výstavu ZDE.
Foto: trz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *