Mezi Prahou a Vídní

Autor

Opening, jako zahájení podzimní sezóny, je jednou z nejvýraznějších akcí Národní galerie Praha v průběhu roku. “Je důležitý tím, že se Veletržní palác veřejnosti otevírá jako celek, návštěvníci si mohou projít výstavní novinky i stálé expozice. Především ale ukazuje živost a rozmanitost, kterou chceme do společnosti vnášet,” zve na zahájení hned několika projektů ředitelka NGP Alicja Knast.

Domovská výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní (22/9 2023 ⁠–⁠ 7/1 2024) nabídne zcela nový kontext dodnes populární techniky, u nás často k její škodě vnímané jen přes biedermeier. Ve velkorysém rozsahu a zcela novém kontextu odprezentuje práce českých i rakouských mistrů. Mnohdy málo známá díla jsou dokladem živého středoevropského dialogu 19. století. Vybrané akvarely pocházejí především ze sbírek NGP, doplňují je zápůjčky například z vídeňské Albertiny. Dokládají univerzálnost techniky, ve své době klíčové, a její vliv na další média jako  architektura nebo fotografie. „Prostřednictvím fenoménu akvarelové malby výstava odhaluje, že umění 19. století bylo mnohem dynamičtějším vizuálním světem než jak si ho dnes běžný divák představuje,“ popisuje zásadní rozměr výstavy její autor, Petr Šámal.

Esteticky jsou akvarely pozitivní, poetickou přehlídkou. K vystaveným umělcům patří vídeňští Franz a Rudolf Altovi, Thomas Ender či Josef Kriehuber a přední čeští malíři jako Vincenc Morstadt, Bedřich Havránek a Antonín Mánes. Stranou nezůstanou ani ženy umělkyně – Louisa Berková nebo Amálie Mánesová.

Dalším premiérovým počinem NGP je dočasné rozšíření sbírkové expozice Konec černobílé doby o grafický kabinet Pravoslav Sovák: Hlasitost ticha. (22/9 – 7/1/2023). Ten představuje hlubotiskové experimenty jednoho z nejvýraznějších evropských grafiků své generace, který proslul především silným citem pro koncepci a konstrukci.

Digitální realitu a všudypřítomné technologie zkoumá letošní ročník Fotograf festivalu (22/9 2023 ⁠–⁠ 11/2 2024). Pod příznačným názvem HYPERTENSION23 reflektuje, jak si tyto trendy žádají naši pozornost. „Žijeme v době transformace lidského těla v tekutou digitální hmotu ovlivňující všechny aspekty našeho života. Naše digitální entity brouzdají kyberprostorem a vytváří si vlastní enklávy, v nichž každé virtuální já nepřetržitě touží se dobře prezentovat. Stáváme se subjekty ztělesněných fantazií, ve kterých můžeme být někým úplně jiným – navždy, na nějakou dobu, nebo jen na jeden post,” v vysvětluje Monika Čejková, autorka konceptu letošního festivalu a kurátorka výstavy ve Veletržním paláci.

Podrobnosti najdete na webu ngprague.cz.

2 comments

  1. Obrazy bych ráda okoukla, ale je to “ z ruky“. Mám ráda obrazy. A teď přemýšlím, kdy jsem byla naposledy na výstavě…
    V článku je spoustu cizích slov, takže pro mne „oříškem“.

    1. je krásná. a je až do ledna, tak při případném výletě do Prahy… a cizí slova? je stále prostor se vyvíjet, dohledávat, taky to dělám skoro denně 🙂 Louskání oříšků zdar!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *