Čeština krásná, čeština má

Autor

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen pár otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní nahlédneme pod povrch češtiny. A kdo ví, možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým.

O čem v knize píše

„Jak už vyplývá z názvu, prostě o slovech a češtině. My lidé totiž obvykle svojí rodnou řečí komunikujeme zcela přirozeně, s lehkostí a bez větších potíží. Málokdy se už ale pozastavujeme nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak, a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. A právě o nich je řeč v Podzemí slov.

V knížce zkrátka dostanete možnost prozkoumat, co se skrývá pod povrchem jazyka, jejž všichni používáme dnes a denně.“

Proč knihu napsal

„O svou mateřštinu se zajímám celý život – nejdříve jen tak laicky, později i profesně. A od chvíle, kdy jsem se naučil první písmenka, taky rád píšu. Už hezkých pár let mě tu a tam někdo požádá, abych pro jeho časopis, blog nebo třeba samizdatový sborník napsal nějaké pojednání o slovech či jazyce. Podobné výzvy vždycky rád přijmu, a protože se snad tyto mé články hrstce lidí i líbí, rozhodl jsem se, že v jejich duchu připravím skutečnou tištěnou knihu. Věřím, že i ta si najde své čtenáře, které potěší, pobaví a obohatí o pár nových informací.“

Pro koho je kniha určena

Kniha by mohla zaujmout čtenáře, kteří mají rádi češtinu a kteří se alespoň tu a tam zamyslí, proč vlastně mluvíme tak, jak mluvíme. Co se týče věku, mohlo by jít o lidi od studentů (SŠ a VŠ) až po seniory. Kniha by se dala zařadit mezi populárně-naučné publikace. Není tedy vysloveně odborná (nejde o jazykovědné studie na vědecké úrovni), ale mnohé nové informace by měla přinést i čtenářům, kteří se jazyku věnují více než běžní laici (učitelům češtiny, novinářům, copywriterům…). Snad zaujme i vás.

Jakub Marek

Vystudoval češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (nejprve bakalářskou bohemistiku a posléze magisterské učitelství ČJ pro střední školy). Vyzkoušel si i roli učitele češtiny, pak chvíli pracoval na plný úvazek jako copywriter v jednom e-shopu a nyní je na volné noze a z velké části se věnuje právě copywritingu (psaní reklamních textů). Vedle toho dělá i jazykové korektury a organizuje školení, která se týkají psaní a češtiny.

https://podzemislov.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *