Jaký obklad za kuchyňskou linku?

Autor

Kuchyně je místností, v níž trávíme spoustu času, a proto bychom se v ní měli cítit dobře. Podíváme se v dnešním článku na obklady, jejichž výběr byste neměli podceňovat, protože jsou pomyslnou třešinkou na dortu a celou místnost doladí a zútulní. Je rekonstrukce kuchyně tím, co budete v nejbližší době realizovat a stále ještě váháte mezi betonem či keramikou? Pusťte se do čtení.

Keramické obklady

Keramické obklady jsou v kuchyních stále nejvyužívanějším typem. Díky škále barev, tvarů, vysoké odolnosti a snadné údržbě se není co divit. V případě, že uvažujete o pořízení právě tohoto druhu obkladu, bude tak vaší jedinou starostí vybrat si. Pokud máte otevřenou kuchyň spojenou například s jídelnou nebo obývákem, myslete na to, že by měly i obklady barevně a typově ladit se zbytkem prostoru.

Keramické obklady můžete mít od mozaiky o velikosti jednotlivých dlaždiček 2,5 na 2,5 cm až po velkoformátové. Menší se hodí do rustikálních kuchyní, ty velké naopak do moderních interiérů, ale díky výběru dekorů a barev je lze použít prakticky ve všech typech interiérů.  Čím menší dlaždice, tím samozřejmě více spár. Naštěstí v dnešní době už na jejich čištění nemusíte nechat ruce, protože existují různé vychytávky, které vám úklid usnadní (viz. čištění).

Sklo

Stejně jako keramické dlaždičky se i ty skleněné prodávají v mnoha velikostech a barvách. Oproti keramickým obkladům mají vyšší lesk. Skleněné obklady jsou speciálně vyrobené tak, aby byly odolné nejen vůči teplotním výkyvům při vaření, ale také aby byly odolné vůči rozbití.

Další možností skleněného obkladu je grafosklo, které vám firma vyrobí přímo na míru v barvě i s motivem, jaký si budete přát. Jde vlastně o skleněnou fototapetu, která je vyrobená na míru z odolného skla, takže zde nejsou žádné spáry. Jsou vhodné do interiérů v moderním, ale i přírodním stylu.

Kamenné obklady

Nabídka kamenných obkladů je široká a můžete si vybrat jak přírodní kámen, tak umělý vyrobený z betonu. Kámen je pórovitý materiál a obklady budete muset ošetřit impregnací, která vytvoří na kameni ochranný film a sníží ulpívání nečistot. Na trhu najdete několik typů impregnace, ať už na bázi silikonu, ředidel nebo nano přípravky. I když kámen ošetříte impregnací, je tento obklad poněkud problematický za sporákem, kde hrozí znečištění od oleje a jiných tekutin, které z něho budete těžko čistit. Promyslete si proto, zda nepřidat v tomto místě předsazenou skleněnou desku, která kámen ochrání. Kámen se hodí do rustikálních i přírodních interiérů.

Kámen můžete čistit vodou se saponátem a kartáčkem nebo též parním čističem (viz. čištění). Kámen je hrbolatý a má mnoho výstupků, proto budete tento obklad muset při úklidu zbavit prachu vysavačem s kartáčovým nástavcem.

Cihly

Ať už se rozhodnete pro cihlové obklady nebo odhalenou cihlovou zeď, mějte na paměti, že stejně jako kámen je i cihla pórovitý materiál, a proto je nutná její impregnace od samého začátku. Vhodná je impregnace na bázi silikonů, včelím voskem nebo nano přípravky. Opět stejně jako u kamene je vhodné instalovat za sporák skleněnou desku, která cihly ochrání před nečistotami z vaření. Designově se cihlový obklad nejlépe hodí do rustikálních nebo industriálních interiérů.

Čištění cihel se také provádí stejně jako u kamene vodou se saponátem a kartáčkem nebo též parním čističem (viz. čištění). I cihlový obklad či zeď má mnoho výstupků, proto budete tento obklad muset při úklidu zbavit prachu vysavačem s kartáčovým nástavcem.

Betonová stěrka

V poslední době jsou betonové stěrky stále oblíbenější. Jedná se o speciálně upravený materiál, který je nejen voděodolný, ale také dobře udržovatelný v případě běžných kuchyňských nečistot. Firmy jsou schopné vám vytvořit mnoho dekorů, takže nemusí jít jen o jednolitý šedý povrch. Hodí se do mnoha interiérů od moderních přes industriální až po přírodní.

Díky provedení vám odpadá starost s čištěním spár a údržbu betonové stěrky zvládnete s vlhkým hadříkem nebo parním čističem.

Dřevo

Vzhledem k množství vodních par není dřevo příliš vhodným materiálem na obklad za kuchyňskou linku. Pokud ale přesto chcete mít v těchto místech dřevěný dekor, je dobré se podívat po laminovaných deskách. Díky množství dekorů a barev ji uplatníte v mnoha stylech interiérů od rustikálního přes přírodní až po moderní. Stejně jako u grafoskla nebo betonové stěrky is lamino deskou se zbavíte spár. Čištění se pak provádí buď pomocí saponátové vody a hadříku nebo s nano přípravky či parním čističem (viz. čištění).

ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA

Nano přípravky

Pokud chcete, aby byl úklid co nejjednodušší, poohlédněte se po některém z nano přípravků. Ty vytvoří na obkladu i spárách tenký film, který chrání před znečištěním. Obklady se tak budou mnohem méně špinit a na vzniklé nečistoty vám bude stačit jen hadřík s vodou bez dalších čistících prostředků. Je pravda, že jsou tyto nano přípravky dražší, ale ochrana, kterou pomocí nich vytvoříte, vydrží měsíce až roky.

Využití – pro všechny typy obkladů

Parní čističe

Dalším účinným pomocníkem jsou parní čističe, kterými vcelku rychle vyčistíte nejen obklady, ale i spáry, a to bez použití další chemie. Horká pára navíc likviduje nejen špínu, ale i bakterie.

Využití – pro všechny typy obkladů

Přeji vám příjemné vaření ve vaší vysněné kuchyni 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *