Cyklistika

Autor

Mezi jeden z nejrozšířenějších venkovních sportů patří bezesporu cyklistika. Jako způsob báječného odreagování a načerpání psychických sil je čím dál více využívaná lidmi, kteří pracují duševně a bývají vystaveni častým stresům. Na kole si úžasně provětráte hlavu po dni stráveném s dětmi, u počítače nebo v uzavřeném obchodě.

Cyklistikou můžete začít kdykoli, v jakémkoli věku. Tento sport vám pomůže zlepšit kondičku, zpevnit svalstvo, případně odbourávat nadváhu, která zrádně na spoustu z nás vytrvale útočí. Díky tělesné aktivitě zvýšíme i metabolismus našeho těla, což je při redukci váhy velmi žádoucí. Pobyt na čerstvém vzduchu nás příjemně občerství. Berme tedy cyklistiku zejména jako relaxační záležitost, při níž máme možnost kochat se krásami naší krajiny a pořídit si třeba pár fotografií, zastavit se s kamarádkou na zmrzlině a dopřát si pár minut pravidelně jenom pro sebe.
Ty z vás, kteří teď na jaře zvažujete koupi nového kola a těšíte se na velké změny, které vám cyklistika do života přinese, bych ráda vybavila několika základními radami. Důležité je promyslet účel, pro jaký si kolo pořizuji. Hodlám ho využít každý den cestami do práce, občasnými výlety s dětmi do přírody, na nákupy nebo chci skutečně sportovat a pravidelně se zapotit čím dál náročnějšími výšlapy? Odpovězte si i na otázku, v jakém terénu budete na kole jezdit, jak daleko a kolik peněz jste schopni do cyklistiky investovat.
V současné době máme široký výběr druhů kol, takřka si můžete zvolit „kolo na míru“.

Horská kola / MTB

Využití horských kol je především v terénu, na zpevněných či nezpevněných cestách. Užít se dá opravdové dobrodružství. Horská kola mají silný rám, široké pneumatiky, odpružené vidlice. Moderní horská kola bývají celoodpružená. To pro bezpečnost pohybu v náročném prostředí. Jízda na horském kole nám umožní dostat se mimo silnice a všechen dopravní ruch. Doporučuji milovníkům přírody stejně jako adrenalinově založeným typům, kteří se umí radovat z překonávání tu a tam nepohodlných překážek, jaké nám lesní, horské nebo polní cesty nachystají.

Krosová kola

Krosová kola jsou moji největší oblíbenci. Díky jejich sestavení zvládnete pohodlnou a svižnou jízdu po silnici stejně jako v terénu na zpevněných, udržovaných cestách. Bývají podobně jako horská kola odpružená. Ať už si vyberete jakýkoli cíl, krosové kolo se vám krásně přizpůsobí a vy si výlet skutečně užijete.

Treková kola

Zkratkou bych je charakterizovala jako pohodlnější krosová kola. Treková kola bývají vybavena blatníky a nosičem, tedy jsou spíše vhodná pro cykloturistiku, např. rodinné vyjížďky po silnicích a mírném terénu.

Silniční kola

Poznáme je podle lehkého rámu, úzkých pneumatik, řidítek ve tvaru tzv. „beranů“. Už podle stavby kola a názvu nám je jasné, že s nimi lze vyrážet pouze na silnice. Jedná se též o závodní typ kol. Tedy do terénu absolutně nevhodná.

BMX a freestyle kola

Jedná se o kola vhodná pouze pro jízdu v uzavřených okruzích, pro seskoky na rampách a extrémní terénní seskoky. Jejich stavba je přizpůsobena velkému zatížení.

Městská kola

Svou stavbou jsou vhodná ke krátkým vyjížďkám spojeným např. s nákupy. Bývají vybavená nosičem, blatníky, krytem řetězu, košíkem. Určená jsou pro všechny věkové kategorie, jedná se o velmi pohodlná kola.

Tedy kolo máme vybrané. Zakoupit jej můžete hned několika způsoby. Nejlepší je zkontaktovat odborníka a zastavit se u něj osobně v cykloprodejně, nechat si poradit a zeptat se na všechny důležité informace, které je vhodné ke konkrétnímu typu kola znát. Odborník nám pomůže nastavit výšku sedla, poutahuje důležité šroubové spoje a poučí nás o způsobu údržby.

Pokud chceme jízdní kolo s námi předem vybranými komponenty a příslušenstvím, máme konkrétní představu a požadavky na typ součástek, lze si nechat kolo sestavit ve specializované cyklodílně. Tam nám po poradě s odborníkem vyrobí kolo dle našich představ.

Třetí způsob je koupě kola přes internet. Nevýhodu spatřuji v nemožnosti výrobek si ze všech úhlů prohlédnout, osahat, přezkoušet.

K jízdnímu kolu máme možnost dokoupit si spoustu příslušenství. Jedná se o blatníky, zvonek, nosič, tachometr, světla  a mnoho dalších. Nezapomínejme na přílbu, která bývala v minulosti velmi podceňovaným cyklodoplňkem. Nyní docházíme k rozumnému závěru, že patří k nutné bezpečnostní výbavě. Pro děti a mladistvé do osmnácti let je přílba dokonce zákonem povinná.

Pokud vás cyklistika nadchla a už delší dobu se jí věnujete, určitě se mnou budete souhlasit v tom, že je to báječný sport. Všem, kdo se chystáte letos začít svému kolu věnovat, přeji úspěšný start a krásný zážitek. Krajina ze sedla jízdního kola je přece tak malebná.

Foto: pixabay.com

One comment

  1. Je skvělé, jak je cykloturistika a obecně jízda na kole podporována. Ovšem, jak a kde.
    Co budete dělat, když píchnete na výletě pneu, kolo dotlačíte k čerpací stanici v domnění, že si pneu dohustíte a konkrétně u čerpací stanice ORLEN vás ke kompresoru nepustí, neboť to mají od společnosti ORLEN zakázané!
    Tak by mne zajímalo, proč čerpací stanice ORLEN zakazují dohušťovat jízdní kola na jejich kompresorech.
    Můžete k tomu získat oficiální stanovisko společnosti ORLEN? – a to např ve vazbě, kdy prohlašují, že na svých čerpacích stanicích budují servisní stanice pro cyklisty.
    Nebo snad správně nahuštěná pneumatika nepatří do základního servisu jízdního kola?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/

slot bet 100 perak

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/ sbobet88 https://erty.ee/