Nikdy tě nezklame

Autor

Zaujalo Vás vyprávění paní Kovaříkové o činnosti (nejen) se seniory? Dnes nás čeká pokračování, tentokrát o knihách a nemocných, kterým je poskytuje a to velmi zajímavým stylem. Ale pomáhá i zdravým – plnit jejich sny.

První část rozhovoru:

Brali jste se z lásky?

Vaše láska ke knihám Vás přivedla také k práci s nimi a to nejen ke psaní.

Přesně tak, v roce 2021 se mi podařilo vydat dvě knihy. U té první bych použila motto „Osud to psal za mě, já mu jen propůjčila ruku.“ Tato kniha vypráví skutečný příběh lidské zloby a zášti, ale i lásky, naděje a víry. Druhá kniha je dobrodružný a zároveň poučný příběh nejen pro děti. Obě knihy mi otevřely další obzory. Zaprvé jsem díky tomuto počinu byla oslovena společností CMYK 57 a společně jsme založili portál s názvem Vydej knihu, který má za úkol pomáhat začínáním autorům.

Vaše motto je „Vydej knihu – daruj přítele“, co to znamená?

Kromě toho, že pomáháme osobním přístupem se samotným vydáním knihy, dáváme i něco navíc podle našeho mota. V praxi to znamená, že ještě před zahájením předprodeje na danou knihu máme předem domluveno, do jaké instituce se kniha či knihy budou věnovat. Jednu část věnuje sám autor a druhou část věnují zákazníci. K tomuto nápadu mě přivedla osobní zkušenost, jenž se odehrála při přípravě na vydání oné již výše zmiňované dětské knihy. Těsně před spuštěním předprodejní kampaně na tuto knihu se částí Moravy prohnalo ničivé tornádo a mně hlavou blesk nápad. Koupila jsem svých 20 knih a věnovala je dětem z oné postižené oblasti. Byla jsem velmi mile překvapená, že se ke mně přidalo i několik dalších lidí, tak na Moravu putovalo 25 knih, včetně tematických dárků ke knize.

Knihy jste darovali také několika oddělením onkologie, jak k tomu došlo?

Tato organizace již čtvrtým rokem uspořádala sbírku pro rodiče a děti, léčící se na onkologii v Motole a v Ústí nad Labem. Milým překvapením byla paní Eva Kazdová, která se na mě obrátila, že by ráda přispěla právě do Mirčiny sbírky. Slovo dalo slovo a společně dětem odešlo 26 knih. Díky tomuto jsme s Mirčinou sbírkou navázali užší kontakt. „Vydej knihu“ bude nabízet knihy zdarma a Mirčina sbírka se postará i jejich další distribuci tak, aby se dostaly k těm nejpotřebnějším.

Takže je někdy konkrétní dárek, zde např. kniha, vlastně cennější než finance?

Asi si to málo uvědomujeme, ale i v dnešní době je mezi námi spousta rodin, pro které je pořízení knih finančně náročné. A my se ztotožňujeme se slovy skotského filozofa Thomase Carlyle: „Skutečná univerzita dnešní doby je sbírka knih.“ Chceme tímto pomoci i těmto dětem jejíž rodiče si v současné době knihy nemohou dovolit. A nejen těm, je i spousta seniorům, kteří by si rádi knihu přečetli ale finančních důvodů si ji raději odpustí. A to je škoda aneb… Kvalitní kniha dokáže totéž, co nejlepší přítel. Vyplní tvou samotu. Pobaví i rozteskní. Dá ti podnět k zamyšlení. A hlavně nikdy tě nezklame.

Děkuji Vám za rozhovor, ať se Vám i nadále daří ve zdraví psát i pomáhat!  

Foto: z archivu Pavly Pavlíčkové Kovaříkové

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *