Přeji krásný předvánoční čas

Autor

Tak nám nastal advent. Předvánoční čas. Období …………… A zde si musí doplnit každý sám. Šťastlivci si doplní samé krásná adjektiva, však se jedná o jeden z nejkrásnějších časů v roce, o dobu těšení se na Ježíška, o čase dobrých skutků, o období radosti a štěstí, o dobu nádherných příprav na jedny z nejkrásnějších svátků v roce. Bohužel, mám takový pocit, že spousta z Vás zde doplní i negativní přívlastky, protože toto výjimečné období je naneštěstí až příliš často spjato se stresem, chaosem, nervozitou, hektickou a shonem, lidé bývají často kvůli malichernostem podrážděni, popuzeni a pobouřeni.

Letos začíná předvánoční čas, alespoň u nás, nádherně.  Venku drobně sněží a malé běloučké, jakoby háčkované vločky, dopadají na promrzlou zem, na které už leží nevinně bílá, zatím ničím neposkvrněná sněhová nadílka. Ticho, které zatím všude panuje, umocňuje zatím nezkaženou atmosféru předvánoční doby.

Vyčistím krb a zatopím. Oranžové plamínky poskočí, dřevo zapraská. Přiložím další a z terasy přináším novou přepravku plnou palivového dřeva. Toho využívá náš roztomilý čtyřměsíční, černobílý kocourek Black. Jen co otevřu dveře na terasu, na nic nečeká a již je venku. Zprvu se trochu zarazí, to jak ho sníh zastudí do paciček. A již ho zkoumá. Tlamkami i tlamičkou. Jeho první sníh.

„Mámo, kde je Black?“ ptá se Hanička. „Zkoumá venku sníh,“ odpovím. „Já jdu za ním,“ odvětí ihned, co spatří venku bílou, téměř souvislou, sněhovou pokrývku. I má desetiletá dcerka si užívá první letošní sněhové nadílky. Protože sněhu ještě nenapadlo tolik, aby se na něm dalo bobovat či lyžovat, postaví alespoň malého sněhuláčka a dělá, údajně společně s naším mladým kocourkem, sněhové andělíčky.

Odpoledne se s dcerami vydáváme na procházku do lesa. Odnášíme si z něj několik borových větviček a tvoříme. Adventní věnce. Vůně borovice se prostupuje domácností a věnečky se zhmotňují pod rukama. Nejprve vytvoříme věneček na stůl. Slaměný korpus ovineme pomocí drátku čerstvým, zeleným a pronikavě voňavým borovicovým jehličím. Zapíchneme čtyři tlusté, sytě červené svíčky a dozdobíme pomocí malých zlatých a červených vánočních baněk. Položíme na stůl, který již zdobí vánoční ubrus. A pouštíme se do dalšího věnečku, který bude zdobit venkovní branku. Základ, který je vytvořen z proutí ozdobíme rovněž borovým jehličím, přidáme několik drobných modřínových šišek a přidáváme i červené vánoční baňky.

Předvánoční věnečky zdobí domov a krásně voní. Přidáváme ještě další výzdobu. Některé předměty jsou kupované, ale většina je dělaná doma, či ve škole či školce. Každé dítko si pozná svoji ručně dělanou ozdobu. A ke každé ozdobičce se váže krátký, osobní příběh, či alespoň malá, milá vzpomínka.

Užijte si krásný předvánoční čas a nadělme si jednu z největších lidských radostí –  ŠTĚSTÍ. Štěstí, ten nádherný vnitřní pocit, který nikde nekoupíte, který nikde nedostanete. Přeji všem, krásný a šťastný předvánoční čas.

A protože sdělená radost je dvojnásobná radost, těším se na Vaše milé komentáře, co Vás, nyní v předvánočním čase činí šťastnými a spokojenými.

 

3 comments

  1. Krásné předvánoční povídání….já si na příliš dekorací nepotrpím, ale alespoň něco málo, aby to v rodině vonělo vánocemi, být musí…už snad chybí k těm dokonalým vánocům jen kupy sněhu, ale toho se asi ani letos nedočkáme 🙁

  2. Já ráda peču celý rok, ale opravdu nejvíc si užívám právě to vánoční pečení. Baví mě hledat i vymýšlet nové druhy a jsem ráda, že mám doma jedlíky, kteří to ocení. Takže pro mě je advent jednoznačně spojený s vůní vanilky, skořice a čokolády.
    Mějte všichni hezký předvánoční čas.

  3. Já mám na předvánočním čase nejraději právě ty dekorace. Líbí se mi, když máme doma nazdobeno a odpočinu si i u jejich výroby.
    Přeji všem krásný advent a prožívejte ho každý podle svých představ 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *