Do Častolovic na zámek i za zvířaty

Autor

Jaro je v plném rozpuku a přirozeně se rozbíhá čas výletů, cestování a poznávání nevšedních zajímavostí. Já bych vás dnes ráda pozvala do východočeského městečka, vlastně městysu (protože tato obec je o něco menší, než městečko), který nese název Častolovice.

Častolovice, to je především malebný zámek z konce 16. století. Dříve (v 13.století) stála v místech současného zámku vodní tvrz. Až za Oprštorfů (1588 – 1615) se z tvrze stává renesanční zámek. Pozornější návštěvník spatří i tudorské gotické prvky, které do historické stavby vnesly úpravy, jenž se zde konaly za Jaroslava ze Šternberka ( v letech 1858 – 1869). K zámku patří rozlehlý anglický park. V současnosti je zámek majetkem paní Diany Sternberg – Phipps.

Častolovický zámek je první zámek, jehož prohlídku jsme před lety absolvovali s našimi malými dětmi. V té době byli kluci mladší školáci a neudrželi pozornost na moc dlouhou dobu. Přesto se jim zde líbilo. Výklad byl podaný velmi zajímavým způsobem, průvodce zámkem mluvil hlasitě. Protože se tehdy prohlídky zúčastnilo více dětských návštěvníků, měli jsme pocit, že se snažil zaujmout i tyto mladší posluchače. Nespěchal s přesunem z jednotlivých komnat a zvídavé dotazy dětí i dospělých ochotně zodpovídal.

Protože máme Častolovice z našeho bydliště co by kamenem dohodil, jezdíme sem na kolech nebo autem mnohokrát do roka. Často vynecháme prohlídku zámku, ale nikdy neopomeneme projít překrásný anglický park. Je zde malebně v každém ročním období. Procházka parkem je zároveň procházkou lipovou alejí. Kromě překrásných a vzácných květin a rostlin zde můžeme obdivovat zajímavé sochy východočeského umělce z Vamberka, pana Vladimíra Peška.

 

Z anglického parku lze plynule přejít k oboře s bílými daňky. S daňky zde žijí i jeleni Dubovského a Wapiti. Spousta zvířátek má svá jména a těší se zájmu návštěvníků.

Náš kamarád je srnec Matýsek.

Zvířátek je zde skutečně mnoho. Nejsou plachá a na lidi jsou zvyklá. Žijí venku, v oboře, v přírodě. Divokému prasátku Martě, jelenům, daňkům nebo divokým kachnám v rybníčku u obory, všem se tu daří hezky. Lidé procházející oborou nebo anglickým parkem si mohou zakoupit občerstvení v altánu Gloriet. Původně byl altán zamýšlen do role loveckého odpočívadla, místo lovců zde však odpočívají návštěvníci častolovického zámku a přilehlé obory.

 

To není všechno. K zámku patří ještě výběh se zvířátky, taková mini – ZOO. Ať už dospělý návštěvník nebo děti, zvířat si zde skutečně velice užijete. Pštrosy Emu, kohoutky, slepičky, kuřátka, morčata, králíčky, ale i kozy, vietnamská prasátka, pávy, andulky, bažanty, poníky – ty všechny tady můžete pozdravit, někteří vám možná směle proběhnou pod nohama nebo proletí nad hlavou. Pár kamarádských zvířátek vás očima poprosí o pohlazení.

Častolovický zámek může být místem relaxace, oslav, společenských hostin nebo přátelských setkání. Pohoštění si lze vychutnat v zámecké Galerii, Růžové restauraci a kavárně. Myslím, že si v Častolovicích svůj způsob k odpočinku a načerpání nových sil najde skutečně každý. Aktivně prohlídkou zámku, kocháním se parkem, oborou a zvěřincem nebo v klidu u kávičky a zakousnutím něčeho dobrého na zub v některé z přilehlých stylových restaurací.

 

Zvu vás, máme tu krásně!

Úvodní foto a více info na http://www.zamek-castolovice.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na