Na Kopečku nikoliv v Africe

Autor

Máte rádi zvířata? Máte rádi naše i cizokrajná zvířata? Zajímá Vás: co – jak – proč jedí? Zahlédli jste už někdy makaka ve volné přírodě? A ve volné přírodě v České republice? Pojďme nahlédnout a dost možná Vás naláká k reálně návštěvě buď toto nahlédnutí nebo informace od tiskové mluvčí Zoo. Vítejte na Kopečku, vítejte v ZOO OLOMOUC!

Myšlenka na založení zoologické zahrady v Olomouci vznikla v padesátých letech. Uprostřed Olomouce ve Smetanových sadech tak vznikl počátkem padesátých let provizorní zoo-koutek. V několika malých ohrádkách zde byli chováni především zástupci naší lovné zvěře – jeleni a srnci, ptáky zastupovaly andulky, pávi a párek bažantů. O zoo-koutek projevila velký zájem veřejnost a zejména děti.Na fotografii srnec – první obyvatel zoo.

Od té doby uplynulo již několik desítek let a současná zoo je opravdu hodně jiná. Aby ne. Už jen fakt, že z původních 81 kusů zvířat dvanácti druhů v roce 1956 je jich dnes ke 400 druhům! Přijďte se podívat na Kopeček, jak se tam zvířatům daří, jak se mají a také co jedí!

Oblíbenou zoo-záležitostí je totiž právě komentované krmení. Také v Olomouci se na toto zvířecí přiblížení můžete opět s novou sezónou těšit. Dokonce v obměněné podobě oproti předchozím rokům. Ke komentovanému krmení nosálů, velbloudů, žiraf, gepardů, medvědů a vlků nyní přibylo seznámení s mravenečníky u Jihoamerického pavilonu, se lvy berberskými u venkovního výběhu u pavilonu šelem a s kontaktními zvířaty na dětském hřišti. U medvědů malajských a drápkatých opiček bude probíhat ukázka krmení bez komentování.

Co téměř jistě neuniklo ani lidem „mimoolomouckým“ je útěk místních makaků. Šimpy a Tatin se vydali na dobrodružství mimo zoo loni v červnu, když pracovníci zoo vypnuli kvůli prořezávání stromů elektrické ohradníky. Chvíli cestovali společně, pak se rozdělili. Šimpy prošel půl republiky a v únoru (po 8 měsících!) byl odchycen až nedaleko Chrudimi a vrácen zpět do zoo. Druhý opičák za sebou nenechával žádné stopy přes půl roku, až tento srpen byl zahlídnut ve vojenském újezdu Libavá. „Po tak dlouhé době jsme se již domnívali, že se mu mohlo něco přihodit a jsme rádi, že opičák je živ a zdráv.“ Zní alespoň trochu oddechová informace z jeho domova.

Tatin sice zatím ještě v zoo není, ale je zde spousta dalších zvířat, která na Vaši návštěvu čekají. V září můžete přijít od 8 – 16.30 hodin, od října do prosince je otevírací doba od 8 – 16 hodin. Vstupné: dospělí 90 Kč, děti od 3 – 15 let 50 Kč, studenti a důchodci 50 Kč, rodinná vstupenka na 30 jednotlivých vstupů 900 Kč/rok.

Na aktuální záležitosti a plány jsem se vyptala tiskové mluvčí zoo paní Hany Labské.

Co je největším lákadlem pro návtěvníky Zoo Olomouc?

Největším lákadlem je stále společný výběh pro medvědy a vlky, který byl slavnostně otevřen v červnu loňského roku. Žijí v něm dva medvědi baribalové a v současné době devatenáct bílých vlků arktických. Smečka zde odchovává již druhý vrh vlčat, který se za dobu jejich působení v novém výběhu narodil. Lákadlem je jistě i zdařilá expozice mořských akvárií, ve které mohou návštěvníci spatřit dva druhy žraloků a rejnoka sibu skvrnitou. V letním období mohou návštěvníci vstoupit do výběhu opic makaků červenolících a vyměnit si s nimi role. Návštěvníci se zde mohou pohybovat jen po vymezené stezce, opice všude.

Chystáte v blízké době nějakou zajímavou akci, na kterou byste čtenáře pozvala?

Nejbližší akce se bude konat v říjnu. Pořádá ji zde Dům dětí a mládeže v Olomouci ve spolupráci se zoo. Jmenuje se Stezkou zoo a jedná se o zábavnou soutěž,probíhající v areálu zoo. Účastníci si mohou prověřit, kdo je na to se znalostmi o zvířatech lépe, zda děti nebo jejich rodiče. Zahájení soutěže v 10.00h, ukončení v 13.00 h.

A jaké jsou plány Zoo do následujících let?

V příštím roce bude otevřen nový vchod do zoo, spojený s výzkumným centrem pro výzkum lemurů kata.V současném době je stavba před dokončením. Další stavba, která se v zoo dokončuje je pavilon s výběhem pro levharty mandžuské. Také tento výběh uvidí návštěvníci v provozu již v příštím roce. Budou v něm žít levharti mandžuští, v přírodě kriticky ohrožení vyhubením. V olomoucké zoo tyto levharty podařilo již několikrát úspěšně odchovat.

Děkuji za rozhovor a ať se Vám vše (po)daří!

Zdrojem fotografií u článku jsou webové stránky http://zoo-olomouc.cz, kde se dozvíte i mnoho dalšího!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *