Secese a počátek 20. století v módě

Autor

Období secese vtrhlo do světa módy koncem devatenáctého století a svoji popularitu zaznamenává přibliženě do roku 1918. Kolébkou secese je Anglie. Postupně se šíří do Ameriky, Francie, Rakouska a pak i na naše území.

V roce 1883 se ve Francii narodila jedna z nejlepších módních návrhářek 20. století – Coco Chanel. Módní svět je zachráněn. Bude se nač dívat, bude se čím bavit a móda se dočká nejednoho překvapení.

SECESE

Secese má svůj typický tvar – siluetu písmene S. Jedná se o dámský korzet, který vyzvedl prsa a stáhl pas. Tato součást oděvu se připevňovala šněrováním. „Křehká kůže ženy byla spoutána v tuhém pouzdru, které jí nutilo svůj tvar“.

Pokus…

Pokus o uvolnění a konec upjatosti uskutečnila v roce 1849 Amelia Bloomerová – přišla s návrhem bezkorzetového oděvu. Bohužel se příliš neujal. Ženy touží po vosím pasu. I za cenu dechové tísně.

Vzory

Srdce, lístky, květiny a geometrické vzory jsou na secesních dámských šatech tím nejzajímavějším. Každý model je originální, jedinečný. Ženy z přelomu století se mění. Dříve křehké, tiché a nenápadné květinky se stávají sebevědomými, emancipovanými, vzdělanými (uplatňují se v politice, zaznamenávají úspěch v mnohých sportovních disciplínách, studují, podnikají, navštěvují kulturní akce).

V roce 1900 se koná v Paříži Světová výstava. Zde se setkávají tehdejší slavní módní návrháři. Představují novinky, oblečení elegantní, vhodné pro denní nošení, ale i slavnostní a večerní róby.

Dámská móda přelomu století

Přelom století charakterizuje novinka – oděv typický pro moderní ženy: sukně do zvonu a blůza se stojáčkem. Sukně dosahuje samozřejmě až na zem. Přes den praktické ošacení střídají večerní rafinované šaty.

Paul Poiret si roku 1904 v Paříži zakládá vlastní módní salón. Zde dává prostor i mnoha dalším uznávaným módním tvůrcům (Dufymu, Delaunayové). Paříž získává výraz a spočine na ní nejeden obdivný pohled.

Zrodil se kostým – dlouhá sukně do zvonu (bez turnýru), blůzka a krátký kabátek. Rukávy se u ramen rozšiřují do volného balónkového střihu, v oblasti předloktí kopírují paži. K prvním kostýmkům patří samozřejmě i vhodné módní doplňky – klobouky různých velikostí s peřím, umělými květy, stuhami. Vázaly se pod bradou pomocí stuh a mašlí.

Kabelky se staly neodmyslitelnou součástí ženského šatníku. Ženy se nadále zdobí šperky, výrazné postavení zaujímají volné korále. Ještě na konci devatenáctého a v počátcích dvacátého století se jemné pohlaví neobejde bez obrovského množství spodniček z hedvábí a lehkých průsvitných tkanin.

Průlom století je ve znamení oproštění se od zbytečné upjatosti a přichází s nástupem pohodnosti – zrodilo se první kombiné – košilka s kalhotkami ke kolenům. Ženy sportují a nosí sportovní oblečení – pohodlnější, volné. Takové, v němž se dobře hýbe i dýchá. Korzety ustupují praktickému stylu.

Poiret se v roce 1905 zase blýskl. V Paříži představil elegantní volné kabáty a dává zelenou splývavým oděvům. V roce 1908 přichází módní návrhář Paul Poiret s novým, průlomovým střihem. Osvobozuje ženy od ochromující součásti oděvu – korzetu. Poiretovy šaty volně splývají kolem postavy. A líbí se! Paul Poiret se inspiroval v historii – staré řecké a římské módě a na Blízkém i Dálném východě (volný vzdušný střih lichotí ženským siluetám).

Pánská móda přelomu století

Muži netouží po změnách v takové míře, v jaké vítají nový módní styl emancipované ženy. Pánská móda je stále spokojená s nestárnoucí klasikou – kalhotami, vestou a sakem. Nesmí chybět bílý límeček a kravata. Kalhoty se výrazně rozšířily a in začínají být ostré puky. Jako slavnostní oblečení se nosí frak. Pánský oděv je vypasovanější – vyniká mužská postava. Jako doplňky jsou nezbytné buřinky a cylindry. Stále se nosí hole – špacírky. Moderní muž se neobejde bez hodinek na řetízku.

Účesy

Dámy nosily uprostřed hlavy tzv. cestičku, dlouhé vlasy měly zvlněné a za každé okolnosti upravené. Večerní účesy byly rafinovanější, bohatě zkadeřené a natupírované.

Muži vyznávali jednoduchý elegantní styl i co do účesů. Hladce učesané vlasy zpevněné pomádou charakterizují pánský výraz přelomu století.

Novinky čerstvého dvacátého století

Módu ovlivňuje kultura, filmová, divadelní a především baletní představení. A to dokonce natolik, že se v Pařížských ulicích potkáme s dámami v turbanech, či harémových kalhotách.

Roku 1911 se Poiret opět zviditelnil – zavedl dodnes oblíbenou dlouhou, velmi úzkou sukni. Okamžitě si získává své příznivkyně.

Od roku 1912 už budeme slýchat nové jméno, výrazná osobnost, která v průběhu let dnešního článku dospěla, je v úvodu zmíněná Coco Chanel. Ve Francii si otevírá své první módní obchody. Nejplodnější dámská krejčová Francie startuje svou kariéru a chystá věhlasný a opěvovaný převrat světa módy.

Jak se vám líbí tento módní styl?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *