Klíče od domova

Autor

Už víte, co budete dělat na začátku prázdnin? Hned od 1. července 2021? „V jedenácti dnech nás čekají často tři pořady denně, návštěvníkům tak slibujeme opravdový maraton živé hudby a hudebníkům nenahraditelnou radost z živého potlesku,“ uvedl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Slavnostní zahajovací koncert 63. ročníku bude 1. července od 20.15 hodin živě přenášen na ČT art. Bude-li večerům přát počasí, mohou 1. a 11. července přímé přenosy ze zámeckého nádvoří sledovat také návštěvníci ve Festivalových zahradách. Také volně přístupná doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle dnes představuje chystaný program slibující například koncerty Anety Langerové, kapely Jelen nebo francouzských The Cracked Cookies. „Novinkou letošního ročníku je formát ‚Večerní klasika‘. Krátké koncerty komorní klasické hudby mohou být skvělým prvním krůčkem pro ty, kteří se na operu v nádvoří ještě necítí,“ vysvětlila dramaturgyně Petra Soukupová.

Smetanova výtvarná Litomyšl zaštítěná Městskou galerií Litomyšl a Bohemian Heritage Fund uvede letos celkem osmnáct výstav. Kromě místních galerií a muzea ovládne i veřejný prostor města.  Nabídne druhý ročník open-air výstavy předních českých umělkyň a umělců Plán B a také odhalení sochy Krištofa Kintery. „Kinterova sedmimetrová plastika pro Litomyšl nazvaná Praying Wood představuje klečící antropomorfní postavu a měla být vrcholem minulého ročníku výtvarného festivalu. Její výrobu ve slovenské Galantě však v roce 2020 zkomplikovala pandemie a uzavření hranic. Pro nás všechny, kteří osud sochy známe je její představení v Litomyšli symbolem naděje, že bude opět lépe,“ představila jednu z instalací ředitelka městské galerie Martina Zuzaňáková.

Celý program Smetanovy Litomyšle, Festivalových zahrad a Smetanovy výtvarné Litomyšle je dostupný také na webu festivalu smetanovalitomysl.cz. Na stejném místě je od středy 26. května  spuštěn předprodej vstupenek a před zahájením festivalu zde bude umístěn přehled aktuálně platných hygienických opatření. „Je pravděpodobné, že návštěvníci budou do festivalových míst vpuštěni pouze v respirátorech a že se budou muset prokázat negativním testem, potvrzením o plném očkování nejméně před 14 dny nebo o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech. Všichni ale víme, jak rychle se podmínky mění, prosíme proto návštěvníky, aby se s aktuálními opatřeními seznámili na našich stránkách třeba až v druhé polovině června a pro jistotu ještě jednou před samotnou cestou na festival,“ upozornil Pikna. „Lze očekávat, že nezbytná opatření způsobí návštěvníkům jistá nepohodlí, a před nás kladou velké organizační výzvy. Jsme ale šťastní, že se 63. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl nakonec opravdu může odehrát a všem návštěvníkům předem děkujeme za trpělivost.“

Záznam z tiskové konference o programu 2021

 

2 comments

  1. Tak to musí byt svátek, navštívit takovou kulturní akci. „Akci“..to je trošku sprosté slovo pro tuto..ale čím ji nahradit?
    Nebyla jsem tam a letos se tam také nedostanu. Snad někdy příště.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/