Po stopách Ryby

Autor

Čím dělají ryby stopy? Není znamení horoskopu ryby někdy kolem března? Není brzo na vánoční recept? Kdepák. Ale s tou třetí otázkou jsme vlastně byli nejblíž. I když i tak vlastně dost daleko. Protože po stopách Jana Jakuba Ryby se můžeme vydat už o prázdninách!

Ač se to může zdát neuvěřitelné, hudební skladatel J. J. Ryba žil na přelomu 18.-19. století. A jeho nejslavnější a nejpopulárnější kousek se hraje vánočně dodnes. Každému se jistě s jeho jménem vybaví právě Česká mše vánoční. Byl to nejen skladatel, ale také spisovatel a pedagog. Sbíral lidové písně a sepsal je do sborníků. Na pozici učitele byl velmi pokrokový, laskavý i přísný zároveň. Dětem vštěpoval důležitost morálky a mravních zásad, často právě za pomoci hudby. U svých svěřenců byl oblíbený, ale u nadřízených už tolik ne, přeci jen předběhl svými metodami dobu.

   

Zemřel v pouhých 49 letech a to vlastní rukou. Byl otcem třinácti dětí, dospělosti se jich dožilo sedm. Starosti měl jak se zdravotním stavem a finančním zajištěním rodiny, tak s depresemi a vlastními myšlenkami. Vzhledem k tomu, že v té době nemohl být jako sebevrah pohřben na klasickém hřbitově, jeho ostatky se přesouvaly. Nyní jsou na rožmitálském hřbitově. Na místě, kde se rozhodl vzít si život, stojí dnes mohyla. 

  

Více se můžete o tomto umělci a pedagogovi s rozhodně zajímavým a nevšedním životem, včetně přesného popisu míst na návštěvu jeho památky, dočíst ZDE.

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *