Práce šlechtí, ale jste-li žena…

Autor

Nedaří se vám najít vysněnou práci? Jste žena? Hází vám život do cesty „klacky“ v podobě věku, nedostatečného vzdělání, zdravotních problémů nebo nízkého sebevědomí? V rizikové skupině je skoro každá žena téměř celý život. Vlastně se přesunujeme z jedné rizikové skupiny do druhé. Nejdřív máme málo vzdělání, pak málo zkušeností, pak je „riziko“, že otěhotníme, pak riziko, že děti budou stále nemocné, a když konečně děti po letech vyrostou a osamostatní se, najednou jsme pro změnu „moc staré“… Je nutné být v dnešním světě Superženou, abyste dosáhla všestranné spokojenosti v oblasti rodinné i kariérní? O tom, ale i mnohem více v dnešním rozhovoru o portále, zaměřeném na PRÁCI PRO ŽENY, jsem vyzpovídala jeho zakladatelku, kterou je Petra Janíčková.

Pracezeny.cz o sobě říká:

Náš pracovní portál byl spuštěn na MDŽ 8. 3. 2013 proto, aby pomohl ženám a firmám vybalancovat soukromý a pracovní život. Vnímáme velmi silně, že bez pracovních příležitostí (relevantní nabídky a poptávky) jsou životní podmínky pro všechny z nás citelně těžší. Chceme pomoci ženám najít vhodnou práci, společnostem vhodné kolegyně do týmu, poradit a vzdělávat. Našim cílem je zdvojnásobit flexibilní úvazky na českém pracovním trhu z cca 4% na dvojnásobek do roku 2018.

Paní Janíčková, jak jste přišla na on-line projekt zaměřený na ženy a zaměstná(vá)ní?

Dříve jsem pracovala ve vrcholových pozicích, kde jsem si uvědomila, že v rozhodovacích pozicích je příliš málo žen. Potenciál a skromnost žen znám a tak jsem zvažovala, jak dostat více žen do vedení. Zvažovala jsem, co víc mohu pro ženy udělat, když právě já ve vedení jsem. Věděla jsem, že chci v životě zkusit podnikat a mít svoji fungující firmu. Měla jsem „službu“ – ženy a jejich uplatnění a věděla jsem, že to musí být on-line služba. V pátém měsíci těhotenství mě napadlo, že spustím pracovní portál „pracezeny.cz“, neb ten splňoval obě kritéria. Firmu jsem založila v 8. měsíci těhotenství, nicméně přibližně 18 měsíců jsem zvažovala, v čem podnikat.

Co vidíte jako největší problém se zaměstnáváním žen u nás a v zahraničí? Kterou zemi vidíte jako ukázkovou, ke které bychom se v tomto směru mohli či měli ideálně přiblížit?

V ČR nemáme dostatek zařízení (jesliček a školiček) pro děti předškolního věku. 40% dětí ve věku nad 3 roky se nedostalo do školek, a přitom se ČR zavázala k tomu, že všechny děti nad 3 roky budou mít místo ve školkách. Dalším problémem je malá flexibilita zaměstnavatelů. Poskrovnu manažerů umí a chce zaměstnávat ženy s dětmi. Firmy nemají od státu žádné incentivy, tudíž je to nekonečný problém.

Samozřejmě opěvovaná je Skandinávie jako taková. Je naprosto běžné, že děti jdou do jesliček v 1 roce a že se o ně starají oba rodiče. Líbí se mi i přístup Německa, kde existuje tzv. „Elternzeit“, kde má muž nárok na 2 měsíce proplaceného volna, kdy dostává 67% své stávající mzdy, což rodinu podporuje.

Máte pocit, že v dnešním (českém?) světě musí být žena „superženou“, aby profesionálně obstála?

Lépe to nemohu popsat. Je nemožné pracovat na plný úvazek a ještě 100% zastat domácí práce a péči o děti a manžela. Moc bych si přála, aby muži a ženy v ČR pochopili, že se v 21. století již od těchto silně zakořeněných stereotypů musíme oddálit. Od muže je potřeba vyžadovat více rodinné podpory a od ženy více asertivity, že i žena může být v práci šťastná, když má doma podporu.

Máte také portál pro ženy na 50 let, předpokládám, že jejich potíže bývají podobné – jaké se objevují nejčastěji a co jim doporučujete?

Pracenad50.cz je portál, který se snaží propojit nabídku s poptávkou po lidech nad 50 let. Samozřejmě, že lidé ve věku nad 50 let, kteří ztratí zaměstnání, to mají opravdu v životě složité. Opět tu panují stereotypy, kdy lidé v tomto věku se nejsou ochotni nic nového naučit, jsou pomalí atd. Málo se hovoří o pozitivech, jako je např. jejich loajalita, zpestření týmu, „skromnost“.

 

Nabízíte např. i rekvalifikační či jazykové a pc kurzy?

Učíme lidi nad 50 let podnikat v projektu INICIO 50, což je překrásná činnost, kde učíme základům marketingu, obchodu, jak udělat webové stránky, jak se prezentovat atd.

Mám pocit, že u žen po rodičovské dovolené bývá problémem hlavně nízké sebevědomí, že si dnes ženy nevěří, přestože podle mě za několik let doma naberou spoustu nových dovedností od trpělivosti, přes dovednost zaujmout a vést kolektiv až po manažerské dovednosti. Co udělat proto, aby si ženy více věřily?

Ženy by se měly pokusit zůstat ve spojení se svým bývalým zaměstnavatelem alespoň brigádně. To jejich sebevědomí nesmírně pomůže. Řeknu Vám příklad: dostávají se mi do rukou pravidelně životopisy žen. Když si přečtu životopis ženy, která je ze zahraničí, vychválí se, jaké dovednosti nabyly během rodičovské dovolené. Česká žena napíše pouze datum od kdy do kdy na rodičovské byla a přitom se můžete tolik naučit!

Necháte-li nás nahlédnout k vám domů, jak vypadá vaše rodina?

Zde Vás asi zklamu. Mně se rodina rozpadla a beru to jako svoje největší selhání v životě. I přesto, že máme s expartnerem velice korektní vztah, mně se rodina na poprvé nepodařila. Možná právě proto se snažím o to více, aby byznys rodinu nebral jako handicap!

A jaká je podle vás klasická rodina v 21. století?

Rodina musí být flexibilní a také moderní ve všech ohledech, ať je to pohled na české stereotypy či na to, jak trávit volný čas.

Co chystáte v roce 2014 za pracovní novinky?

V roce 2014 spouštíme krásnou novou službu, kde si ženy budou nabízet práci vzájemně formou brigád. Například když budete potřebovat paní na občasné hlídání svého dítěte, tak si k nám dáte zadarmo inzerát do služby „brigády – žena pro ženy“. Či budete chtít napéct velikonočního beránka, tak si dáte inzerát, že potřebujete velikonoční cukroví a ženy na našem portále vám jej napečou.

Děkuji, přeji mnoho úspěchů nejen s projektem, ale i v osobním životě!

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *