Karnevalová čapka – pejsek

Autor

Chystáte se s dětmi na karneval a rády byste jim masku zhotovily samy? Možná si lámete hlavu s tím, jakou masku zvolit. Za princeznu už vaše dcerka byla, za piráta možná synek. Co zkusit masku, která se hodí pro každé dítě – zvířátko?! Přichystala jsem pro vás návod, jak na karnevalovou psí čapku z fleece.

Budeme potřebovat:
• 25 cm netřepivého materiálu 140 cm šíře – nejlépe fleece světle hnědé barvy.
• Zbytky tmavě hnědého netřepivého materiálu na flíčky.
• Zbytek růžového netřepivého materiálu na spodní stranu oušek.
• 80 cm hnědé šňůrky.
• Potřeby pro švadlenky – šicí stroj, nitě, nůžky, špendlíky, …

Postup zhotovení:

Nastříháme si jednotlivé díly na karnevalovou čepičku:
2x boční díl ze světle hnědého fleece, nezapomeneme udělat malé nástřihy pro umístění oušek
1x středový díl ze světle hnědého fleece
2x ouška ze světle hnědého fleece
2x ouška z růžového fleece
17-20 ks malých flíčků z tmavě hnědého fleece

Flíčky z tmavě hnědého fleece si našpendlíme na jednotlivé díly čepičky. Boční dílky čepičky musí být zrcadlově. Entlovacím stehem přišijeme flíčky na jednotlivé díly, kromě růžových spodních oušek.

Složíme si hnědé a růžové ouško lícovou stranou k sobě a po obvodu předšijeme, švová záložka 0,5 až 0,75 cm. Stejně tak i druhé ouško.

Obrátíme obě ouška do lícové strany přiložíme k nástřihům (umístění) bočních dílků čepičky a našijeme na boční dílky.

Přiložíme středový díl k jednomu bočnímu dílu lícem k líci, přišpendlíme, sešijeme a začistíme entlovacím stehem (oentlujeme). Stejně tak přišijeme i druhý boční dílek čepičky ke středovému dílu.

Čepička je vcelku. Teď začistíme okraj kolem obličejové části tak ,že ho podehneme do rubní strany asi 0,5 cm a zaentlujeme.

Stejně tak podehneme i spodní okraj čepičky (kolem krku), ale tady bude švová záložka větší, aby se mohla tunelem navléknout šňůrka. Tedy podehneme 2 cm a přišijeme entlovacím stehem.

Uděláme si na šňůrce z obou stran uzlíky, jednu stranu protáhneme zavíracím špendlíkem, kterým šňůrku provlékneme ušitým tunelem. Zkontrolujeme, aby byla šňůrka na obou stranách čepičky stejně dlouhá a prošijeme šňůrku skrz čepičku vzadu uprostřed středového dílku. Šňůrka se nebude dětem alespoň vytahovat z čepičky.

A čepička pejska je hotová. Děti ji můžou mít na karneval, besídky, nebo jen tak pro radost a některé ji nebudou chtít sundat ani na noc, jako u nás doma. Podle stejného střihu se mohou ušít čepičky i jiných zvířátek. Základ je stejný, jen se pozmění střih a umístění oušek, ta se pak přišívají zčásti ručně.

Mně nezbývá, než popřát hodně trpělivosti u šití, ale myslím si, že pokud jen trošku kamarádíte s šicím strojem, tak to zvládnete.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na