Malíř podzim

Autor

Podzimní procházka do přírody je velmi pěkná. Obzvláště, když se i sluníčko chce podívat na krásu světa a ozáří již tak krásně do zlata a do červena zbarvené listy stromů. I když je to s podivem, tak má podzimní slunko velkou sílu. Za slunných dní skoro každý za chvíli podlehnete příjemnému pocitu pohody. Jen si všimněte, jak za jasných dnů jsou i lidské obličeje prozářené úsměvem. Procházka do lesa je v takových dnech doopravdy balzám na duši, a myslím, že před nadcházející zimou je pro nás všechny velmi psychicky osvěžující. Stále nepřestávám žasnout nad modrostí matky Přírody, která nás chce naladit pozitivně, abychom měli sílu na nadcházející období studené a tmavé zimy.

Zastavme se a pozorujme. Jak je krásný průzračný vzduch, ve kterém se co chvíli ocitá několik pestrobarevných listů, které pomalu ve větru putují k zemi. Při rozjímání si musíme dobře zvolit místo odpočinku. Není dobré se zastavit pod stromem, protože ve větru neopadávají jen lístky, ale stává se dost často, že na zemi skončí nejedna šiška, či žalud, které opadávají i ve větším množství najednou. S dětmi se někdy suchými listy „koulujeme“, či se děti v listech schovávají. Jak rozdílná je to „koulovačka“ oproti loňskému roku, kdy jsme se touto dobou potýkali se sněhovou kalamitou a koulovali se studeným sněhem.

V lesích či jejich blízkosti mně fascinují malé lesní tůňky, ve kterých se odráží svět jako v zrcadle. Je příjemné pozorovat nádhernou podzimní přírodu i s jiného úhlu.

Krásných, i když menších zákoutí je v lese nepřeberné množství. Stačí si jen vybrat. Krásná houba vyrůstající na heboučkém mechu, spadlá větvička barevných listů, rostliny vyrůstající z pařezů stromů, vypadající, jako kdyby je příroda umístila do vázy. Nejen, že je všude velké množství nádherných míst, co stojí za povšimnutí, podzimní les nabízí nepřeberné množství přírodnin, které se hodí ke tvoření. Ráda s dětmi vybírám klacíky, pěkně zbarvené listy, kaštany či žaludy, šípky, jeřabiny, hloh, prostě co nám padne do oka a po procházkách dům zdobíme do podzimního hávu.

Užitečná lesní zábava je hledání hub. Protože houbové pokrmy nepřipravuji moc často, o to větší radost z našeho úlovku mívají sousedi či naši kamarádi. Sbírání hub moc baví moje holčičky a obzvláště ta starší objeví jedlou houbu skoro všude. Za nekorunovanou královnu všech hub považuji muchomůrku červenou. V podzimních lesích se vyskytuje opravdu v hojném počtu. Protože se jedná o houbu jedovatou, zůstávají v lesích pouze pro potěchu oka.

Krásné jsou i šípkové keře, které většinou rostou na krajích lesů. Nádherné červené šípky jsou nejen krásné na pohled, ale jsou i zdravé. Protože obsahují hodně vitamínu C, který je prospěšný mimo jiné i při chřipkách a nachlazení. Každoročně jich několik natrhám a rodině při příznacích onemocnění, vařím šípkový čaj.

A jak se líbí Vám letošní podzim?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na