Fondánové tvoření

Autor

S přibývajícím věkem mě nějak opouští chuť něco vyrábět, tvořit, zdobit…. Před zhruba 10-15 lety jsem neustále něco vyráběla a zkoušela. Jakmile jsem někde zahlédla něco, co mi padlo do očí, hned jsem sháněla materiál, postup a už jsem se do toho pouštěla. Ať už to byly různé ubrouskové techniky, dekorace ze sušených květin, postavičky z květináčů, modely ze špejlí a nevím co ještě, na každý svůj výtvor jsem byla pyšná. Jenže postupem času jsem zjistila, že jsou to jen lapače prachu a všechno jsem postupně rozdala nebo to skončilo v popelnici.

Od loňského roku se bavím tvořením různých fondánových figurek a ozdůbek. Není to přímo věc na vystavení a vlastně to nijak neposlouží, ale neskutečně mě to baví. Jenže co pak s tím? Takže rozdávám a obdarovávám příležitostně příbuzné. Má-li někdo narozeniny – dostane dortík s nějakou figurkou. Má-li někdo svátek, dostane místo čokolády nějakou figurku zabalenou v průhledné krabičce.

Tvoření je poměrně jednoduché a v podstatě není potřeba žádného talentu ani kreativity. Hmota se totiž jen natlačí do silikonové formičky a vyloupne se. Stačí na internetu nebo kdekoli v cukrářských potřebách zakoupit vhodnou silikonovou formičku, fondánovou nebo potahovací hmotu, potravinářské barvičky a jde se na věc. Zkoušela jsem si udělat sama marcipán, ale není to ono. Chuťově byl sice dobrý, ale rychle okorává, takže se s ním hůře pracuje. Já ujíždím na miminkách, proto první formičku, kterou jsem si objednala, byla formička na miminka. Potahovací hmotu obarvím potravinářskou barvou (tělový odstín), řádně zpracuji, aby byla hmota krásně hladká, natlačím do formičky, dám na 20 minut do mrazáku a pak vyloupnu. Pak už stačí miminko jen nějak dozdobit. Já dělala např. v období vánoc malinkaté andílky, miminka s mikulášskou čepicí nebo čertíky. Základ je jen miminko, pak jsem v různých barvách udělala růžky, kalhotky a ocásek. Pro lepší vzhled je možné miminka přelakovat potravinářským lakem, jsou pak mnohem hezčí.

Před velikonocemi jsem zase zkoušela miminka králíčky. Jedná se už o hotovou formičku králíček na podušce. Jen mi ze začátku trvalo přijít na to, odkud pokud mám natlačit danou barevnou hmotu, aby třeba mimino nemělo červené čelo nebo červenou nohu. Párkrát se mi to nepovedlo, ale když se pořádně člověk podívá na formičku a pak na miminko, pozná, kde musí hmotu ubrat, takže pak už se mi to dařilo. Obojí mělo úspěch a všem se miminka líbila.

Jednou jsem kolegyni udělala miminko se sukýnkou a okvětními lístky nebo miminka se zelenými kalhotkami v hráškovém lusku. Dcera zase dostala miminko berušku. Dá se udělat snad úplně všechno. Na internetu je taková inspirace, že mi z toho až přecházel zrak. Tak bych neustále zkoušela nějaká jiná miminka, ale co pak s nimi? Nakonec – říká se, že zkusit se má všechno…a tak zkouším. Když nemám co dělat a chce se mi, kouknu na internet a tvořím mimísky.

Pokud by se snad našla uživatelka, kterou by tohle tvořeníčko zaujalo, varuji před nákupem hodně levných formiček z různých čínských stránek. Já sama jsem z toho byla zklamaná, protože jsou to totální zmetky. Mají vady, které se nedají nijak upravit a miminka jsou ošklivá, absolutně nepoužitelná. Mám doma už 5 takových formiček a jsou na vyhození. Všechny, které jsem zakoupila na českých e-shopech, jsou sice dražší, ale jsem s nimi spokojená a dobře se s nimi pracuje. Takže dokud mě nepopadne něco jiného, budu si hrát s fondánem a tvořit a tvořit…..

2 comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *