V lůně přírody

Autor

Při pohledu z okna v těchto zimních měsících vidím nádhernou, cukrem posypanou krajinu, která ve mně probouzí tak nádherný, nepopsatelný pocit. Jako většina lidí již z dálky vyhlížím jaro, teplo, sluníčko, ale i přírodu plnou barev, vůní a života. Bohužel je této nádherné zeleně čím dál tím méně, méně života, méně lesů a já se ptám proč? Proč se kácí lesy? Proč se ničí příroda? Proč jsme takoví?

V létě mi k relaxaci stačí, abych si lehl do trávy blízko potůčku, nastražil uši a pozoroval mraky. Poslouchám, jak hučí voda, jak si pozpěvují ptáci v korunách stromů, jak šumí listí na obalených stromech. Nasávám vůni kvetoucích sedmikrásek a čerstvě posekané trávy, kterou nese vzduchem jemný letní větřík.

Někdy si ani neuvědomíme, jak je příroda nádherná. Nenajdeme si chvíli na zalehnutí do trávy. Nenajdeme si čas na zaposlouchání se do zvuků přírody. Proč? Proč jsme takoví? Proč nám je příroda ukradená?

Vydám se na procházku s dalekohledem, zastavím se na louce a úplně ztichnu. Pozoruji srnky, které se pasou kus přede mnou. Obdivuji, s jakou lehkostí si ptáci plachtí ve vzduchu, poslouchám, jak si cvrčci cvrkají své písně. Ale rok od roku je těchto zvuků méně. Proč? Proč se takto masivně vraždí zvěř? Proč jsme takoví?

Pozoruji, s jakou dokonalostí se vyvíjejí a žijí i ty nejprimitivnější organismy. Například housenka. Sní list, zakuklí se, vyroste a místo škaredé černé housenky vyleze nádherný, barvami osázený motýl, který vylétá poprvé do světa. Proč? Proč jsou i ty nejprimitivnější organismy někdy dokonalejší než my? Proč jsme takoví?

I taková malá kytička může být plná života. Miniaturního, dokonalého, neviditelného života. I samotná květina je tak dokonalá. Pozorovali jste někdy, jak dokonale se rozevírá květ v rosou pokrytém trávníku, do kterého pálí mírné, rozespalé sluníčko, které před chvílí vystoupalo na oblohu a převzalo vládu nad dnem?

Naše planeta je jeden velký ekosystém, jehož součástí je náš život. Náš život jsme my, my děláme největší rozhodnutí a na těchto našich rozhodnutích závisí život ostatních a přežití přírody. Co zbude našim dětem a dětem našich dětí, když budeme takto ničit přírodu? Co? Co jim zbude? Proč se nepostavíme a nevezmeme rozum do hrsti? Proč jsme takoví?

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na