Že nesedí redakce ani čtenáři Rodiny21 stále jenom doma, ale hojně cestují, už jistě víte. Protože patříte do jmenované skupiny, zajisté právě plánujete a vymýšlíte, kam se v časech dovolených nebo o prázdninách vypravíte. Možná momentálně balíte cestovní kufřík na prodloužený víkend krásy, jako jedna moje spolupracovnice.
Námět pro téma dnešního článku jsem dostala od naší věrné čtenářky sasanky – Jak vybavit cestovní lékárničku.
Protože rad a tipů k vybavení cestovní lékárničky najdeme aktuálně v tisku i na internetových stránkách všeho druhu skutečně spoustu, rozhodla jsem se k standardnímu výčtu vybavení připojit i malé doplnění vybavení cestovního kufříku (batohu či tašky) a několik rad, na co dát na cestách (a před odcestováním) pozor.
Očkování – zejména před cestou do exotických zemí je důležité a někam dokonce povinné očkování proti možným nákazám. Zjistěte si předem, jaké podmínky a jaké doporučení se vztahují k cílu vaší cesty.
Pokud se často pohybujete v lesích nebo se letos chystáte na výpravu do přírody, zvažte očkování proti klíšťové encefalitidě.
Návštěva lékaře – Jestliže nemáte dořešený zdravotní problém nebo se před cestou necítíte nejlépe, navštivte svého praktického lékaře a nechte se vyšetřit, případně se poraďte, jaký lék a za jakých podmínek vám doporučí užívat a jaký režim vám navrhne dodržovat, abyste svému zdravotnímu stavu neuškodili.
Oblečení – Ano, milí čtenáři, zabalit správné oblečení je jedna z nejdůležitějších zásad správného (i příležitostného) cestovatele. Pokud se vydáte na cesty na kole či na motocyklu nebo snad pěšky, určitě volte oblečení výrazné barvy. Zejména na silnicích je dobré být viděn. Reflexní pruhy a značky plní v rámci bezpečnosti zásadní úlohu.
Dále je vhodné počítat s praktickou stránkou, kterou oděvy v našich zavazadlech zaujímají. Chystáte-li se např. do hor, je výborné brát v úvahu rychlé změny počasí a přibalit oblečení jak do tepla, tak i do chladna. I do horkých krajin „se unese“ jeden teplejší svetřík (kdyby náhodou). Pláštěnka nám pomůže předejít např. nachlazení z prochladnutí.
Obuv – pokud lze, přibalte více druhů obuvi, nezapomeňte na tu pohodlnou, která vám nesedře nohy do puchýřů nebo do krve, ale volte takovou, v níž budete mít nohy jako v bavlnce.
Cestou – Chystáte-li se na delší cestování autem či autobusem, možná využijete léky zabraňující nevolnostem na cestách, např. Kynedril (předchází vzniku zvracení, má rovněž uklidňující účinek a zmírňuje závrať).
Osobám trpícím poruchou žilního či lymfatického systému, pocity těžkých nohou a všem, které zejména v letních měsících obtěžují otoky dolních končetin se doporučuje před dlouhou cestou konzultovat svůj stav s lékařem. Vhodné je už před vycestováním zahájit cílenou preventivní medikamentózní léčbu, léky ve formě tablet či gelů k lokální aplikaci. Výborné na cesty bývají tzv. kompresívní punčochy či podkolenky.
Pokud jste řidič, prokládejte cestu co nejčastějšími přestávkami. Mikrospánek a únava mohou zabíjet!
LÉKÁRNIČKA / LÉKY Cestovní lékárničku je vhodné vybavit stejným způsobem jako např. autolékárničku.
- Sterilní obvazový materiál
- Trojcípý šátek
- Náplast k upevnění obvazu
- Desinfekce
- Nůžky
- Resuscitační rouška
- Vhodná a praktická je pinzeta (k odstranění dřevěné třísky apod.), pinzeta k odstranění klíštěte či přímo speciální karta.
- Kapičky do nosu proti rýmě, sirup proti kašli, cucavé pastilky proti bolesti v krku
- Antipyretika, analgetika (léky zmírňující horečku a bolest)
- Živočišné uhlí, léky proti průjmu a léky proti zácpě ( mnohé trávící ústrojí reaguje na změnu prostředí právě jednou z jmenovaných dočasných poruch, které dovedou čas dovolené velice nepříjemně potrápit a zkomplikovat).
- Na cesty přibalte všechny léky, které užíváte. Alergici tzv. záchranný balíček plus adrenalinovou injekci.
Slunce (a havěť) může ublížit – aby vám sluníčko neublížilo, je vhodné vybavit se opalovacími přípravky s vysokým ochranným faktorem. Hlavu je dobré chránit lehkou pokrývkou hlavy.
Odpudit komáry a hmyzí nepřátele můžeme pomocí vhodných repelentů.
Ochrana očí – Oči jsou citlivé na změny, proto přibalte na cestu do teplých krajin i vhodné ochranné sluneční brýle. V horku mohou oči i zvýšeně vysychat, pro tento případ se hodí např. borová voda. Oční krémy a gely mohou zmírnit nepříjemné otoky na víčkách a váčky pod očima.
Pitný režim – nepodceňujte pitný režim, v horku je důležité a nutné vypít alespoň 2-3l tekutin.
Ochrana – života záchrana – Cyklisté by neměli podceňovat bezpečnostní účel ochranné přílby. Ochrana hlavy může být záchrana života.
Slogan ochrana – života záchrana platí bezesporu i pro ochranu před důsledky náhodného sexu, kterými může být nechtěné otěhotnění stejně jako pohlavně přenosné (a některé životu nebezpečné) choroby, tedy doporučuji přibalit balíček kondomů, samozřejmě i v případě, kdy žádné sexuální dobrodružství neplánujete (může se hodit např. pro strýčka P(p)říhodu)
Dospívajícím dívkám – Pasuje–li na vaši dceru přívlastek „dospívající“ (možná si to neuvědomujete, ale některé dívky dospívají už po desátém roce ) a ještě nemenstruuje, je vhodné ji na příchod měsíčků připravit ještě před cestou. Změna podnebí, nápor na psychiku z celého toho prožívání cestovatelského dobrodružství často uspíší přirozený proces a první menses se mohou objevit právě na prázdninovém pobytu (u moře nebo na táboře….). Rozmluvou na toto téma ještě před odjezdem můžete zachránit jeden prázdninový zážitek natolik, že vaše dcera neprožije týdenní noční můru (jako jsem před mnoha a mnoha lety prožila u moře já ). Do cestovní tašky přibalíme i balíček s dámskými hygienickými potřebami.
Co jste využili na cestách? Jaký lék vám chyběl? Poraďte našim čtenářům z vlastních zkušeností a pomozte mi doplnit tento článek vhodnými radami a vychytávkami.
Děkuji sasance za tip na článek, snad z něj nejen sasanka načerpá užitečné informace.