Minitvoření: Domácí modelína

Autor

Modelování patří k oblíbené zábavné činnosti už pěkně dlouho a je stálicí mezi herní zábavou u menších dětí. A popravdě někdy se k nim kromě rodičů s radostí připojí i starší sourozenci. Modelíny, které si pamatuji já z dětství se prodávají stále, nicméně dnešní děti většinou mají k dospozici již vychytanější typy. My však dnes odložíme „továrny na dorty“ a budeme klasicky válet, koulet, ořezávat, mačkat…

BUDEME POTŘEBOVAT:
na těsto:
hladkou (či polohrubou) mouku, sůl, voda, potravinářské barvivo, olej, ocet, hrnec a vařečku
na tvoření:
podložku, vykrajovátka, tupý (ideálně přímo dětský) nůž

Tvorba modelínové hmoty:
Směs si připravíme z 300 g hladké mouky, 150 g soli a tuto suchou směs dáme do teflonového hrnce. Pak vmícháme směs 300 ml teplé vody s trochou potravinářského barviva (množství je dost velké, takže lze rozdělit na více barev), lžíce oleje a 2 lžic octa. Vaříme na mírním ohni za pomalého míchání, dokud směs nezačne vypadat jako modelína a dokud se nepřestane lepit na vařečku. Ke konci už skoro nelze míchat, nicméně vydržte, díky výdrži se po vychladnutí nebude modelína lepit na prsty. Po zchladnutí pořádně vypracujeme hmotu k dokonalosti. Uchovávání je nejlepší v igelitu nebo třeba v plastové krabičce.

Zábava a nenápadný trénink jemné motoriky může začít…

Témata netřeba nadhazovat. U těch nejmenších stačí koulet, válet, hrát si s „těstem“ (je dobré, když je hodně slané, po případném ochutnání to děti odradí od další konzumace)… Větší mohou zapojit krájení, tvoření tvarů, postaviček, no však to už dobře znáte. My jsme třeba zvládli udělat celé čtvero ročních období.

Přejeme úspěšné kuchtění a následně krásné tvořící chvilky!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na