Svatba v přímém přenosu

Autor

Svatba je začátek. Ačkoliv už v dnešní době není zase tak velkým začátkem jako dříve, přesto stále pár zásadních změn přináší. A protože svatbám v dnešní době ještě neodzvonilo, budeme se této slavnostní chvíli (a její přípravě) věnovat hned několikrát. Přineseme vám třídílný svatební seriál, který se bude skládat z tohoto květnového rozhovoru s budoucí nevěstou, z červnového článku o svatebních přípravách a z červencové fotoreportáže ze svatby.

Osmadvacetiletá slečna Jana se bude vdávat v červenci, na přípravu si budoucí novomanželé ponechali deset měsíců. Již mají vybrané datum, šaty i prstýnky. Jak se chystají, kdo jim pomáhá, co ještě musí zařídit a jak se těší?

Nyní jsou celkem oblíbené netradiční svatby, jakou svatbu máte v plánu vy?

Nepřehnaně klasickou (usmívá se). Mě ani mého přítele nezvyklá svatba nijak neláká, svatba pro mě znamená to tradiční pojetí.

Co přesně znamená to „nepřehnaně klasickou“ – chystáte se vynechat některé klasické zvyky?
Třeba takové klasické rozbíjení talířů pro štěstí je v plánu, ale určitě vynecháme zvyky ve stylu koule, opratí a podobných zátěží. A na únos, myslím, také nedojde….

V dnešní době je časté, že si žena nechává své rodné jméno nebo používá obě jména. Jak to bude u vás?
Domluvili jsme se na společném příjmení manžela. Pro mě i pro děti. Myslím, že je to důležité pro rodinu jako takovou, bereme to jako určitou symboliku rodiny jako celku.

Kdo všechno se na přípravě svatby podílí? 
Hlavní aktéři jsme my dva. Potom téměř každý z rodiny a přátel přispívá svou troškou do mlýna. Svatební agentury pro mě nejsou, potřebuju mít vše pod kontrolou a stejně bych je kontrolovala a do všeho mluvila. Všechno to zařizování mě moc baví.

Na kolik si myslíte, že vás svatba vyjde? Kdo bude svatbu financovat?
Hrubým odhadem to vidíme na 70 až 80 tisíc. Jídlo na hostině a následné oslavě zaplatí rodiče nevěsty a pití rodiče ženicha. Zbytek my – novomanželé. Ale popravdě trochu počítáme s určitou návratností v podobě finančních svatebních darů (směje se).

Zapojují se vaši rodiče do příprav?
Oboji naši rodiče k tomu přistupují tak, jak by – podle mě – měli. To znamená, že pomůžou, pokud si o to řekneme, ale nesnaží se nám něco linkovat či diktovat. A zapojí se i finančně, za což jsme samozřejmě rádi.

Co vás ještě čeká za zařizování?
Stále nám „visí ve vzduchu hudba“. A to jak na svatební oslavu, tak na obřad. Jsme v tomto ohledu dost nároční. Kamera je také ještě s otazníkem, stejně jako dekorace na svatební tabuli a ozdoby aut. Před sebou mám zkoušku účesu, líčení a šatů. Musím také objednat svatební kytici a kytičky pro maminky, svatební dort a zákusky. Nakonec je před námi ještě upřesnění organizace a potvrzení účasti pomáhajících osob.

Aktuálně se spíš těšíš nebo máš trému či z něčeho obavy?
Od začátku se jen těším!

Děkuji za rozhovor a přeji hodně zdaru do zbylých svatebních příprav!

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *