Svatební přípravy

Autor

Svatbu lze stihnout zařídit i během pár dní. Pokud ale nemáte rádi stres, nijak extrémně nespěcháte, nebo chcete vše přesně podle svého gusta, nechte si raději pár měsíců na přípravy. Nadhodím vám návrh na časové rozložení příprav, ale samozřejmě opět je to záležitost individuální. Naštěstí!

12 měsíců před dnem D

Většinou dochází k žádosti o ruku. Z dvojice se stávají snoubenci a žena dostává zásnubní prsten. Oficiální žádost o ruku dcery může proběhnout kdykoliv od požádání ženy o ruku až do svatebního dne těsně před obřadem. Avšak seznámení rodičů by mělo proběhnout trochu dříve než ve svatební den. Začíná základní předsvatební komunikace partnerů o tom „kdy, kde, kdo…“ Stejně tak dojde zřejmě i na „kdy ne, kde ne, kdo ne a proč?“.

10 měsíců před dnem D

Je na čase napevno vybrat termín a zarezervovat místo konání obřadu. Některá místa jsou hodně oblíbená a později byste nemuseli mít volný datum, který jste si vybrali. Připravte si seznam hostů a naplánujte rozpočet svatby (plus minus). Zamluvte si místo pro konání hostiny a případného večerního veselí.

4 až 6 měsíců před dnem D

Upřesněte seznam hostů, kterým rozdejte/pošlete svatební oznámení. Zajistěte ubytování pro ty svatebčany, kteří bydlí daleko a zdrží se přes noc. Vyberte a objednejte si snubní prsteny (počítejte s více návštěvami, zkoušením). Zvolte si svědky a požádejte je o „svědčení“. Vyřešte otázku oblečení a obuvi – u nevěsty opět dojde zřejmě k více návštěvám kvůli úpravám a zkoušení šatů. Naplánujte průběh svatby a promyslete otázku svatebních darů. Můžete začít plánovat i svatební cestu!

2 až 3 měsíce před dnem D

Zvolte svatební menu, vyberte dekoraci a jmenovky na slavnostní tabuli, upřesněte zasedací pořádek. Domluvte si fotografa, kameramana, hudebníky. Naplánujte zkrášlovací program pro nevěstu (účes, kosmetika, nehty) – počítat se zkouškami! Není radno nechat se překvapit ve svatební den šíleným účesem nebo make-up vhodnějším pro karneval.

1 měsíc před dnem D

V zaměstnání si vyřiďte volno. Objednejte svatební kytice (pro nevěstu, maminky, svědkyni), květinovou výzdobu (slavnostní tabule, místnost pro hostinu, auta – plus stužky), svatební dort a koláčky (nezapomeňte na krabice na výslužku). Zajeďte zkontrolovat místa, kde bude svatba probíhat. Potvrďte si všechny domluvené služby. Rozdělit úkoly (výběr řidičů, koordinace během svatby apod.), upřesnit a přesně naplánovat program svatebního dne.

Papírování

Aby bylo manželskému papírování učiněno zadost, je potřeba vypsat, odevzdat a předložit několik záležitostí. Vyplňuje se tiskopis „Dotazník k uzavření manželství“, který si vyzvednete na kterémkoliv matričním úřadě. K tiskopisu se poté předkládá:

  • průkaz totožnosti (občanský průkaz, rodný list)
  • doklad o státním občanství (i občanský průkaz či cestovní pas)
  • výpis údajů ze systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu a osobním stavu (občanský průkaz)
  • pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství (je-li snoubenec rozvedený)
  • úmrtní list zemřelého manžela/manželky (je-li snoubenec ovdovělý)
  • rodné listy společných dětí (mají-li je již snoubenci)
  • rodné listy dětí nevěsty (není-li jejich otec znám a není-li uveden v RL dítěte)

V případě uzavření manželství církevní formou musí snoubenci (či jeden z nich) požádat o vydání osvědčení o splnění všech požadavků zákona o rodině pro uzavření manželství církevní formou. Toto osvědčení vydává matriční úřad, v jehož správním obvodu bude manželství uzavřeno. K vydání osvědčení se předkládají stejné doklady jako při uzavření manželství.

Den D

Na jeden takový „den D“ ten se můžete těšit v přímém přenosu v příštím článku… A jak je na tom „naše“ svatba v reálu? Do svatby zbývají tři týdny. Nevěstu Janu čeká ještě úprava nehtů, zkouška účesu a líčení. Přemýšlí, jestli si k šatům (chystá se na závěrečné zkoušení) zvolit závoj. Snoubenci ještě vyberou drobné dekorace na svatební tabuli a ženicha čeká rozlučka se svobodou.

Jak jste plánovali svatbu? Co byste dnes udělali jinak? Jak si představujete svoji svatbu?

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na