Broumovský klášter

Autor

Když jsme se letos v dubnu doma domlouvali, kam se vydáme na první z jarních výletů, zvědavost nám nedala a vyrazili jsme do Broumova, pohraničního městečka ve východních Čechách, sousedícího s Polskem. Dozvěděli jsme se totiž, že zde bude otevřen po své obnově místní klášter a o víkendu koncem dubna budeme moci – my zvědavci – nahlédnout v rámci dne otevřených dveří do všech revitalizovaných prostor a nejen to, budeme se moci zdarma zúčastnit zábavného programu.

Věřte, že zvolený výlet byla dobrá volba. Broumovský benediktýnský klášter je národní kulturní památkou. Kdysi v něm našli domov mniši. Nyní, po rozsáhlé rekonstrukci prý největší za více než sto let, se opět stane stánkem kultury a vzdělanosti. Navíc bude sloužit i jako ubytování pro návštěvníky Broumova a okolí. Hosté budou ubytováni přímo v autentických celách mnichů. V Domě hostů je pro ně připraveno dvacet pokojů, také bezbariérový přístup je zde zaručen. Myslím si, že v době léta je návštěvníků na Broumovsku opravdu hodně, neboť v blízkosti Broumova se nachází skalní město Ostaš, Teplické a Adršpašské skály.

V Broumově byla veliká sláva již ve středu 22.4.2015, otevření kláštera se zúčastnil kardinál Dominik Duka, který v kostele celebroval mši.

My jsme v sobotu v klášteře obdivovali revitalizované prostory pro vzdělávací akce a prohlédli jsme si výtvory dětí z místních škol.

Hlavně nás však zaujalo nové nahrávací studio. To by mělo sloužit v době prázdnin i pro studenty filmové školy. Jak jsem se teď, kdy píšu článek, dozvěděla, děti z místní základní školy již studio vyzkoušely. Natočily v něm audioknihu. Doslechla jsem se taky, že o letních prázdninách budou v klášteře realizované hudební prohlídky a k prohlédnutí expozice, nesoucí název „Krajina, pískovec a člověk“.

Vrátím se však k naší návštěvě. Rodiny s malými dětmi potěšil připravený dětský koutek, kde se potomci mohly realizovat podle chuti a také hudební dílnička. My dospělí jsme si užili odpočinek při posezení s chutnou kávy v místní útulné kavárně.

Stejně tak v klášterní zahradě, která se nachází v seznamu českých kulturních památek, bylo mnohé k vidění – nový kuželník, vybudovaný na stejném místě jako byl původní a také bývalý dřevník, nyní sloužící jako sál pro koncerty, divadelní představení a vůbec – pro kulturu. Dozvěděli jsme se, že kuželník byl opraven podle původního historického vzoru a že kuželky se v něm hrály už na počátku 18. století.

A kolik, že bylo o popisovaném víkendu v klášteře návštěvníků? Představte si… celé čtyři tisíce. Jsem ráda, že jsme byli mezi nimi.

Úvodní foto a více info na http://klasterbroumov.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *