Dominanta Pardubicka – Kunětická hora

Autor

Jaro vybízí k výletům. Jedni se toulají přírodou, jiní vyráží do města. Někdo obdivuje novostavby a jiný bývá fascinován odkazy minulosti.

Odjakživa jsem milovala pohádky. Asi i proto mám zálibu v návštěvách hradů a zámků. Zde se romantická atmosféra nese vůní zdí, okenními tabulkami, rytířským brněním, obrazy a starobylým nábytkem. Hrady a zámky Pardubického kraje máme vesměs procestované. Několik jich stojí za to navštívit i víckrát nebo pravidelně. Jedním z historických skvostů mého kraje je Kunětická hora.

Kunětická hora – hrad a podhradí

My jí říkáme „Kuňka“. Vrcholek s hradem nejde přehlédnout při cestování do Pardubic, od nichž je Kunětická hora vzdálená necelých 9km. Když byly naše děti malé, dělali jsme s nimi pravidelné zastávky v podhradí, kde se nachází Perníková chaloupka. Vzpomínky na muzeum perníku a pohádek, expozice skřítků a strašidel se dětem vryly do paměti asi nesmazatelně. Hlavně skřítkové a strašidla naše kluky doslova fascinovali. Pokud chcete zažít zábavu podanou vlídnou hravou formou a chcete si ji užít spolu s dětmi, zavítejte sem.

 

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora je dominantou Polabí. Pochází z počátku 14. století. V letech 1421-23 hrad zvelebil a zrekonstruoval Diviš Bořek z Miletníka. Po Bořkově smrti se dostal hrad do rukou Pernštejnů, kteří jej rekonstruovali a měnili podle svého vkusu. Na Kunětickou horu se přijel podívat i samotný král Vladislav Jagellonský (o pár století později i slavný František I. , poté i arcivévoda Ferdinand), kde se konalo pasování synů Viléma z Pernštejna do rytířského stavu. Na konci třicetileté války byl hrad poničen švédskými vojsky. Poté stavba už jen chátrala. Na demoličním úpadku hradu nese vinu těžba kamene z Kunětické hory, jenž ustala až ve 20. letech 20. století. Ve dvacátých letech minulého století se zahájily záchranné a rozsáhlé rekonstrukční akce na obnovu hradu.

Pověsti a jedna pověstná pravda

Podle pověsti se v sklepení hradu nachází veliké bohatství – poklad. Údajně je uložen ve vinných sudech a hlídaný hradními mnichy. A jaká je pověstná pravda hradu Kunětická hora? Inu, pohádková – na hradě sídlí drak! Nevěříte? Přijeďte a přesvědčete se.

Prohlídka hradu

Ať už expozice, rytířský sál nebo mučírna – prohlídka hradu (asi 50 minut) stojí skutečně za to.
V dubnu o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 16 hodin
Od května do srpna každý den kromě pondělí od 9,30 do 17,30 hodin
V září o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 17 hodin
V říjnu o sobotách, nedělích a svátcích od 10 do 16 hodin
Od listopadu do března zavřeno
V současné době se můžete těšit na pálení čarodějnic s Monkey Business (30.4 od 15 hodin). Často se zde konají mnohé kulturní akce.
Samozřejmě lze zdejší prostředí využít k svatbám nebo slavnostním příležitostem.

Kunětická hora

Nás dělí od Kuňky 47 km. Loni jsem si sem vyjela na kole, téměř celá trasa vedla po rovince, takže žádný extrémní výšlap, spíše pohodička. Zapotíte se až při zdolávání vršku k hradu. Z hradu Kunětická hora se můžete na oplátku kochat úžasným výhledem po celých východních Čechách.

Více o hradu a jeho okolí zde: http://www.hrad-kunetickahora.cz/uvodni-strana/

Fotografie mix Retina a Martin Kutnar, úvodní foto pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *