Jak vybrat zimní dovolenou

Konec roku se přibližuje a řada z nás se vydá na zimní dovolenou. Ať už si ji dáváme jako dárek nebo se pro dovolenou rozhodujeme na poslední chvíli, neměli bychom podcenit výběr cestovní kanceláře. Tomio Okamura, tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, nám dnes poradí, na jaké pojištění nemáme zapomenout, jak poznáme problémovou cestovní kancelář a kam se letos máme vydat. Tomio Okamura nám všem posílá pěkný dárek – informace o tom, jak se slaví Nový rok v Japonsku. Tato část textu obsahuje spoustu cizích názvů (jinak to tentokrát nejde), pro ilustraci a pošimrání chuťových buněk, předkládáme fotky s některými ze zmiňovaných jídel. Pro svoji potřebu jsem si je pojmenovala „mlsací krabičky“. Děkujeme za rozhovor.

Dobrý den, pane Okamuro, poptávka po délce a typu dovolené se mění, co zákazníci v roce 2010 preferují?

Situace kolem zahraničních dovolených se oproti loňsku zlepšila. Nárůst zaznamenaly zahraniční destinace jako Chorvatsko, severní Itálie a také Slovensko (v těchto třech destinacích strávilo dovolenou vice nez 2 mil. Čechů, z toho jen v Chorvatsku, to byl téměř million.). Čtvrtou nejpopulárnější letošní dovolenkovou destinací, je přes všechny peripetie Řecko. Z našich analýz vyplývá, že letos již tuzemská dovolená nenarůstala, zaznamenáváme naopak mírný pokles. Letecké dovolené letos meziročně poklesly o přibližně o 15% (dražší letecké dovolené zaznamenaly letos stejně jako vloni propad).

Klienti cestovních kanceláří často podcení pojištění… Na co by neměli rozhodně zapomenout, co prověřit?

Za posledních několik let zemřelo při zahraniční dovolené každoročně v průměru sto českých turistů a mnohonásobně více se zranilo či onemocnělo. Proto naše Asociace rozhodně doporučuje všem českým turistům, aby nepodceňovali cestovní pojištění a přistupovali k cestování zodpovědně.

Za pár desítek korun za den můžeme být přitom v zahraničí úplně bez starostí. V opačném případě hrozí turistům velké problémy a i značné finanční náklady. Nejdůležitějším kritériem kvality pojištění je vždy výše pojistného plnění v případě pojistné události. Mnoho českých turistů využívá cestovní pojištění zahrnuté automaticky v rámci kreditní karty. Málokdo ovšem ví, že cestovní pojištění v rámci kreditní karty nezahrnuje například pojištění storna zájezdu či rizikových sportů. V případě zimní dovolené doporučuji přikoupit ještě pojištění zimních sportů.

Cestovní pojištění můžeme rozdělit na pět různých druhů:

 1. Pojištění léčebných výloh
  Kartička zdravotního pojištění, kterou máme všichni v rámci ČR u sebe nám zajišťuje v zemích EU pouze nárok na bezplatné čerpání stejného ošetření, na jaké má právo občan té dané země EU. Znamená to tedy, že si český občan musí zaplatit také všechny případné spoluúčasti, které vyžaduje zdravotnický systém té dané země EU či repatriaci zpět do ČR. Proto je důležité mít zvlášť zaplaceno také cestovní pojištění léčebných výloh a až poté vše hradí pojišťovna.
 2. Pojištění odpovědnosti za škodu
  Toto pojištění zbaví pojištěného starostí v případě, že v cizině něco neúmyslně rozbije, poškodí, zničí nebo někoho zraní
 3. Pojištění zavazadel
  Pojištěná osoba tak získá náhradu za poškozené, ukradené nebo zničené věci, které měl s sebou na cestách
 4. Pojištění storna zájezdu
  Toto pojištění pokryje většinu nákladů za storno zájezdu v případě závažných zdravotních nebo rodinných důvodů. Plnění se vztahuje například i na matku dítěte, pakliže dítě onemocnělo a nemůže tak na zájezd odjet ani rodič.
 5. Pojištění rizikových sportů
  V případě, že má turista v plánu provozovat v zahraničí rizikové sporty (potápění, paragliding, rafting apod.), je potřeba se připojistit tímto pojištěním, jelikož by v případě úrazu při těchto rizikovějších aktivitách jinak pojišťovna odmítla plnit ze standartního pojištění léčebných výloh.

Existuje přehled, nějaký „černý list“ cestovních agentur, kterým by se měli zákazníci v ČR vyhnout?

Ne, oficiální seznam neexistuje. V České republice je nyní 1068 cestovních kanceláří. Letos zkrachovala jedna, situaci tedy považuji z tohoto pohledu za stabilizovanou.

Vytvořil jsem však seznam kritérií, které pozná i klient a na které je potřeba si dát při výběru zájezdu cestovní kanceláře velký pozor, jelikož kombinace 3-4 těchto kritérií značí jasné problémy:

 • CK je opakovaně propírána v médiích či na internetu, že klienti jsou opakovaně stěhováni nebo neubytováváni v původně objednaných hotelech ( může to znamenat, že ubytování není zaplaceno),
 • CK je řízena či propagována lidmi, kteří přivedli do tristní finanční situace jinou CK nebo jiné firmy,
 • CK prodává dlouhodobě zájezdy za nerealisticky nízké ceny ( může to znamenat, že nemůže prodat zájezdy a zároveň má problémy s cash-flow, tak se podbízí za každou cenu),
 • v médiích je zveřejněno, že CK dluží peníze dodavatelům tzn. hotelům, leteckým společnostem atd. nebo svým provizním prodejcům ( problémy s cash-flow),
  na internetu výrazně převyšují negativní hodnocení CK nad pozitivními,
 • CK prodává až s ročním předstihem zájezdy a zároveň žádá vysokou zálohu ( může to znamenat problémy s cash-flow),
 • CK mění velmi často a ve velkém množství plánované odlety a trasy v hlavní sezoně (může to znamenat, že nemá prodáno dostatečné množství zájezdů),
 • v médiích se mluví o tom, že se majitelé snaží CK prodat, nikdo však nemá zájem ( může to znamenat špatnou finanční situaci).
  Mimochodem, například vloni zkrachovalá CK Tomi tour, na kterou doplatilo 16 tis. českých klientů, splňovala prakticky všechna výše uvedená kritéria.

Letět s nízkonákladovými leteckými společnosti nebo neletět, když máme malé děti? Jaká letecká společnost pro Vás představuje záruku kvality pro střední cenový segment?

Myslím, že nízkonákladové letecké společnosti nejsou z hlediska cestování problém. Kromě ceny může být rozdíl v rámci ekonomické třídy v zásadě pouze ve vzdálenosti sedaček v letadle či formě občerstvení. Důležitá je však podle mého názoru vhodná volba zájezdu tak, aby byl fyzicky zvládnutelný jak pro děti tak i pro jejich rodiče. Je logické, že například příliš dlouhý let s kojencem může být problematický. Stejně tak platí, že pro příliš malé děti je lepší vybírat destinace s určitým hygienickým standardem. Co se týče kvality leteckých společností, tak nejlepší leteckou společností na světě za rok 2010 je jihokorejská Asiana Airlines. České ČSA se neumístily na špičce žádné hlavní kategorie.

Je zájem o víkendové lyžovačky nebo spíše o delší zájezdy? Jaký průměrný počet dnů tráví klienti na zimní dovolené?

Postupně se zvyšující životní úroveň českých občanů způsobuje situaci, že se čím dál více Čechů rozhoduje na základě kvality nabízených služeb. Letos očekáváme mírný, přibližně 10ti procentní nárust zahraničních zimních pobytů a stagnaci zájmu o tuzemské lyžování. Nejpopulárnější zimní zahraniční destinací Čechů, je jednoznačně Rakousko, kam směřuje polovina všech “zimních” turistů, následuje Itálie a Francie. Množství českých lyžařů je v některých střediscích takový, že se již stali velmi důležitými i pro místní podnikatele. V Rakousku jsou Češi z hlediska počtu turistů již na celkovém 4. místě a například v italské oblasti Trentino, se v zimě řadí Češi za Němce a Poláky hned na třetí místo v pořadí národů.

Pokud hovoříme o tuzemské zimní dovolené, tak přibližně 40% všech pobytů tráví Češi pouze ve dvou krajích a to v Královéhradeckém a Libereckém, kde jsou Krkonoše a Jizerské hory. Co se týče českých lyžařských areálů, jelikož nemůžeme konkurovat délkou sjezdovek a výškou hor Alpám, je potřeba tedy vytvořit perfektní doplňkové služby, aby naše střediska mohla těm alpským alespoň trochu konkurovat. Jedná se například o zajímavé gastronomické speciality, perfektní chování pracovníků vůči návštěvníkům, atraktivní volnočasové aktivity jako například bazény, kluziště, ubytovací zařízení se saunou, výřivkou s výhledem, diskotéky a další kulturní akce, propojení skipasů pro více středisek či sjezdovek apod. Průměrná délka pobytu českých lyžařů na zahraniční zimní dovolené je nejdelší ve Francii ( 7 nocí) , pak v Itálii ( 6 nocí) a nejkratší čas Češi stráví při lyžování v Rakousku ( 3 noci).

Jak vybírat zimní dovolenou ?

Způsob výběru zimní a letní dovolené je odlišný, jelikož zimní pobyty mají svá specifika.

V případě zimních zájezdů doporučuji vybírat podle :
– velikosti areálu tzn. celková délka sjezdovek v areálu v kilometrech,
– nadmořské výšky areálu ( nejčastější rozmezí je 1000 – 2300 m. nad mořem)
– možností volnočasových aktivit (např. bazén, kluziště na bruslení, disco, apod.).

U konkrétních ubytovacích zařízení doporučuji vybírat podle :
– vzdálenosti sjezdovky od ubytovacího zařízení,
– zda-li je v ubytovacím zařízení např. sauna, výřivka, bazén apod. (taková ubytovací zařízení jsou samozřejmě často o něco dražší),
– zda-li je u pobyti skipas v ceně či nikoliv.

Kolik si naši čtenáři mají průměrně připravit? Zadlužit se, nebo se nezadlužovat?

Průměrná útrata českého občana za jednu tuzemskou zimní dovolenou činí přibližně 4 tis. Kč na osobu včetně nákladů na místě pobytu. Za jednu zimní zahraniční dovolenou utratí průměrný Čech přibližně 15 tis. Kč na osobu včetně nákladů na místě pobytu. Pro přesnost bych rád podotknul, že tzv. “dovolenou” statisticky počítáme pouze pobyty o 4 a vice přenocování.

Dáte nám tip na pro ty, co se někam chtějí vydat, ale mají nízký rozpočet?

Nejlevnější zimní dovolenou je pobyt v tuzemských horských střediscích. Cenově zajímavým zimním tipem na lyžování jsou i slovenské Tatry v kombinaci s místními termálními lázněmi.

Která místa naopak doporučíte lidem toužícím prožít něco netradičního?

Tak tady bych například na Silvestra doporučil teplou exotiku kam létají přímé chartery z Čech, aby to bylo pohodlné. Strávit Silvestra v teple u moře má, pro nás středoevropany, jisté kouzlo.

Mým tipem je Thajsko, jsou tam milí usměvaví lidé, bezpečno, nekrade se, mají příjemné ceny a dobré jídlo.

Kde budete trávit konec roku Vy?

Silvestra budu trávit tradičně v Praze, doma. Mám rád na Silvestra klid a ani tedy nepopíjím příliš alkohol, maximálně tak jednu skleničku. Má to totiž svůj důvod, který pochází z Japonska. Tam se podle tradičních zvykolostí neoslavuje půlnoc 31.12., ale naopak je zvykem 1.ledna vstát brzy a jít se podívat na první východ slunce v novém roce, čemuž se říká GORAIKÓ. Mimochodem, v Japonsku je Nový rok 1. ledna vůbec nejdůležitějším svátkem, který s sebou nese velké množství krásných tradičních zvyků.

Jak tedy probíhají oslavy Nového roku v Japonsku?

Všichni Japonci se na Nový rok vrací tam, odkud pochází jejich předci, takže jsou například již několik týdnů před Novým rokem vyprodány všechny vnitrostátní lety i jízdenky na superexpress Shinkansen směrem z Tokia ven, protože většina obyvatel Tokia má své příbuzné na venkově.

V japonských domácnostech se před příchodem nového roku aranžuje v předsíni rostlinná výzdoba,kdy se do květináče dají bambusové kmeny a zapíchají se do nich borovicové větvičky, což se nazývá KADOMACU.

Hned ráno na Nový rok se jí bochánky z utlučené rýže OMOČI, které jsou podávány v silném kuřecím vývaru nebo ve sladké polévce ze sojových bobů. Jí se také hnědé dlouhé nudle z prosa SOBA, jejichž délka symbolizuje dlouhý život a také, aby nám co nejdéle nejen v novém roce vydržely hezké vzájemné vztahy a předsevzetí.

Děti se nemohou dočkat ozdobných obálek s OTOŠIDAMA, což je výrazně zvýšené kapesné v okrasné obálce, jelikož se příspěvkem tradičně podílí i širší příbuzenstvo. OTOŠIDAMA dostávají pouze děti,které si ještě nevydělávají.

V Japonsku také existuje mnoho dětských novoročních her například HAGOITA, což je míčová hra, která se hraje venku. Hráči mají pálky přípomínající prkénko na krájení a pinkají si dřevěným míčkem, ve kterém jsou zasazena ptačí péra,aby lépe létal. Nebo TAKEUMA, což je chození po údách vyrobených z bambussových kmenů. Dalšími novoročními dětskými hrami jsou TAKOAGE, což je pouštění draka. Je zajímavé, že v Japonsku se drak pouští na Nový rok a nikoliv na podzim jako v Čechách. Tradiční novoroční hrou je také FUKUWARAI, která je oblíbená především u malých dětí, kdy se na šablonu prázdného obličeje umisťují se zavázanýma očima papírové obočí, ústa, nos apod. Potom si děti šátek z očí sundají a smějí se tomu, co každý „vytvořil“. Nebo SUGOROKU, desková hra podobná českým monopolům, hráči hází kostkou a na každém políčku je čeká úkol.

Dospělí si zase na Nový rok štětcem obřadně kaligraficky napíší na podlouhlý svislý papír své přání či předsevzetí pro nový rok a pověsí si to někde v obydlí na viditelném místě, čemuž se říká KAKIZOME.

V poledne se všichni těší na slavnostní novoroční jídlo OSEČIRJÓRI, umístěné v dřevěné krabičce s mnoha přihrádkami a v každé je nějaké dobrota. Jídlo musí být atraktivní, barevné. Čím více krabiček na sobě, tím bohatší rodina.

V tu dobu již máme ve schránkách NENGADŽÓ, což je novoroční blahopřejná pohlednice. Zajímavostí je, že všechny musí být doručené do schránek právě a jedině 1.ledna ,takže mají jednotnou formu, aby je pošta snadno identifikovala a na poště všechny příchozí NENGADŽÓ skladují a pak je teprve všechny dohromady roznášejí do schránek právě na 1.ledna. Pošťáci jsou tedy na Nový rok zdaleka nejzaneprázdněnějšími lidmi v Japonsku, pošta v tento den zaměstnává i tisíce brigádníků. Po obědě se jdeme krátce pomodlit do budhistické svatyně,čemuž se říká HACUMÓDE, nehledě na to, zda-li je někdo věřící či ne.

Období příchodu nového roku končí 15.ledna a v tento den se venku udělá ohníček DONTOJAKU, kde se spálí KADOMACU a také KAKIZOME, čímž naše přání získá naopak na trvanlivosti. Na tomto ohníčku si poté ještě upečeme bochánky z utlučené rýže OMOČI nebo sladký brambor SACUMAIMO.

Chystáte se někam vyrazit? Máte nějaké oblíbené místo? Podělte se s námi v komentářích.

Fotky:
Tomio Okamura (2, 4-6),
Hana Moualla (3)
pixabay.com (úvodní)

Pozn.: Veškeré číselné údaje vychází z analýz AČCKA.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na