Modrobílý svět Petra Ehrlicha

Dnešní rozhovor měl být původně pouze o Řecku. Během přípravy otázek se cestovatelské zkušenosti, mnou zpovídaného, rozrostly o Indii. A něco mi říká, že to nejsou pouze tyto lokality, kam noha Petra Ehrlicha vstoupila… Původní otázky jsem přepracovala a dnes se dočteme o anticko-indických zkušenostech. Víte, co je podstatou práce delegáta cestovní kanceláře? Čtěte dále.

Namasté, Petře, jak se zdraví Řeci?

Namasté, namasté… Řeci se po ránu zdraví kaliméra, po pozdním obědě začnou již s kalispéra a zakončí to slovem kalinichta, což je dobrou noc… Jinak přátelský pozdrav je – Jásu – ahoj pro jednu osobu (či množné číslo Jásas).

Za čím jste jel do Indie? Navštívil jste nějaké tiché meditační místečko?

Do Indie jsem se tentokrát vydal již podruhé, a jel jsem tam za dalším poznáním této rozlohou obrovské a kulturou a mentalitou neuvěřitelné a tak odlišné země pro nás Evropany… Nemam rád studené zimy, tak jsem utekl za sluníčkem a poznáním… Tentokrát na meditace nedošlo, jen na cvičení jógy v horském městečku McLeod Ganj, kde máte také svoji rezidenci Dalai Lama, a je to právě místo, kam se sjíždějí lidé z celého světa v době, kdy je tam už přijatelnější počasí, neb městečko se nachází cca 1 870 m n.m. Je to právě možnost meditace, kurzů jógy, dobrovolnické práce co je na tom láká a nádherné horské prostředí…

 

Jak Vás přijali v Nepálu? Nebyl vysokohorský vzduch příliš silný pro české plíce?

V Nepálu nás přijali stejně vlídně jako v Indii. Tentokrát jsme se bohužel nevydali na trek do hor, neb jsme převážně jeli do Nepálu za poznáním měst, památek a také trochu dobrovolnické práce. Strávili jsme asi 13 dní ve vesničce, která byla přístupná pouze „po vlastní ose“, vedla tam jedna prašná cesta, po které ovšem jezdil jen menší náklaďák, když bylo potřeba cokoliv většího dopravit do vesnice. Spali jsme u ředitele místní školy, kde jsme malovali školní třídy, což byla velmi zajímavá zkušenost. Nepál je velmi hornatá země a ne v každé vesnici je k dispozici škola, takže kolikrát děti musí ujít spoustu kilometrů, než se do školy vůbec dostanou a pro menší děti je to téměř nemožné, takže se stavějí nové a nové školy, díky podpoře různých organizací, neboť nepálská vláda je schopna financovat učitele, ale stavba nových škol je problém. Měli jsme zajímavou možnost se přiblížit a nahlédnout do života místních lidí, kteří žijí velmi skromně… Jednoduchý dům, políčko které jim přináší obživu, dvakrát denně téměř to stejné jídlo, což je rýže a k tomu trocha zeleniny a omáčka z čočky…

Jak jste se dostal k Vaší práci? Splnil jste si profesí delegáta cestovní kanceláře svůj sen?

V době kdy jsem se rozhlížel po novém zaměstnání v oblasti financí, jsem pokukoval i po nabídce cestovních kanceláří , a dostal jsem nabídku pracovat jako delegát na ostrově Zakynthos (v roce 2007), na který vzpomínám s nostalgií dodnes, byla to moje první zkušenost a velmi příjemná sezóna…

 

Četla jsem o případech, kdy klienti volají delegátovi o půlnoci, že jim došel toaletní papír… Co nepatří do povinností delegáta?

Tak Vámi uváděný příklad jsem ještě neřešil. Nejen já, ale i převážně všechny mé kolegyně řeší různé úsměvné záležitosti… Těžko říci, co přesně nepatří do povinností delegáta, spíše bych Vám byl schopen vyjmenovat co patří do povinností delegáta a také samozřejmě závisí na ochotě konkrétní osoby, co je pro klienty schopna udělat….

Který ze středomořských ostrovů máte nejraději?

Nejraději mám řecké ostrovy, nemám žádný konkrétně oblíbený, řeckých ostrovů je spousta a já zatím viděl jen pár, ale pokud bych měl vyjmenovat, tak to určitě bude Kos, kde budu působit letošní léto, Kalymnos, Symi, Zakynthos, Limnos, Kefalonia…. Osobně jsem si příliš neoblíbil ostrov Rhodos, na můj vkus je již málo „řecký“ a hodně komerční…

Řecko bude letos za „popelku“, severní Afrika není nejlepší nápad a v Chorvatsku nebo Turecku bude „přelidněno“, kam byste poslal zájemce o přímořskou dovolenou s možností prohlídky nějaké té antiky?

Velmi zajimavou antickou památku naleznete právě na ostrově Kos, a to je antická nemocnice či lázně Asklepion, právě také na již zmíněném ostrově Rhodos se nacházejí zbytky akropole v hlavním městě a také velmi pěkná akropole ve vesničce Lindos, kterou se částečně rekonstruuje a dostavuje, což se mi osobně příliš nelíbí, nevypadá to přirozeně….

 

Jaké jídlo by na této dovolené neměli turisté v Řecku vynechat? Máte tipy na dobré restaurace, kavárny?

Tipy na dobré restaurace určitě mám, zvláště pokud člověk stráví dvě sezony na stejném ostrově, tak může porovnávat a doporučovat… Kaváren je v Řecku spousta, mým oblíbeným nápojem je ledové frappé, které se pije v několika verzích a je skutečně lahodné v letních měsících… Co se týče jídla, tak jsem si velmi oblíbil řecký způsob stolování, kdy se doprostřed stolu dá řecký salát a stůl se zaplní různými předkrmy jako jsou tzatziki, salát z lilků, speciální řecký smažený sýr saganaki, plněné papriky, olivy a tak bych mohl dále pokračovat…. A člověk má možnost toho ochutnat mnohem více, než když si dá jedno hlavní jídlo…

Kam dál? Tedy, kam se chystáte za dalším poznáním?

Kam dál? Čeká mě opět letní sezóna na Kosu a na zimu to možná bude opět exotika a tentokrát pracovně, ale to bych ted nerad prozrazoval… Co se týče mých cestovatelských plánů, tak těch je ještě spousta a spousta, kromě Asie bych se rád podíval do střední a jižní Ameriky a také do černé Afriky… Uvidíme kam mě vítr zavane….

Děkuji za rozhovor, příjemné léto.

Otázka pro čtenáře: Byli jste někdy v Řecku? Co se vám tam líbilo, nebo co vás naopak zklamalo? Vydali byste se tam letos v létě?

Foto: Petr Ehrlich
Úvodní foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na