Tip na výlet – Žďár nad Sázavou

Autor

Velice ráda bych Vás všechny pozvala k nám na Vysočinu do krásného města Žďáru nad Sázavou.

Máme zde kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který ale asi znáte, protože je známý tím, že je to národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.


Jazyk v kopuli poutního kostela

Dále je zde bývalý cisterciácký klášter, který je dnes dochován v barokní podobě – opravy od předního architekta českého baroka Giovanni Santiniho. Ještě před pár lety zde bylo Muzeum knihy, ale už není.

Nedaleko kláštera byl roku 1709 postaven hřbitov se třemi eliptickými kaplemi, který se nazývá Dolní hřbitov. Trojúhelníkový půdorys měl symbolizovat Nejsvětější Trojici. Tento hřbitov je považován za nejstarší známý doklad spolupráce Santiniho s opatem Vejmluvou.

Barokní most vedoucí do kláštera je ozdoben sochami osmi světců. Vznik mostu vychází na letopočet 1761. Kolem teď postavili krásný most pro pěší, takže můžete sochy obdivovat docela zblízka a nemusíte se bát, že Vás něco zajede.

Také tu máme Tvrz, která stojí nedaleko farního kostela nad řekou Sázavou a je jednou z nejstarších budov ve městě. Byla postavena kolem roku 1300. Zachovala se v pozdně gotické přestavbě s barokní střechou a je v ní dnes umístěno Regionální muzeum, kde jsou umístěny zajímavé výstavy, tedy pokud zrovna neřádí Covid a mají otevřeno.

Všechny tyto památky jsou ve městě, takže se dají zvládnout pěšky.

Až zvládnete všechny památky našeho krásného města, můžete se vydat na nádherné sochy od sochaře a malíře Michala Olšiaka. Tento mladý umělec podle malého modelu zhotoví veliké a nápadité sochy z betonu. V okolí Žďáru nad Sázavou je jich hned několik. Přímo ve městě ve Veselské ulici máme hlavu Charlieho Chaplina.

Další sochy jsou v okolí: Mamlas – to je velká hlava, ve volnočasovém areálu Pilák je Hraniční kámen, v Hamrech nad Sázavou je Mamut – to je opravdu krásná a veliká socha (zde na obrázku),

dále Hamroně – to je socha žábošneka a na druhé straně Hamrů máme u Ranče Koně s povozem.

V okolí Žďáru nad Sázavou jsou i další sochy, například krásný strom v Poděšíně

a jinde je  rak, hroši, želva, drak, čert, gryf  a další a další. Popsat se to nedá, to musíte vidět. Pro zdatnější doporučuji dobrou obuv a alespoň ty přilehlé sochy se dají obejít pěšky, na okolní vesnice je lepší vzít kolo či auto  a udělejte si pěkné odpoledne spojené s prohlídkou soch. Uvidíte, že budete nadšení a obzvláště vaše děti budou mít krásný zážitek z pěkně prožitého dne, protože na většinu soch se dá vylézt, takže si to děti náležitě užijí.

Tak procházce ZDAR!

One comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *