Trojský zámek

Autor

Troju asi mnozí s dětmi navštívili kvůli zoologické zahradě. Někteří možná kvůli té botanické. Ale pokud se tak ještě nestalo, nezapomeňte příště zahrnout mezi návštěvní místa také třetí úchvatné místo, a to trojský zámek s nádhernou zahradou, plnou fontán, terakotových váz nebo přírodním bludištěm.

V současné době je zámek součástí majetku hl. m. Prahy a včetně zahrady je otevřen pro veřejnost. Galerie hlavního města Prahy zde každoročně od dubna do října pořádá sezónní výstavy. V zámeckém interiéru uvidíte unikátní freskovou výzdobu sálů.

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou: je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Velkolepé domy uprostřed nekonečných zahrad jej uchvátily natolik, že se rozhodl přenést kousek „Věčného města“ do své rodné země. Mladý hrabě měl šťastnou ruku při výběru místa i umělců, kteří měli jeho sen uskutečnit.

Foto: Tereza Cimburková
Více info: ZÁMEK TROJA

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *