Východní Čechy – Nové Hrady

Autor

Pokud někdy zavítáte do východních Čech poblíž Skutče, doporučuji navštívit překrásný zámek Nové Hrady postavený  ve stylu francouzských letních sídel. Často bývá nazýván také „České Versailles“  nebo „Malý Schőnbrunn“

Na místě současných Nových Hradů se v časech středověku rozkládala vesnička Boží Dům. Založili ji Kostkové z Postupic. Okolo roku 1380 zde vystavěli hrad. Dnes nás k jeho původním pozůstatkům může dovést tzv. Křížová cesta.

 

V druhé polovině 18. Století (v letech 1774-1778) zde nechal hrabě  Jean-Antoin Harbuval de Chamaré vybudovat honosný rokokový zámek.  Možná je vám hraběte jméno povědomé. Nám také bylo. Zapátrali jsme v paměti, prolistovali čtenářské deníky a…trefa! Stojí za zmínku, že stejný hrabě, vynalézavec a tajnůstkář inspiroval Aloise Jiráska k napsání Pokladu.

Náš hrdina, jehož hlavním sídlem stál hrad Potštejn, ovšem neukryl bájný poklad pouze tam, jak jsme se v Jiráskově díle dočetli, ale také naproti zámecké kapli v Nových Hradech. Dle tajemné, ale pravdivé historky se v zazděném, falešném okně nalezla pískovcová váza s vakem plným mnoha různých mincí, od svatováclavských, až do roku 1777.

 

Ale pojďme do současnosti. Od roku 1997 se zámek rozsáhle rekonstruuje, přístupný veřejnosti je od roku 2001. Dnes návštěvníky naláká již překrásnou vstupní branou, francouzskou zahradou se dvěma fontánami. V areálu zámku se nachází zámecká galerie, restaurace a vinárna. Najdeme zde také první české muzeum cyklistiky. Rekonstrukcí prochází špýchar, staví se zámecký pension. Nové Hrady bývají častým místem konání koncertů, recepcí a romantických svatebních obřadů.

Nové Hrady, to není jen barokní zámek, ale rovněž malebné okolí. Vstupní branou obce je obora s jeleny. Tam jsme se s dětmi zastavili nejdéle. Kousek přírody na dosah našemu fotoaparátu. I zmíněná Křížová cesta se pro nás stala součástí milé procházky. Odpočinuli a posilnili jsme se v zámecké cukrárně. Kdo má na výlet více času, než my jedno rychle ubíhající odpoledne, možná rád zavítá na prohlídku nedalekého hradu Košumberk v obci Luže.

Poblíž Nových Hradů se nachází úchvatná přírodní rezervace Toulavcovy Maštale, kde se můžeme kochat útvary pískovcových skal nebo procházet hustými čistými lesy. Toto území nese také svou pověst. Údajně se zde v hlubokých nepřístupných lesích a skalních slujích ukrýval loupeživý rytíř Vavřinec Toulavec.

Pokud milujete výšky, jako například celá naše rodinka, máte na výběr hned z několika blízkých vyhlídek- Toulavcovy rozhledny, rozhledny Terezky či Borůvky. No řekněte, nemáme tu pohádkově? Ať už autem, pěšky na vandr nebo na cyklovýletě, zdejší krajinu a zajímavosti stojí za to poznat.

zámecké nádvoří: otevřeno denně
zámecká expozice :
duben o víkendech a svátcích 10-16 hodin,
květen až září denně vč. pondělí  10-16 hodin,
říjen o víkendech a svátcích 10-16 hodin.
První české muzeum cyklistiky:
duben o víkendech a svátcích 10-17 hodin,
květen až září denně vč. pondělí 10-17 hodin,
říjen o víkendech a svátcích 10-17 hodin.
Úvodní foto: www.nove-hrady.cz

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na