Výlety za historií

Autor

Dnes je Mezinárodní den památek a sídel. Tento den se slaví už od roku 1982, kdy ho vyhlásilo UNESCO s cílem připomenutí si našeho kulturního dědictví. Nevím, jak vy, ale já návštěvy historických objektů prostě miluji. Baví mě ponořit se alespoň po dobu prohlídky do starých časů a vychutnat si procházku minulostí. Máme štěstí, že žijeme v zemi tak bohaté na historii a abych vás trochu nalákala, oslovila jsem kastelány a správce některých památek a sídel s otázkou, na co se u nich můžeme v letošním roce těšit. Snad vás jejich odpovědi inspirují k výletu(ům).

Středočeský kraj

hrad Karlštejn

Tak jako každý rok i letos, konkrétně od 30. května do 1. června, nás čeká již tradiční královský průvod, ve kterém Karel IV. veze korunovační klenoty z Pražského hradu na hrad Karlštejn. Další akce, které stojí za zmínku, jsou například noční prohlídky po stopách zločinů, které se v průběhu staletí udály za zdmi hradu Karlštejna. V nich se seznámíte s dobou Václava IV, 16. stoletím, vraždou paní Kateřiny Lažanské či podvodem Harryho Jelínka nebo můžete navštívit speciální výstavu koberců z hradů a zámků České republiky, jíž si můžete prohlédnout od června do září v konírně Císařského paláce. Je toho však samozřejmě mnohem více a všechny naše letošní akce najdete na našich www stránkách (http://www.hradkarlstejn.cz/).

hrad Český Šternberk

V letošním roce mají naši návštěvníci možnost projít expozicí hradu i jinak než s klasickou prohlídkou. Na standardní prohlídce se dozvědí o historii hradu, historii rodiny Sternbergových, kteří hrad založili a dodnes vlastní, a dále je průvodce seznámí s významnými sbírkami, které se tu nacházejí. Stejnou trasu je ale možné projít i v rámci prohlídky pro rodiny s dětmi („Poznej rodové sídlo Sternbergů!“), která v zásadě sdělím návštěvníků totéž, co standardní prohlídka, ale výklad průvodkyně-klíčnice je upraven tak, aby byl srozumitelný zejména mladším návštěvníkům. Další možností, jak si expoziční trasu projít, je prohlídka „Každodenní život na hradě za první republiky“, který ukáže životní styl rodiny právě v tomto období. Více se o těchto prohlídkách dozvíte v přiložené anotaci. Tam se také dočtete o ještě jedné prohlídce, která ovšem nevede interiéry hradu, ale jeho okolím. Je to „Komentovaná vycházka okolím hradu, která kromě pěší podoby má také cyklistickou variantu.
http://www.hradceskysternberk.cz/

Plzeňský kraj

hrad a zámek Horšovský Týn

Už 31. května začíná výstava S čerty nejsou žerty, na kterou se budou moci návštěvníci podívat až do 24. srpna. Výstava představí kostýmy a rekvizity z oblíbené filmové pohádky S čerty nejsou žerty a je instalovaná v prostorách bývalé zámecké konírny. Život v dřívějších dobách pak přiblíží například akce Historické praní prádla, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet praní prádla dle starých postupů. Více informací nejen k těmto vybraným, ale ke všem akcím chystaným v tomto roce i s upřesněnými termíny najdou návštěvníci na našich oficiálních stránkách.
http://www.horsovsky-tyn.cz/

Liberecký kraj

zámek Sychrov

Na Sychrově bude dne 10.5. otevřena „Medvědí galerie“ v zámeckém sklepení, která volně doplňuje hru pro děti i dospělé v zámeckém parku – Cesta za pokladem medvědího klanu. Děti a rodiče dle zakoupených propozic hledají poklad v zámeckém parku, galerie bude tvořena obrázky medvědů doplněné hrami pro děti od tří let. Dne 10.5. doplní otevření také medvědí trhy a medvědí prohlídky zámkem. V nabídce Sychrova zůstávají také prázdninové prohlídky s princeznou a velké množství kulturních akcí (viz naše stránky). Pouze v červenci a srpnu zde bude výstava „Pokojíčky pro panenky a vývoj chlapeckých hraček“.

Vzhledem k tomu, že se NPÚ, ÚPS na Sychrově snaží zvýšit komfort pro návštěvníky svých objektů, přichází pro rok 2014 s novinkou dárkových poukazů. Telefonicky, nebo e-mailem bude možné si objednat poukaz na prohlídku základního okruhu na jakémkoliv z 18 objektů, které má NPÚ, ÚPS na Sychrově ve své správě – po uhrazení částky na daný účet bude návštěvníkovi doporučeně zaslán dárkový poukaz, který bude při návštěvě objektu vyměněn za vstupenku. Věříme, že touto službou potěšíme příznivce státních hradů a zámků či jejich rodinné příslušníky a známé, kteří tak mají tip na zajímavý dárek.

I v roce 2014 pokračuje spolupráce se ZOO Liberec, kdy recipročně bude dospělému návštěvníkovi poskytnuta sleva na vstupném, pokud se prokáže vstupenkou ze ZOO Liberec, případně v ZOO Liberec vstupenkou z některého z 18 objektů NPÚ, ÚPS na Sychrově (http://www.zooliberec.cz/cz/) Nově je tato spolupráce rozšířena i se ZOO Dvůr Králové za stejných podmínek.
http://www.zamek-sychrov.cz/

hrad Bezděz

Bezděz si letos připomíná 750 let od podepsání zakládací listiny hradu králem Přemyslem Otakarem II. Velká slavnost se chystá na sobotu 9.8., kdy kromě šermířů, kostýmovaných průvodců, divadla a dalšího programu přislíbil účast i historik a spisovatel PhDr. Vlastimil Vondruška. V podvečer je plánován i koncert a ohňostroj. Tradičně se na Bezdězu plánují šermířská oživení či květnový noční výstup.
http://www.hrad-bezdez.eu/

hrad a zámek Frýdlant

Zajímavé výročí se letos připomíná také hrad a zámek Frýdlant – je to právě 380 let, co byl zavražděn významný majitel frýdlantského panství, vévoda Albrecht z Valdštejna. Zámek toto výročí bude připomínat různými kulturními akcemi, po celý rok bude hradní expozice oživena sbírkou zvířecích anomálií, tedy vycpaných zvířecích zrůd, které dokumentují vývojové vady domácího dobytka – např. dvojhlavé tele, kůzle apod.
http://www.zamek-frydlant.cz/

zámek Zákupy

Zákupy potěší milovníky „tajuplné“ historie, neboť zde od 5.4. do 30. 6. bude k vidění výstava „Zapomenuté zámky“ , která připomene vybavení zámků v okolí, které nebyly po roce 1945 vybrány ke zpřístupnění veřejnosti. Formou náznakově zařízených místností budou prezentovány zejména tyto zámky: Hrubá Skála, Sloup, Kopidlno, Doksy, Mimoň, Zahrádky, Český Dub ad. Cílem výstavy je připomenout význam těchto méně známých památek i zdůraznit důležitost péče o movité kulturní dědictví. Vedle výše uvedených památkových objektů výstava upozorní i na zatím běžně nepřístupné prostory zámku Zákupy, které by měly být v budoucnu po obnově vnitřní výzdoby (tapet a nástropní výmalby) začleněny do prohlídkového okruhu. O prázdninách také Zákupy nabídnou dětské prohlídky a od května i „dětskou trasu s panenkami“.
http://www.zamek-zakupy.cz/

Foto: zámek Zákupy

zámek Lemberk

Výraznou novinku přináší zámek Lemberk – od července budou veřejnosti zpřístupněny nově instalované místnosti: tzv. clam-gallasovské apartmá a vrchnostenské byty zaměstnanců zámku. V souvislosti s výročím 100 let od zahájení 1. světové války bude na Lemberku od 29.7. do konce sezóny k vidění i původní březový kříž, na který se zavěšovaly lístky se jmény padlých k uctění jejich památky. Správa zámku také chystá opakované zpřístupnění věže, noční prohlídky a další kulturní akce.
http://www.zamek-lemberk.cz/

zámek Hrubý Rohozec

Na Hrubém Rohozci se v současné době dotváří třetí prohlídkový okruh, který je zaměřen na místnosti pro zámecký personál a také sklepení. Návštěvníci mohli v loňském roce obdivovat nově instalovanou lokajnu, v průběhu sezóny je plánováno zpřístupnění kuchyně. Z kulturních akcí připomínáme oblíbené kostýmované prohlídky či varhanní víkendy.
http://www.hruby-rohozec.eu/

hrad Grabštejn

Na Grabštejně se dokončuje byt nadlesního a rytířský sál, plánuje se reinstalace kaple sv. Barbory a probíhají přípravné práce na instalaci vrchnostenské kanceláře, pokoje úředníka a „zámeckého“ pokoje. Grabštejn je známý také množstvím kulturních akcí – s novou kastelánkou Bc. Ivou Bártovou nejenom, že tradiční akce zůstaly, ale budou realizovány i další, jako např. 21. 6. Oslava letního slunovratu – hudební festival pro mladé. Kapely: Tyvole Ježiš Počkej, Bags, Soundtraps.
http://www.hrad-grabstejn.cz/

Foto: hrad Grabštejn

zřícenina hradu Trosky

Zřícenina hradu Trosky bude zpřístupněna, na základě pozitivních ohlasů veřejnosti, všechny pondělky během července a srpna.
http://www.hrad-trosky.eu/

Královéhradecký kraj

hrad Houska

Zdravím z hradu Houska.
Nejprve začnu tradičním a posléze přidám skutečnou perličku. Tak, jako každoročně, absolvujeme během hlavní sezóny sérií dobových jarmarků s řemeslníky, šermíři, tanečnicemi, hudbou … Termíny viz naše stránky. Proběhne jarmark gotický, hudební, renezanční, jarmark Před branou do Pekel, akce Bohnice na Housce v provedení terapeutů a klientů chráněných dílen, myslivecký jarmark a také závěrečné klání s divadelním příběhem. V průběhu celé sezóny návštěvníci hradu projdou románsko-gotickou kaplí s unikátními freskami z přelomu 13. a 14. století, shlédnou lovecký sál se spoustou trofejí (za zmínku stojí zejména kolekce „zlatých“ dančích paroží, prohlédnou si Zelenou komnatu s freskami z přelomu 15. a 16. století, projdou reprezentační prostory druhého patra hradu – jídelnu, taneční sál atd.

No a premiérově budou na vnějším nádvoří hradu (po 6.6.) zpřístupněny prostory bývalé kočárovny, kde zájemci spatří skutečný unikát, a to doslova celosvětový – pohyblivé Dantovo peklo. Práci mistrů řezbářů. Na návštěvníky čeká převozník Cháron, pekelný pes Cerberos, soudce Mínos a mnoho dalších postav v loutkovém provedení, a to samostatně se pohybujícíh. Prostě jakýsi Betlém – Peklém. Máte se opravdu na co těšit, vyčleňte si na Housku čas, z vašich příspěvků je rekonstruován nejen hrad, ale i další překvapení na další sezóny.
S pozdravem kastelán.
http://www.hradhouska.cz/

zámek Hrádek u Nechanic

Na Hrádku u Nechanic se v letošním roce, kromě řady kulturních akcí, plánuje také oprava vstupního portiku (oprava omítek, nátěr fasády, malování průjezdu, oprava dlažby a izolace terasy) a oprava plotů v zámeckém parku. Z kulturních akcí zmiňujeme např. 12. a 13.7. „Přijelo panstvo!“, kdy hraběcí rodina, služebnictvo a další postavy zábavnou formou představí návštěvníkům život na zámku před 100 lety, kdy se zámek elektrifikoval a mimo jiné se také dozví, jakou roli hráli Harrachové při atentátu na následníka trůnu v Sarajevu. Tradičně zůstávají v nabídce zámku i výchovné programy pro školy Velikonoce a Vánoce na zámku.
http://www.hradekunechanic.cz/

Foto: zámek Hrádek u Nechanic

zámek Ratibořice

V Ratibořicích se uskuteční především tradiční akce, které se v minulosti setkaly s ohlasem veřejnosti. Ať již to budou komponované programy „Za Babičkou .“ nebo „Advent v Ratibořicích“, které jsou určeny především pro školní výpravy a rodiny s dětmi, nebo jarní a podzimní akce „Květiny .“ a „Podzim v Ratibořicích“, které jsou zaměřeny na všechny věkové kategorie návštěvníků. Květnová akce „Květiny z časů, kdy Evropa (ještě) tančila valčík“ je příspěvkem správy zámku k tématu, připomínanému a zpracovávanému v roce 2014 v mnohých objektech NPÚ pod názvem „Konec dlouhého století“, v rámci něhož se připomíná 100. výročí vypuknutí 1. světové války, která ukončila „Belle Époque“ – „krásné časy“ ještě doznívajícího životního stylu 19. století. Rok 2014 bude v Ratibořicích také ve znamení provádění oprav po loňských povodních z účelově uvolňovaných státních prostředků a realizace projektu „Regenerace zámeckého parku a dalších vybraných ploch“ z evropských finančních prostředků Operačního fondu životního prostředí.
http://www.zamek-ratiborice.cz/

zámek Náchod

Slavnostně bude letošní sezona na náchodském zámku zahájena v sobotu 5. dubna, kdy návštěvníky provede svými komnatami sám kníže Ottavio Piccolomini. Novinkou bude například výstava voskových figurín s názvem Katastrofy lidského těla od 7. do 13. dubna. Na Mezinárodní den památek a historických sídel (19. a 20.4) a ve dnech EHD (13. a 14.9.) si zájemci budou moci zdarma prohlédnout běžně nepřístupné půdní prostory nad hlavními zámeckými budovami. Mezi již tradiční kulturní akce patří noční prohlídky s „Černou paní“ a knížetem Piccolomini. Při speciálních dětských prázdninových prohlídkách provede malé návštěvníky svými pokoji sám vévoda Petr Biron nebo jeho dcera Kateřina Vilemína a na závěr se děti mohou vyfotografovat v kostýmku krále či princezny. Přesto, že od dubna do srpna bude probíhat generální oprava velké věže, nebude návštěvní provoz objektu nijak zásadně omezen a otevřeny budou všechny expoziční okruhy. Návštěvníci budou mít naopak možnost pozorovat práce na této velmi náročné obnově. V plánu je rovněž položení nového vodovodního potrubí pro celý areál zámku z náměstí. Proběhne rovněž obnova sesutého svahu a cest na jižním svahu, na něž bude navazovat náročná revitalizace celého zámeckého kopce.
http://www.zamek-nachod.cz/

zámek Opočno

U příležitosti Mezinárodního dne památek 18. – 20.4.2014 bude zpřístupněn nově rekonstruovaný sál tabulnice s renesanční hřebínkovou klenbou. Sál bude sloužit pro pořádání rodinných a firemních oslav a pro konání svatebních obřadů. Ve stejném termínu bude také mimořádně zpřístupněna pánská koupelna vybudovaná kolem roku 1912 sloužící pro osobní potřebu majitele panství. Počátkem prázdnin zámeckou expozici provoní stovky růží a léto uzavře oblíbená Hradozámecká noc. I přes nález Ústavního soudu, umožňující nové projednávání restituce majetku, zůstává zámek v plném rozsahu pro veřejnost otevřen.
http://www.zamek-opocno.cz/

hospital Kuks

Do závěrečného roku se přehoupla realizační fáze projektu Kuks – Granátové jablko. Hrubé venkovní práce jsou již ukončeny a nyní se pracuje přímo v někdejším hospitalu milosrdných bratří. Zde již dokonce začalo stěhování některých sbírek z provizorních prostor do opraveného. Restaurátoři společně se štukatéry pokračují na odkryvu a stabilizaci nástěnných maleb z cyklu Tance smrti na hospitální chodbě a pouští se do mechanického odkryvu severní strany boční kaple, kde byla zjištěna nástěnná malba s motivem Nebeského Jeruzaléma ve velmi dobrém stavu. Díky mírnému počasí pokračují souběžně práce v exteriérech, který se postupně zahaluje do lešení. Areál byl zároveň zbaven přestárlé a nemocné zeleně. Realizátoři převzali i zahradu, kde budou v dohledné době zahájeny kroky k její postupné revitalizaci. Z důvodu maximálního rozsahu probíhajících zásahů v areálu památky bude však objekt v měsících březnu až květnu zcela uzavřen pro návštěvnický provoz. Ze stejných důvodů nebude po celou sezonu 2014 možné v hospitálním areálu uspořádat svatební obřad, ani využít vnitřní prostory k jiným hromadným akcím. O průběhu projektu informuje správa hospitalu pravidelně na svém webu, kde se budou také objevovat zprávy o dalších událostech.
http://www.hospital-kuks.cz/

Pardubický kraj

hrad Kunětická hora

Pokud nechcete čekat na organizované skupiny nebo konkrétní časy a raději upřednostňujete nerušenou prohlídku hradních expozic ve vlastním tempu (třeba proto, že máte děti), určitě navštivte Kunětickou horu. V televizním seriálu Arabela poskytl kdysi tento hrad vítaný azyl uprchlému čaroději Rumburakovi, dnes tu v jedné z jeho prostor sídlí dokonce drak. A ne jen tak ledasjaký – je to největší drak, jaký kdy obýval české hrady a zámky. Vedle zbrojnice, hladomorny, mučírny a dalších typických expozic můžete navštívit srub uhlíře Vaňka z pernštejnské erbovní pověsti, načerpat triky, jak ze svých dětí vychovat správné rytíře, procházet se po velké mapě dávno vymizelých rybníků nebo obdivovat výhledy prakticky z každého okna hradního paláce. Z Kunětické hory máte Železné hory, Orlické hory i Krkonoše jako na dlani. Cestou na hrad uvidíte jeleny a daňky, zastavit se můžete ve zdejší lukostřelnici. Od května do června je na rondelu pod věží v provozu pravidelná letní scéna Východočeského divadla (Sen noci svatojánské, Balada pro banditu), v létě se v hradním areálu prakticky každý týden koná nějaká kulturní akce – koncerty, řemeslné trhy, divadelní představení, sokolnický den apod.

K letošním novinkám patří ručně kolorovaný model hradu. V měřítku 1:200 předvede, jak Kunětická hora i její důmyslný obranný systém, který tehdy patřil k vůbec nejrozsáhlejším, vypadaly v dobách své největší slávy, za časů Pernštejnů. Znovu zpřítomní strážní brány na přístupové cestě, padací mosty, mohutné rondely i hospodářská stavení. Expozice lovectví, připomínající předchůdce Velké pardubické, se rozšíří o zrestaurovaný soubor palných zbraní z období 17. – 19. století. Do oken Rytířského sálu přibyly kopie prvorepublikových vitrají s erby hradních pánů a jejich následovníků. Prostoru, v němž se odbývají třeba svatební obřady, vdechla barevná skla příjemně intimní atmosféru. Velkoformátové historické fotografie rozmístěné na různých místech areálu zase umožní porovnat, k jakým proměnám daného místo došlo od přelomu 19. a 20. století. Do centra pozornosti se v průběhu roku 2014 dostane také kaple svaté Kateřiny. Její zvonici nově rozezní tónem cis3 zvon Vojtěch, ulitý ve vyhlášené dílně Dytrychových v Brodku u Přerova. Instalaci bude předcházet slavnostní svěcení.
www.hrad-kunetickahora.cz

Foto: hrad Kunětická hora

zámek Nové Hrady

Na rokokovém zámku v Nových Hradech v Pardubickém kraji máme pro ty návštěvníky, kteří již absolvovali v minulých letech prohlídku zámeckých prostor, navštívili Muzeum cyklistiky, Křížovou cestu, barokní divadlo pod širým nebem, rozsáhlé bludiště s překvapením, podívali se na volně žijící jeleny a daňky, hned několik novinek. Především je to nově osázené rozárium, kde již brzy rozkvete přibližně 300 ks anglických, historických a pnoucích růží. Také letos přibylo nových květinových záhonů v horní části zámeckého areálu. V budově oranžérie bude od května otevřena výstava anglických klobouků doplněná modelovými šaty z dílny módní návrhářky paní Ireny Šikulové. V kavárně na předním nádvoří se mohou návštěvníci do konce května pokochat vystavenými loutkami Gabriely Podroužkové, další výstava nazvaná La Divina, doplněná Romancí o krásce a zvířeti se týká umělecké fotografie pana Roberta Rohála a od srpna bude v kavárně vystavovat studentka Věra Kašparová svoje tušové malby inspirované tradičním čínským uměním.
http://www.nove-hrady.cz/zamek/index.php

hrad Litice

Litice jsou zapojeny do celostátního projektu NPÚ Rok pánů z Kunštátu – Rok pánů z Kunštátu je v pořadí čtvrtým projektem cyklu Po stopách šlechtických rodů. Zároveň jsou Litice zařazeny do projektu Neobjevené památky, projekt si dává za cíl zviditelnit objekty, které nejsou na hlavních dopravních tepnách a přesto si zaslouží pozornost návštěvníků. V roce 2014 bude na Liticích doplněna hradní expozice např. i o úkoly pro dětské návštěvníky.
http://www.hrad-litice.cz/

zámek Litomyšl

Na zámku v Litomyšli se dokončují úpravy zámecké kavárny, která nabídne nejen zázemí pro návštěvníky, ale do budoucnosti také možnost ochutnat některé historické recepty. Na otevření návštěvnické sezóny jsou připraveny květinové výstavy a odstartována byla už i nová fotosoutěž na téma Veselo na zámku. Všichni odvážní návštěvníci se smyslem pro humor a odvahou v ní kromě věcných cen mohou vyhrát možnost na jeden den stát se zaměstnancem zámku. Od 1. května startují Litomyšlské svatební dny, kde si mohou snoubenci vybrat vše pro dokonalou svatbu. Od poloviny června bude pochopitelně zámek patřit hudbě v podobě festivalu Smetanova Litomyšl, největší kulturní události každé návštěvnické sezóny. Správa zámku připravuje například také restaurování povrchů stěn v tzv. Kongresovém centru, obnovu podlahy malé jídelny v 1. patře, ale především velký restaurátorský projekt na opravu obrovské zámecké sgrafitové výzdoby.
http://www.zamek-litomysl.cz/

zámek Slatiňany

Luxusní textilní tapety, rodinná alba fotografií, nově zařízená ložnice či dvoumetrový portrét kněžny Marie čekají návštěvníky při prohlídce zámku ve Slatiňanech, kam se po dlouhých sedmdesáti letech vrátila podstatná část původního zařízení. Nezapomíná se ani na jedinečnou hipologickou sbírku. Milovníci koní letos nově uvidí například největší kolekci historických podkov v ČR a součástí prohlídky se po letech opět stanou kopie jeskynních maleb a antických reliéfů s motivy koní. I Slatiňany jsou zapojeny v projektu Neobjevených památek.
http://www.zamek-slatinany.cz/

Soubor lidových staveb Vysočina

Kromě tradičních programů se návštěvníci mohou na Veselém Kopci těšit na výstavu Od kliky k elektřině, která přiblíží technický pokrok v zemědělství od poloviny 19. století do konce 30. let 20. století. V sobotu 14. 6. výstavu doprovodí stejnojmenný program, při němž návštěvníci uvidí mnohé historické zemědělské stroje v chodu. Na Veselém Kopci bude pokračovat transfer roubeného objektu truhlářské dílny, letos poprvé budou moci návštěvníci nahlédnout do nově získaného domu č. p. 4 a zblízka si prohlédnout haltýř. Na Betlémě v Hlinsku je od letošního roku bohatá nabídka speciálních programů pro školy. V domku č. p. 158 je doplněna expozici tak, aby podávala svědectví o bydlení a životě konkrétní rodiny, která zde žila v období první světové války.

Veselý Kopec bude i letos (již potřetí) součástí programu Letní pecky poznej všecky, který pořádá Pardubický kraj a Destinační společnost Východní Čechy.
http://www.vesely-kopec.eu/

Foto: SLS Vysočina

Moravskoslezský kraj

hrad Sovinec

Letos se u nás mohou návštěvníci těšit na spousty víkendových šermířských akcí, o letních prázdninách jsou zde každý víkend a mimo prázdniny najdete jejich seznam na našich stránkách.
www.mubr.cz

Zlínský kraj

hrad Buchlov

Návštěvníci hradu Buchlova se mohou těšit na tradiční akci Velikonoce na hradě, která je připravena na 20. – 21. dubna. Je pro ně připraven bohatý doprovodný program. V loveckém sále a na II. nádvoří budou probíhat ukázky zdobení kraslic tradičními i moderními technikami. Západní bašta bude jako každý rok patřit dětem a velikonočním dílnám. Děti si vyzkouší různé techniky a vlastnoručně nazdobí velikonoční kraslici či upletou pomlázku.

A dětem budou patřit i následují dvě akce Strašidelný hrad (24.5.) a Hurá na prázdniny (29.6.). I v letošní sezóně pokračují na Buchlově dětské prohlídky, kdy výklad průvodce je přizpůsoben věku dětí. Tyto prohlídky doplňuje malá brožurka Pastelkami po hradu Buchlově.

Zájemcům o historické stavebnictví a stavební vývoj budou určeny speciální odborné prohlídky Buchlova – Buchlovská spirála. V letošním roce proběhne celkem pět těchto výběrových prohlídek, termíny budou zveřejněny na webových stránkách hradu. Z dalších návštěvníky vyhledávaných akcí je třeba zmínit Buchlovské kování (12. – 13. 7.) nebo Buchlovské noci s Černou paní (24. – 26. 7.).

Jako součást vstupného do areálu hradu mají návštěvníci možnost zhlédnout dvě výstavy, a to výstavu minerálů z cest Berchtoldů po světě a taky výstavu Jan Boček Kuna z Kunštátu, zaměřenou na středověk. Na prohlídkové trase bude instalována stálá výstava Neobvyklé suvenýry z cest Berchtoldů, tato bude instalována na dvě sezóny. A díky grantu Komerční banky se na Buchlov vrací neveřejná akce Výlet do historie (8. 9.) určená klientům s mentálním postižením z domovů a ústavů Zlínského kraje.
http://www.hrad-buchlov.cz/

Jihomoravský kraj

zámek Vranov nad Dyjí

V letošním roce chystáme v rámci již XXXII. Ročníku Vranovského kulturního léta mnoho koncertů i divadelních představení. Na své si přijdou příznivci folkové hudby, swingu, hudby barokní i duchovní, kterou si můžou vychutnat v krásných zámeckých prostorách . Podrobný program naleznou návštěvníci na našem oficiálním webu.

Další akce, které bych zmínila, jsou výstavy. Od 20. Do 25. června zde bude probíhat květinová výstava s názvem Lilie a růže, jež je vzdáleně inspirována anglickou občanskou válkou bílé a červené růže. Od letošní června až do roku 2016 mohou návštěvníci navštívit výstavu evropské, české a moravské kameniny ze sbírek Umělecko průmyslového muzea. Zájemci o tento druh užitkové a dekorativní keramiky budou mít příležitost shlédnout mimořádně hodnotný soubor evropského významu.
http://www.zamek-vranov.cz/

Foto: Petr Cimburek

Úvodní foto: zámek Lemberk

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na