Za zvířaty do… Zoo Jihlava

Autor

Tentokrát zavítáme do zoo, která v letošním roce slaví velmi příjemné výročí. Do zoo, která je téměř ve středu České republiky, takže to do ní mají téměř stejně daleko Ostraváci jako Karlovaráci. Je to zoo, kterou často zmiňujete a tak jsem se rozhodla, že si uděláme exkurzi právě tam a vyzpovídala jsem pro vás paní Kateřinu Kosovou ze Zoo Jihlava.

Kam až sahá historie vaší zahrady?

Jihlavská zoo slaví letos půlkulaté výročí – 55 let. Její počátky se tedy datují do roku 1957.

Na jak velké ploše se v současnosti rozkládá a kolik zvířat ji obývá?

Rozkládá se na ploše necelých 9 hektarů a k vidění je zde takřka 1500 zvířat ve více než 200 druzích. Mnoho druhů patří mezi ohrožené vyhubením.

Co je u vás v zoo letos nového?

Letos prvním rokem využíváme nové vzdělávací centrum s názvem PodpoVRCH (otevřeno v listopadu 2011), které slouží nejen k výukovým programům pro školy, ale i pro semináře, zájmové kroužky a přednášky nebo promítání pro veřejnost. Také ostrovy lemurů byly doplněny o nová vyhlídková mola.

Ve zvířecí říši se mohou návštěvníci těšit například na letošní trojčata levhartů sněžných, mládě tapíra jihoamerického, hned několik mláďat plameňáků růžových, lemurů, manulů nebo drápkatých opiček – kosmanů a tamarínů. Nechybí ani mláďata u nosálů, poníků nebo koz kamerunských.


foto: Petr Pechač

Čím je vaše zoo unikátní a odlišuje vás to tím od ostatních zoologických zahrad?

Jihlavská zoo se specializuje na chov kočkovitých šelem, plazů a opic. Chová největší kolekci drápkatých opiček v České republice (celkem 10 druhů). V této oblasti se nám podařilo i mnoho odchovů u vzácných a ohrožených druhů. V dětském koutku je kromě spousty atrakcí pro děti připraven i obří tobogán – jeden z nejdelších v ČR. Hned vedle zoo byl vloni otevřen lanový park s názvem PraLEZ.

Každá zoo má nějaké zvíře, které je jakýmsi tahounem, maskotem či jak to nazvat. Jaké zvíře je to ve vaší zoo?

Gibon zlatolící (Nomascus gabriellae) – tyto vzácné asijské primáty v Jihlavě chováme už více než dvacet let a bylo zde odchováno 11 mláďat. Tento druh je také ve znaku jihlavské zoo.

Do zoo se chodí hojně kvůli dětem. Na co se, kromě zvířat, mohou vaši malí návštěvníci těšit?

V areálu zoo je dětský koutek s množstvím lanovek, pískovišť, houpaček, lezeckých stěn i pavoučích sítí, jeden z nejdelších tobogánů v České republice, kontaktní zoo s kamerunskými kozičkami, vyhlídkový maják, dřevěná loď s množstvím prolézaček, lanový park PraLEZ a spousta další zábavy pro zvídavé hlavičky.


foto: Zoo Jihlava

Nechybí ani doprovodné akce pořádané v průběhu celého roku – velké oblibě se těší například prázdninové komentované krmení zvířat nebo ukázky výcviku dravců a sov.

Neposlední výhodou je poměrně malá rozloha zoo a bezbariérový přístup do všech expozic, takže se vše dá bez problémů zvládnout i s malými dětmi nebo s kočárkem.

Jak mohou návštěvníci a přátelé zahrady přispět k jejímu chodu. Máte nějaké programy pomoci?

Možností je několik – nejjednodušší jsou dárcovské SMS zprávy – stačí si jen vybrat a napsat zprávu ve znění:
DMS ZOOJI SAVCI
DMS ZOOJI PTACI
DMS ZOOJI PLAZI
DMS ZOOJI RYBY
DMS ZOOJI ZIRAFY
a zaslat na číslo 87777 (číslo pro všechny operátory i Český Telecom je stejné). Cena DMS je 30,- Kč a zoo obdrží 27,- Kč.

Další možností je tzv. symbolická adopce zvířat – je nejen originální reklamou pro firmy, ale může být zajímavým dárkem pro příbuzné či známé. Více informací na http://www.zoojihlava.cz/adoptujte-zviratko

Zájemci mohou také finančně nebo materiálně zajistit realizaci menších i velkých staveb a expozic zvířat nebo věnovat jakoukoli sumu na chov zvířat bez bližší specifikace.


foto: Kateřina Kosová

Jaké jsou v zoo plány do budoucna?

Velký projekt Zoo pěti kontinentů slibuje velké změny – do konce roku by měl být hotový výběh a pavilon pro žirafy (žirafy uvidí návštěvníci na jaře příštího roku), dokončit by se měla také expozice Austrálie.

Jaké zvíře je vaším nejoblíbenějším?

Tapír 🙂


foto: Kateřina Kosová

Jmenujeme se Rodina21. Jaké zvíře podle vás charakterizuje rodinu 21. století a proč?

Myslím, že drápkaté opičky – kosmani a tamaríni. Rodinu 21. století bohužel úplně necharakterizují, ale mohli by být naším vzorem. Jsou to úžasní rodiče – rodí většinou dvě nebo více mláďat, přičemž je nosí na zádech. Ale pozor – nikoli matka, ale otec, nebo starší sourozenci. Není výjimkou, že s výchovou a nošením pomáhají i jiné druhy ve společné expozici. Matka má po porodu pouze jedinou starost – dát svým ratolestem najíst.


foto: Zoo Jihlava

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se vám podaří zrealizovat všechny plány a ať máte i nadále spokojená zvířata a hodně návštěvníků.

Další zajímavé informace najdete, pokud se vydáte touto cestou http://www.zoojihlava.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://amtskincare.com/judi-bola/