Zvířata a lana v Jihlavě

Autor

Pokud se někdy chystáte toulat krajem Vysočina, neopomeňte navštívit jihlavskou Zoo. My jsme si výjezd sem plánovali už dlouho. A teprve před nedávnem jsme náš sen uskutečnili. Nejen já, ale celá moje rodinka byla jihlavskou Zoo nadšená. A naservírovali jsme si nejen setkání se zvířátky, ale ještě něco (skvělého) navíc.

Jihlavská Zoo je proslulá přízviskem „Zoo bez mříží“ a také právě proto nám velmi imponovala. Už pár metrů od vstupu jsme se na delší dobu zastavili u surikat. Nevím, jak na vás, ale na mě tohle divočící společenství působí nesmírně pozitivně. Něco jako setkání se smějícími se dětmi. Jakási síla, sálající z těchto malých potvůrek nutí člověka usmívat se a zapomenout na trable, které do této chvíle řešil. Velmi nás zaujala jedna surikata, jenž celou tlupu hlídala a neunikl jí ani nepatrný pohyb. Ostatní dováděly, hrabaly, kousaly se….

Přišli jsme právě včas na 11,00 hod., kdy se ve zdejší Zoo konala ukázka dravců (každý den kromě pondělí, v 11,00 a v 15,00hod.). Jednotliví draví ptáci byli vypouštěni ven z voliér. Přelétali nad námi a tu a tam usedli na něčí hlavu. Poštolka na chvíli spočinula na té mé. Byl to překvapující pocit zaznamenat ve vlasech ostré drápky. Líbilo se mi to, ale mít v kštici orla bělohlavého nebo supa už se mi nechtělo. Naštěstí jsem byla takto vyhrocenému zážitku ušetřená (supa bych na hlavě možná ani neunesla J) Kromě dotekového zážitku jsme se o dravcích dozvěděli spoustu zajímavých informací.

Jak jsme při procházení jihlavskou Zoo zjistili, specialitou zdejší zahrady pro zvířátka jsou plazi, kočkovité šelmy a drápkaté opičky. Bylo se vskutku nač dívat. A nad čím rozplývat. Chvílemi jsme si mysleli, že se lumpíci opičky chystají z výběhu utéct, ale brzy jsme pochopili, že se jedná o rozpustilou hru. Kdyby si každý z nás uměl takhle hrát!

Chtiví hry a adrenalinového zážitku jsme se při našem procházení Zoo octli před vstupní branou do lanového parku PraLez. Okamžitě se strhla lavina přemlouvání. Naši kluci usoudili, že „na to mají“. A rozhodli se svou odvahu otestovat v lanovém parku s patnácti vysokými překážkami (včetně tří lanovek). A protože jsem podobný „blázen“ a bláznivým nápadům vlastně fandím, neboť věřím, že překonání sebe sama zajišťuje nějaký životní posun, popostrčila jsem své děti vstříc (ne)bezpečí pod dohledem.

 

Kluci prošli teoretickou průpravou, dostali bezpečnostní výstroj a vrhli se do akce v korunách stromů. Musím přiznat, že jsem se při pozorování svých dětí i leccos o synech dozvěděla. Měla jsem možnost „na živo“ pozorovat a procítit jejich pocity a uvědomit si, jaké mám doma hrdiny. Překvapil mě starší synek, který to malé smítko strachu, jenž na něm viselo, proměnil v humorný zážitek. Choval se skutečně chvílemi jako komik šmrnclý Spidermanem a velice mě bavil. Bavil myslím i pány instruktory a náhodné kolemjdoucí. Jeho odvázané hlášky a prosby, aby mu někdo do výšin prosím přinesl pití, ve mně budily maminkovskou pýchu. Proto si myslím, že se doopravdicky nebál, ale jednotlivé průlezky si náramně užíval.

Zato mladší synek se svým strachem viditelně bojoval. Na rozdíl od svého staršího bráchy humor zcela postrádal. Překážky zvládal precizně, ale mlčky a bylo znát, že se uvnitř v mladém muži odehrává boj kdo s koho… Opět jsem si uvědomovala, že to moje malé lvíče je bojovníkem asi od narození. Při pozorování našeho Domči jsem trnula a svírala prsty zmačkané v pěsti. A nakonec i jemu za vítězství v testu odvahy zatleskala.

 

Život je plný překážek a všichni máme na to, abychom je zdolali…

Závěr prohlídky jihlavské Zoo patřil návštěvě africké vesnice Matongo. V afrických chýších jsme si všichni skutečně odpočinuli. Kluci do sebe čepovali ledovou tříšť, kterou jim v žaludcích ohřívaly párky v rohlíku. Pak se rozhodli nahlédnout do kozího chlívku, jenž se skrýval v jedné z chýší. A právě tady jsme si řekli, že dnešní výlet byl doopravdicky mooooc vydařený.

 

Přijeďte také!

Otevírací doba:
Duben a říjen 9,00 – 17,00
Květen až září 8,00 – 18,00
Listopad až březen 9,00 – 16,00

Webová stránka Zoo : www.zoojihlava.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *