Abeceda s M. Mikulandovou 1/3

Autor

Paní Magdalena Mikulandová je pro mě „guru českého těhotenství a porodnictví“. Její knihu jsem si koupila už při prvním tikání biologických hodin. Využila jsem ji pak aktuálně během těhotenství a byla jsem (i) díky ní teoreticky připravena na porod. Knihu, stejně jako CD s cvičením, doporučuji všem těhotným okolo sebe. Jsem ráda, že paní Mikulandová souhlasila se spoluprací s naším webem a těším se na její rady a doporučení.

A jako AQUAEROBIC

Cvičení a pohyb ve vodě v těhotenství patří mezi nejpřirozenější aktivity ženy. Umožňuje větší rozsah cviků, jelikož voda nadnáší, a zároveň odpor vody, při kterém žena cvičí, napomáhá důkladnému posilování svalů.

B jako BŘIŠNÍ DÝCHÁNÍ

Typ dýchání, který je vhodný se v těhotenství naučit, jelikož výraznou měrou napomáhá v těhotenství a za porodu. Břišní dýchání také doporučuji aplikovat ráno v posteli ještě před tím, než vstanete, a to ve chvíli, pokud trpíte zácpou.

C jako CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Operativní způsob porodu, který schvaluji v případě nutnosti nebo komplikací v těhotenství a za porodu samotného. V žádném případě nemohu doporučit jako metodu první volby – kdy žena volí císařský řez místo spontánního porodu a to většinou z toho důvodu, že jí chybí správné informace.

D jako DULA

Osoba, která doprovází ženu celým porodem, nemusí to být profesionál. Její úlohou je být nablízku ženě, jak fyzicky tak především psychicky po celou dobu porodu. Vybírejte podle toho, aby vám tato osoba byla příjemná, a vy jste se s ní cítily v bezpečí.

E jako EPIZIOTOMIE

Nástřih hráze je vhodná metoda v případě, že je hlavička dítěte velká a v poslední fázi porodu není snadné jí vytlačit ven. Tuto metodu je dále vhodné aplikovat u nedonošených dětí anebo u porodu koncem pánevním. Lepší je včasná malá epiziotomie než velké poranění natržením.

F jako FOBIE (z porodu)

Jev, který se objevuje a lze s ním velice dobře pracovat, pokud žena v těhotenství navštěvuje kvalitní předporodní kurzy. Dlouhodobé psychické i fyzické působení na ženu v těhotenství se jednoznačně prokázalo jako účinný nástroj proti fobii z porodu. Informovanost je to, co potřebujete.

G jako GYNEKOLOG

Lékař nebo lékařka, který výrazným způsobem ovlivňuje důležitá období ženina života. Doporučuji vybírat podle odborné způsobilosti a hlavně dle lidských kvalit, gynekolog vám prostě musí „sedět“.

H jako HUDBA

Výborný doplněk pro život ženy obecně. Napomáhá rozvíjet emoce. V těhotenství ho můžeme využít i jako terapeutický prvek, jak v průběhu, tak i při porodu samotném. Nestyďte se za žánr, který se vám líbí.

I jako INFORMOVANOST

Ideální spojení pro zdárný průběh těhotenství a porodu, pokud se žena těší a k tomu je informovaná. Doporučuji najít si kvalitní kurs a rozvíjet, jak psychický tak fyzický fond. Informovanost se vám především při porodu extrémně vyplatí.

VZKAZ pro „snažilky“:

Oceňuji a chválím vaší snahu být v těhotenství a za porodu co nejlepší, ale pozor všeho moc škodí. Dejte tomu trochu přirozenosti, klidu a pusťte své pudy z těla ven. Jste žena, tudíž jste přizpůsobená být těhotná a porodit, ale hlavně i jako žena všechno zvládnete. Věřte si a buďte sebevědomá.

Držím Vám palce a věřím, že vše zvládnete na jedničku!

Vaše Magdalena Mikulandová, soukromá porodní asistentka, www.studioprozeny.cz

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *