Komplikace v těhotenství I.

Autor

Snem každé nastávající maminky je, aby své těhotenství prožila v klidu, pohodě a bez potíží. Bohužel ne vždy se toto přání vyplní. Stává se, že do období čekání a příprav vstoupí komplikace.

Důležitá je informovanost. Pokud má těhulka a její blízcí přístup k informacím, komunikuje s ošetřujícím lékařem, gynekologem, dochází na pravidelné prohlídky, ptá se a je jí odpovídáno, pak se mnohem lépe vyrovnává s případnými problémy.

Radostná mysl

Psychika, prožívání a vnitřní svět budoucí maminky hrají významnou roli pro vývoj nového človíčka. V graviditě se vlivem hormonálních změn často rozpoutají výkyvy nálad, projevující se střídáním euforie, nadšení, radosti, ale také smutku, zlosti, bezradnosti, apatie. Nezřídka se mohou právě v těhotenství objevit první deprese. Udává se, že až deset procent žen se v těhotenství minimálně jednou do stavu deprese zhoupne. To číslo je varovné. Co ubližuje mamince, škodí stejně tak i nenarozenému miminku. Tedy pozor na nálady, raději, než hledat cestu z psychického nepohodlí ven, je předcházet napětí, stresům, dopřávat si více odpočinku a pozitivních myšlenek.

Normální obtíže

Žena většinou zaznamená své těhotenství vynecháním menstruace. Mezi další časté známky gravidity mohou patřit stavy nevolnosti a zvracení, špinění a výtoky, napětí v prsou, vypadávání vlasů, změna kvality nehtů, pálení žáhy, v pokročilejších stadiích těhotenství též bolest rostoucího břicha, bolest v oblasti kyčlí a zad, občasná zácpa, strie. Obtíží se může dostavit opravdu spousta. Jsou většinou přechodné a porodem velká část těchto problémů automaticky vymizí.

Pokud jsou jmenované těhotenské příznaky zastoupeny v těžce zvladatelné míře, mohou nastávající maminku s miminkem ohrozit na zdraví, případně i na životě. Úporné zvracení přivodí dehydrataci, která by dokázala přivolat těžkou zdravotní krizi. Stejně tak hemeroidy, vleklou zácpu, výskyt těhotenských křečových žil, je potřeba řešit s lékařem a nepřehlížet.

Mimoděložní těhotenství

Při mimoděložním těhotenství nedochází k uhnízdění vajíčka v děloze, ale někde jinde. Nejčastěji to bývá ve vejcovodu. Stává se, že se uhnízdí na povrchu vaječníku, v prasklém folikulu, v dutině břišní… Vajíčko se není schopné vyvíjet jinde, než v děloze. Na nesprávném místě zárodek často odumírá, nevyvíjí se a tělo ho samo vyloučí. Pokud se tak nestane a zárodek začne růst, hrozí těhotné ženě vážné komplikace. Takovou komplikací, která může nastávající maminku ohrozit na životě, bývá prorůstání zárodku vejcovodem a následující prasknutí vejcovodu ,spojené s velkým vnitřním krvácením.

Žádnými příznaky se na začátku mimoděložní těhotenství neprojevuje. Teprve okolo 5., 6. týdne gravidity se objeví varovný signál. Je jím bolest v podbřišku, krvácení. V případě prasknutí vejcovodu to bývá prudká bolest v podbřišku, krvácení, pokles tlaku a tepové frekvence, bolest v oblasti ramen (krvácení utlačuje bránici), bledost kůže, nástup šokového stavu. V této fázi je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Jedná se vážný stav, který potřebuje urychleně operativně řešit.

V dnešní době, kdy je zdravotní péče na vyspělé úrovni, lze mimoděložní těhotenství odhalit již v počátcích gravidity.

Jedním z klíčových ukazatelů je krevní vyšetření – pokud ukazuje nízkou hladinu hormonu HCG, jedná se o možný příznak těhotenství mimo dělohu. Další spolehlivou metodou je vyšetření ultrazvukem. Gynekolog jej provádí hned při úvodní fázi prohlídky nastávající maminky. Ultrazvukem lze zjistit, zda se vajíčko nachází skutečně v děloze a zkontrolovat vejcovody a přilehlé orgány.

Mimoděložní těhotenství končí samovolným odloučením zárodku nebo lékařským zákrokem. Jeho součástí bývá kromě odstranění zárodku často odejmutí poškozeného vejcovodu. Zůstane-li ženě po zákroku v těle alespoň jeden vejcovod, jsou možná i další otěhotnění.  Vysoké je riziko opakovaných mimoděložních těhotenství.

Předčasné odloučení placenty

Hrozí během 3. trimestru. Placentou dostává plod množství živin a také kyslík. Tím, že se placenta odlučuje od děložní stěny, bývá pro plod přívod živin a kyslíku nedostatečný. Dochází k závažné komplikaci. Závisí na tom, zda je odloučení placenty částečné nebo úplné. Při částečném odlučování se někdy těhotenství nekončí ihned potratem, ale lékař vyčkává. V případě, že dojde důsledkem odlučování placenty k velkému krvácení a plod nedostává výživu a kyslík, je indikované ukončení těhotenství.

Příčiny předčasného odlučování placenty – náraz na břicho (každá těhulka by měla dávat na své rostoucí bříško velký pozor), kouření v těhotenství, vícečetné těhotenství, vysoký krevní tlak, těhotenství po 35. roce věku. Předčasné odloučení placenty se může vyskytnout i bez zjevné příčiny.

Příznaky odlučování placenty- krvácení může být přítomné, ale nemusí, bolest v podbřišku, děložní stahy, nestandardní nález na kardiotokografu.

Rh faktor

V počátcích těhotenství se budoucí rodičce z krevního vyšetření  zjišťuje krevní skupina a tzv. Rh faktor. Rh faktor udává přítomnost či nepřítomnost jistého antigenu na povrchu červených krvinek. Pokud se tato bílkovina v krvi vyskytuje, jedná se o Rh pozitivitu, jestliže v krvi chybí, jedná se o Rh negativitu.  Většina lidí je Rh pozitivních. Pouze cca 10 % Čechů je Rh negativních.

Proč zjišťujeme přítomnost Rh faktoru v těhotenství?  Rh negativní faktor matky (Rh-) a Rh pozitivní faktor otce (Rh+) je kombinace, kterou je nutné sledovat. Ženě se může narodit dítě s Rh pozitivním faktorem. Po porodu dítěte s Rh+ se v těle matky mohou vytvořit vůči Rh pozitivnímu faktoru protilátky. Útok protilátek vůči Rh pozitivnímu plodu může být nebezpečím pro každé následné těhotenství. Dalšímu dítěti by tak hrozily vážné zdravotní komplikace, poškození mozku, špatný vývoj, chudokrevnost, těžká novorozenecká žloutenka, nezřídka i úmrtí v děloze.

Pokud čeká Rh negativní matka Rh pozitivní dítě, dostává zpravidla okolo 28. týdne těhotenství a potom ještě do 72 hodin po porodu injekci imunoglobulinu. Tato injekce zajišťuje prevenci vůči zdravotním potížím, které by vyvolalo vytvoření protilátek v krvi matky, proti krvi vlastního plodu.

Těhotenství je období krásného čekání a příprav. Přeji všem nastávajícím maminkám, aby u nich probíhalo bez komplikací a aby si jej skutečně naplno užívaly.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *