Před početím

Autor

Stále více párů se na rodičovství připravuje a o své vysněné nové roli zodpovědně přemýšlí. Tak by tomu i mělo být. I když… neplánované překvapení nadělí budoucím rodičům často nemenší radost. Pokud patříte mezi první jmenované, možná vás napadá spousta otázek, na které hledáte odpovědi. Potěšilo by mne, kdybych dnešním článkem některý váš dotaz zodpověděla. Co řešit a nad čím přemýšlet před početím?

Za prvé a nejdůležitěji – neřešte a nestresujte se věcmi nepodstatnými. Klidná, veselá mysl utuží náš nervový systém a to je základ i pro pohodové a bezproblémové těhotenství. Tzv. emoční toxiny se z matky dostávají k dítěti a mohou způsobit i poškození nervového systému (různé dysfunkce atd.) děťátka. Optimismus a psychickou pohodu se vyplatí pěstovat už před otěhotněním. Vždy se hodí mít víc, než dostatek. V neposlední, naopak první řadě hraje psychika důležitou roli při samotném (ne)zdaru otěhotnění.

Mnoho párů se při plánování rodiny zastaví u ekonomické situace nastávající rodinky. Počítají, kolik čeho bude potřeba, jak (ne)zvládnou situaci organizačně, kolik změn si (ne)přejí a v jakých podmínkách by rodina (ne)mohla fungovat.

Důležitá otázka, kterou by si nastávající rodiče měli zodpovědět už na začátku vztahu a (pokud tomu tak nebylo, určitě se u ní zastavte při první zmínce o plánování rodiny) je zdravotní stav obou partnerů. Onemocnění, která partneři prodělali v minulosti a mají i nějaký další dopad na současný zdravotní stav, nemoci členů rodiny, tzv. genetická zátěž, tělesná, duševní postižení… K upřesnění představ procentuelní zátěže se v případě pochybností obraťte na genetickou poradnu.

Pokud si z nějakých důvodů nejsme jistí vlastní plodností, necháme se odborně vyšetřit (ženy vyšetří gynekolog, muži jsou odesláni na vyšetření spermií).

Před otěhotněním se často doporučuje detoxikace organismu. Detoxikací by se tělo mělo zbavit nežádoucích toxinů (z prostředí, v němž žijeme), které mají vliv na naši (a později i vyvíjejícího se děťátka) imunitu. Jedná se o pročištění těla.

Nastávající rodiče v ideálním případě nekouří, neholdují alkoholu ani jiným návykovým látkám. Již před početím dítěte! Můžeme tak podpořit plodnost budoucí matky i otce.

Neblahý vliv a zátěž pro organismus má nesprávné složení jídelníčku. Nedoporučuje se konzumace potravin s obsahem rtuti (především v tučných rybách) – hrozí poškození nervového systému plodu. Nesprávná prekoncepční výživa může vést až k vrozeným malformacím (např. nedostatečný přísun nutrietů k rozštěpům rtu, defektu komorového septa, zkrácení končetin)dítěte. Vyvážená strava budoucí matky se podílí na správném růstu a zrání folikulů, na ovulaci i kvalitě oocytů. Již před otěhotněním (v prekoncipčním období) se doporučuje konzumovat dostatečné množství potravin obsahujících kyselinu listovou (zmírnění rizika defektu neurální trubice), železa a nenasycených mastných kyselin ( vliv na nervový systém plodu, donošenost, dobrou porodní hmotnost miminka atd.), vápník, hořčík a samozřejmě dostatek vitamínů.

Již před otěhotněním je výtečné cvičit. Fyzická aktivita napomáhá k lepší kondičce a psychickému stavu budoucí maminky. Tedy cvičte a pohybujte se k radosti těla i duše!

Pro budoucí rodičku je vhodné srovnat si svoji tělesnou váhu. Komplikace v těhotenství často zaznamenávají ženy s podváhou nebo nadváhou.

Alespoň půlroční pauza se doporučuje mezi porodem a dalším otěhotněním – pro rekonvalescenci těla rodičky. Po prvním císařském řezu je vhodné dodržet minimálně dvouletou pauzu, než žena znovu otěhotní. Děloha se po císařském řezu zotavuje delší dobu, jizva, kterou děloha obsahuje se potřebuje zpevnit. Při nedodržení alespoň dvouleté pauzy hrozí prasknutí děložní stěny a potrat. Těhotenství následující po císařském řezu je vždy rizikové. Třetí těhotenství po dvou císařských řezech se ženě nedoporučuje – vysoce rizikové.

Plánovali jste/ plánujete stát se rodiči? O čem jste nejčastěji přemýšleli/přemýšlíte?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na