Červená je srdečná

Autor

Je krásné, červnové ráno. Vzduch je stále ještě prosycen svěží vůní nočního deště, po kterém zbyla jen navlhlá hlína v zahrádce a na trávě se lesknout kapičky rosy, které jako by hlásaly do světa: „dneska bude nádherný jarní den.“ Červené slunce se dere z peřin, vstává a červená se, jako by se za něco stydělo a venku koncertují s neutuchající energií ptáci a kolem vše krásně kvete a líbezně voní.

Užívám si krásné ráno na mé malé zahrádce. Pleju mrkvičku a okopávám ředkvičky. Deštěm, který jim poskytl dostatečnou závlahu, a teplým počasím krásně povyskočily a při okopávání jsou již zřetelně, vidět červené kulovité hlavičky ředkviček.

Kousek dál rostou jahody. Hodně kvetou a občas je už k zahlédnutí zelená, zatím malá jahůdka, kterou teplé, červnové počasí za pár dní obarví do červena. A když některou jahůdku neobarví červen, dokončí jeho dílo jeho bratříček a zároveň další červený měsíc – červenec. Červen, červenec, už pouhá jména těchto měsíců evokují červenou barvu, kterou si, asi jako spousta ostatních v souvislosti s nimi, spojuji s nádherně červeným ovocem, převážně s jahodami, malinami, nebo celými stromy, obsypané rudými třešněmi, višněmi, či mirabelkami, nebo s červenými květy růží, muškátů, případně pivoněk.

Červen a červenec, ale samozřejmě i jiné teplé měsíce, umí obarvit nejen ovoce do krásných červených odstínů, ale když si nedáme pozor, dokáží nám popálit i kůži na těle do bolavě teplého červeného, nachového nebo dokonce rudého odstínu.

Červená barva patří k základním, teplým barvám. Dalo by se o ní dokonce prohlásit, že je barvou života, protože představuje životní sílu. Červená je rovněž barvou nekonečné, vášnivé, divoké, nezkrotné, lásky, příchylnosti, náklonnosti, přátelství, citu a srdečnosti. Červená je barva srdce, je to barva krve. I červená má však své negativní stránky a tou je tvrdohlavost, svéhlavost či paličatost vedoucí panovačnosti, hněvu a zlobě ale někdy i k agresivitě. Červená barva dokáže i zvýšit činnost srdce či povzbudit činorodost.

Pro její jednoznačnou symboliku se používá na vodovodních kohoutcích jako znak pro teplou vodu. Její využití v dopravě je rovněž nepřehlédnutelné. Využívá se na výstražných a zákazových dopravních značkách, či semaforu.

Červená je barva válek. Mars, červená planeta v naší sluneční soustavě, je pojmenovaná po římském bohu války Martovi.

Červenou barvu v módě je třeba využívat s rozmyslem, ale zároveň by neměla zůstat opomíjená. Je elegantní, vkusná, je to barva králů, je smyslná, ale může být i provokativní a erotická. Příjemně působí sladěna s bílou či černou barvou. Je velmi dominantní a výrazná, proto je oblíbená i v doplňcích, které znamenitě vyzdvihnou jinak nevýrazný outfit.

V interiérech je třeba dobře zvážit, do jakého prostoru a v jakém množství ji použijeme. Jasně červený odstín není vhodný do ložnice ani jiných prostor, které používáme především k relaxaci a odpočinku. Červená v kuchyni či jídelně podporuje chuť k jídlu. Pro svoji povzbuzující energii je vhodná do tělocvičen či posiloven.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na