Jarní těšení a velikonoční symbolika

Autor

Blíží se tak dlouho očekávané jaro. Je to období nového života, protože právě na jaře přivádí zvěř na svět svá mláďata, začínají se vracet tažní ptáci, příroda se probouzí ze zimního spánku. Není nic krásnějšího než první jarní kytičky, když začnou vylétat z úlů včely a sluníčko začíná konečně hřát. Dokonce i lidé jsou usměvavější a přestávají se mračit. Ovšem máme i první jarní svátek a tím jsou Velikonoce. Svátek křesťanský, kdy lidé oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Součástí tohoto období je čtyřicetidenní půst. Ve dnech od Zeleného čtvrtka až do Bílé soboty jíme pak jídla, která jsou s těmito dny spojená – špenát, ryby nebo sladká jídla. Na Velký pátek nahrazovaly řehtačky hlas zvonů a oznamovaly poledne a ranní i večerní klekání. Chodilo se s velkým hlukem po vesnici, děti s řehtačkami honily Jidáše. V tomto předvelikonočním období začínají chlapci plést pomlázky, aby mohli šlehat děvčata a vyhnat z nich nemoci a lenost. Děvčata zase barví vajíčka, aby mohla odměnit koledníky. V dnešní době se sice už vajíčka moc nebarví, většinou se kupují čokoládová nebo se dávají různé pamlsky. No a ti dospělí dostanou většinou něco pro zahřátí.

Nesmíme zapomenout na pečení beránka, který je symbolem Velikonoc, protože Kristus byl jako beránek obětovaný za spásu světa. Dalším symbolem je vajíčko, které představuje nový život. Nezapomeňme ani na kočičky symbolizující palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. A připomeňme si také velikonoční svíce nebo velikonoční ohně jako vítězství Krista nad smrtí. Dalším symbolem byla voda, kterou se lidé omývali na Velký pátek pro zdraví a také se podle pověr děly o Velkém pátku zázraky, otvírala se zem a ukazovala lidem své poklady. Nevím, kdyby tomu bylo skutečně tak, už bychom žádné poklady neměly.

Jaro je tedy doba sváteční, doba života a slunečných dní. Děti začínají víc chodit ven, hrát hry a netráví čas jen u počítačů. Lavičky v parcích začínají mít své první návštěvníky. Vím, že každé roční období si nese něco svého výjimečného, ale jaro je pro mne ze všech období tím nejkrásnějším.

Foto zdroj: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *