Kdo se skrývá v kostýmu?

Autor

Určitě jste již někdy slyšeli slovo COSPLAY. Ale co je to ten COSPLAY? COSPLAY je zkratka dvou anglických slov, Costume a Play, což znamená hra s kostýmy nebo též kostýmová hra. COSPLAY je původně japonský vynález. Jde o to, převlékat se, česat, líčit a chovat se jako daná postava z anime či mangy (japonské kreslené a animované umění). Ovšem kromě chování je také někdy dobré použít i pár hlášek dané postavy.

I když je toto spíše japonský vynález, rozšířil se do celého světa. V USA to vzali tak, že se převlékají za postavy například z Hvězdných válek. Tento fenomén se rozšířil i k nám, do České republiky. U nás se jmenuje FF neboli Festival Fantasie. Je to akce, na které se sejdou všemožní fanoušci čehokoliv, od komiksů až po sci-fi.

Cílem těchto srazů je pobavit se a poznat nové lidi. Stejně jako na karnevalech se i zde konají soutěže o nejlepší kostým. Soutěží se buď o nejlepší kostým z celého srazu, nebo se soutěží v různých oborech – manga, anime, komiks, fantasy, nebo třeba sci-fi.

Hodně oblíbené je převlékání se za typické postavy japonských her, například Final Fantasy. To, co je pro tyto hry typické je to, že v nich osoby používají meče nadměrné velikosti. To znamená, že například postava s velikostí 189cm třímá v rukách meč s délkou tří metrů. Samozřejmě, že COSPLAYeři převlékající se za tyto charaktery, nemají meče z opravdové oceli, ale často jen z plastu, polystyrenu, nebo molitanu.

Ale abyste si nemysleli, že je jedno za co půjdete, tak ne vždy to platí. Kromě smíšených COSPLAY jako například FF, se konají i tématické COSPLAYe, kdy je sice jedno za co půjdete, ale musí to být například jen komiksová postava. Pokud se ptáte sami sebe, kde všechny ty kostýmy berou, na to vám rád odpovím.

Existuje spousta, přesně na COSPLAY zaměřených obchodů, bohužel obyčejné repliky a rekvizity pro COSPLAY se pohybují v řádech tisíců korun. Proto si spousta lidí raději koupí bílou barvu, pár plastových desek, nůžky, černé oblečení, štětec a spoustu PET lahví a kostým třeba oblíbeného klonového vojáka z filmové série Star Wars si sám vyrobí. Ti méně šikovní si sice kostým půjčí nebo koupí, ale musí být při penězích.

Doufám, že jsem vám pojem COSPLAY dostatečně objasnil. Cokoliv by vám bylo nejasné, napište do komentářů, moc rád vám na to odpovím.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na