Barokní móda

Autor

Pojďme se společně přenést zpět časovou osou. Naše dnešní zastávka nás zavede do sedmnáctého století a období baroka. Kolébkou baroka je Itálie, ale největšího uplatnění a obliby, zejména co se stylu odívání týče, získává ve Francii za vlády Ludvíka XVI. Těžká a dusivá, škrobená renesanční móda je vystřídaná módou smyslných tvarů, elegancí a důrazem na siluetu a krásu především ženského těla (jak jinak než půvabných plnějších tvarů).

Baroko – materiál a barvy

Nejbohatší dámy se oblékaly do šatů z brokátu a lyonského hedvábí. Šlechta se neobejde bez krajek a výšivek. Z barev vede červená, bílá, modrá a růžová. Tyto barvy jsou voleny také významnými velmoži, kteří nosí punčochy vyčnívající z kalhot délky ke kolenům.

Barokní dámy

Zdobily královské dvory. Dámská sukně se skládá z několika spodních suknic, vzadu je prodloužená do vlečky. Pro větší důraz na oblost a šířku smyslných ženských boků se sukně podpíraly obručemi. Jednotlivé vrstvy spodních suknic se odhalovaly v předním rozšíření vrchní sukně.

Vespod se nadále uplatňuje jednoduchá spodní košile s hladkými rukávy. Nedílnou součástí oblečení je korzet vyztužený kosticemi (kovovými nebo z rybích kostí).

Aby více vynikly široké boky – symbol plodnosti, bylo potřeba stahovat pas. Dámské přednosti se staví na odiv díky hlubokým kulatým výsřihům. Přední část živůtku zdobená krajkami – tzv. „planchette“. Do módy se poprvé v historii derou obnažená ramena.

Rukávy se postupem času zkracují. Jako ozdoby barokních rukávů se využívají stuhy, krajky a všelijaké volánky.

Na sukně, čepce a do vlasů se našívají a vplétají perly.

Barokní muži

Jak už jsem zmínila, představitelem barokní módy býval samotný Ludvík XVI. Byl by téměř hřích nezmínit legendárního Michelangela Buonarottiho – sochaře, malíře, architekta a básníka. Tvorba Buonarottiho je částečně přisuzována ještě renesanci, ale nelze si nevšimnout nástupu barokních prvků.

Barokní muži nosili kabátce ze stejného textilního materiálu, z jakého se šily dámám šaty – především z těžkého brokátu.

Podobně, jako ženské, tak i pánské košile nepostrádaly zdobení krajkovými manžetami.

Na scénu přichází předchůdkyně pánské kravaty – tzv. „žabó“. Jedná se o barokní verzi nařaseného šátku.

Pánská vesta bývá vpředu z jiné látky a delší, než vzadu.

Košile typická pro baroko je bílá s velikým množstvím kanýrů.

Barokní kalhoty sahají pod kolena. Přes lýtka nosí muži punčochy, které tehdy nedržely v gumičce tak jako dnes, ale připevňovaly se různými provázky či stužkami.

Účesy

Žena, která udává tón barokním účesům, přichází s obdivuhodnou a později velmi kopírovanou novinkou, je milenka Ludvíka XVI. madamme De Fontagnes. Zaujala svým složitým účesem vyčesávaným vzhůru a doplněným stužkami (účes a la Fontagnes). Vlasy se tupírují a péče o ně je velice časově náročná. Do vlasů se připevňují květiny.

Ženy i muži nosí paruky. Muže zdobí paruky spíše delší – až pod úroveň ramen.

Obuv

Z praktických důvodů (aby se neponičila drahocenná látka, z níž byly šité barokní oděvy) obohacuje dámskou botu novinka – podpatek. Čím vznešenější dáma, tím se nosí na vyšším podpatku („žije si na vysoké noze“). Barokní podpatky jsou vyrobené především z korku nebo ze dřeva a nejsou k střevíci napevno připevněné.

Barokní obuv není zdaleka tak pohodlná, jako ta dnešní. Není propracovaný odlišný tvar pravé a levé boty. Vyrábí se z hedvábí, atlasu, sametu…

Novinky

Kromě zmíněných podpatků je baroko kolébkou prvních kapes a rozparků vzadu (na pánském kabátci).

Baroko

Je období inspirace a vnímání nového úhlu lidské krásy. Půvab je znázorněný smyslnými křivkami, odhaleným dámským dekoltem a rameny. Nedílnou součástí barokní image je porcelánově bílý pudr, paruka.

Dámy se neobejdou bez slunečníku, vyšívaných rukaviček, kapsáře, krajkového vějíře. Pánové by nebyli správnými představiteli barokního období bez kordu, klobouku s pérem a hladkého oholení tváří.

Prostý lid se nadále obléká do jednoduchých textilních materiálů, chodí bos a bez paruk, bez podpatků a vějířů.

Zkrátka baroko je období, které se zamilovala vrstva těch nejbohatších. Ohromují, překvapují a inspirují.

Co vy, čtenáři, chtěli byste se obléci do barokního oděvu?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na