Empírová móda

Autor

V mém nejnovějším historicko – oděvním příspěvku se přeneseme na konec 18. století a vstoupíme do století 19. Módní období, které se hlásí ke slovu nese název EMPÍR. Empír se ve světě módy stačil sotva ohřát, jeho doba rozpuku a nadvlády nad ostatními módními směry čítá něco kolem čtyřiceti let.

Empír (empire) – impérium – „císařství“ proslavil Napoleon Bonaparte. On sám (se svou nedokonalou postavou) se stává hlavním empírovým představitelem.

Empír – návrat k antice

Empír dopřeje svým nositelům příjemný návrat k půvabným antickým liniím. Ty tam jsou kýčovité vycpávky, korzety a vyumělkované oblé tvary. Empír přichází s hladkou jednoduchou siluetou. A jak víme od pradávna (minimálně od dob Řecko – římských), v jednoduchosti je krása.

Empírové tkaniny

Do módy vstupují tkaniny z lehké, jemné příze. Prim hraje mušelín – ve Francii populární lehoučká prodyšná látka z bavlny. Dalšími empírovými tkaninami jsou gázovina – téměř průsvitná, rovněž prodyšná bavlněná tkanina (dnes využívaná nejvíce ve zdravotnictví), batist – z jemné bavlny či viskózy, hedvábí (císařovna Josefína, Napoleonova manželka, nosí hedvábné šaty), len.

Kvůli nehřejivosti módních materiálů trpí především ženy, rozmáhají se nemoci z nachlazení (tzv. „mušelínové choroby“) jejichž léčba byla tehdy velmi zdlouhavá s často špatnou prognózou.

V případě potřeby uplatnit teplejší materiál se nosí vlna, samet, flanel, kožešinky nebo kašmírové šály.

Empíroví muži

Uplatnění Napoleonova stylu. Sám Napoleon sympatizuje s uniformní módou (především vojevůdce). Portrét Napoleona můžeme často spatřit s panovnickým hermelínem (hranostajím přehozem přes ramena).

Z módy se vytrácí kratší kalhoty sahající pod kolena a módní tón udávají úzké dlouhé barevné nebo nejlépe bílé kalhoty. Nohavice se zastrkují do bot.

Košile bývá utkaná z kvalitního materiálu, u krku s rozhalenkou, vysokým límcem, vázankou či nákrčníkem uvázaným kolem krku.

Do obliby přichází pánský elegantní cylindr a štramácká hůlka. Za nepřízně počasí se nosí pláště s různě dlouhými šosy nebo pláště do nepohody – s neodmyslitelnou kapucí. Výjimku netvoří ani pláštěnka.

Empírový muž se neobejde bez tmavého fraku a vzorové vesty. Kovové knoflíky neodmyslitelně doplňují pánský oděv.

Empírové ženy

Již nejsou v žádném případě vyumělkované kreatury s korzety a přehnaně útlými pasy. Empírové ženy jsou atraktivní pro svůj přirozený, jednoduchý výraz.

Šaty bývají šité z tkanin nízké hmotnosti, mají košilový jednoduchý střih a zvýšený pas (těsně pod prsy) vyznačený páskem. Střihem připomínají písmenko A. Zajímavým detailem dámských empírových šatů jsou nařasené balónkové rukávy. Na dolním okraji šatů se vyjímají bohaté výšivky často s květinovými vzorky nebo vetkanými proužky. Sukně se postupně zkracuje natolik, že jsou ženám vidět boty. Vlečka již není součástí šatů. Šaty mají různé barvy, včetně bílé.

Móda dvou vrstev šatů – vespod oblékají lehké, jemné a prodyšné, navrch těžší a teplejší (např. sametové).

Tkaniny se barví čím dál kvalitnějšími barvivy.

Dámy nosí pod své lehké šaty spodní prádlo – spodničky, tzv. spodní košilky, úpletové spodní úbory.

Empírové dámské módní doplňky

V módě jsou nadále slunečníky a vějíře – méně okázalé, než v období rokoka.

Stále se nosí tzv. pompadúrky a rukavičky sahající nad lokty.

V chladnějším období se uplatňují přehozy z kožešiny (dovážejí se ze severu, z Ruska), boa.

Empírový doplněk, bez kterého se neobešla žádná žena – obdélníkový šál.

Dámské empírové účesy

Dámské empírové účesy se dělí do dvou kategorií:

– Dlouhé vlasy zčesané v tzv. řecké uzly, z nichž vyčnívají pramínky, které ležérně rámují obličej. Do dlouhých vlasů si ženy přidávaly příčesky. V módě byly různé barvy vlasů. Nadále se nosí paruky.

– Krátké vlasy zkadeřené pomocí papírových natáček.

První plavky

První plavky současný koupací oděv v nejmenším nepřipomínaly. Jednalo se vlastně o nařasené šaty (dlouhé, s rukávy) s nimiž se do vody chodilo v punčochách a textilní tkané obuvi.

EMPÍR

Empír se promítl i do tisku, roku 1770 vycházejí první módní časopisy Journax a Gazettes et Revues. Oduševnělá jednoduchost oslovuje lidi všech věkových kategorií. Menší výstřihy a konec upozorňování na oblé dámské křivky dávají zelenou inteligentnímu chápání nejen ženské krásy. Empírový oděv se stává pohodlným a skutečně nositelným. A dodnes inspirativním i pro současné módní tvůrce.

Jak se vám líbí empírová móda, čtenáři?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na