Krásná v padesáti

Autor

„Všichni rádi stárneme, když je nám osmnáct“ (Seneca)

PADESÁTNICE

„… mládí biologické neosvobozuje od blbosti a hlouposti, stejně jako stáří nezaručuje moudrost.“ (Jan Werich)

A tak to skutečně je, jsme lidé různí. Vyšší věk není zárukou moudrosti a vyzrálosti. Každý člověk je jiná osobnost. Jaké jsou současné padesátnice? Rozhlédněme se kolem sebe. Potkáváme je každý den, některé jsou udřené, na pohled opotřebované životem, shrbené, v oblečení, které není ani elegantní, ani sportovní. Jiné jsou sebevědomé, elegantní, upravené. Manželky, matky, milenky, tchýně, mladé babičky…

Pleť

Postupně, s přibývajícím věkem, je ženská pleť stále méně hydratovaná a přirozeně vyživovaná, ztrácí elasticitu a pružnost a přibývají vrásky. Oblast obličeje, dekoltu a také celého těla bychom se měly naučit v tomto věku hýčkat a opečovávat (pokud jsme tak nečinily dosud). Spousta žen si pomyslí, že je možná pozdě začít se starat o svoji pokožku v padesáti. To je velký omyl, nikdy není pozdě, tedy s chutí do toho!

Barva pleti

Pleť padesátnic je charakteristická spíše pobledlostí až nevýraznou šedou barvou nebo naopak vznikem kuperózy (rozšířené žilky). Všechny tyto projevy zralého věku se dají vhodně zamaskovat vhodným make-upem či pudrem s odstínem, který pleť rozzáří.

Vrásky

Vrásky bychom měly akceptovat a mít samy na sobě rády, protože k naší osobnosti patří. Samozřejmě, že pleť v padesáti potřebuje hydrataci a výživu, tak, aby se zbytečně netvořily vrásky další.Takové, které bychom mít ještě vůbec neměly, signály toho, jak vysušená pleť doslova volá o pomoc. Vyplatí se nešetřit na kosmetických přípravcích a volit ten typ, který je pro zralou pleť určený (a většinou bývá o něco dražší). Pleťové masky a pravidelný lifting pokožky by měl být v tomto věku již samozřejmostí. Pokud si nejsme jisté, jakou značku pěstícího přípravku zvolit, je vhodné poradit se s kosmetičkou. Nezřídké bývají i alergie na mnohé kosmetické výrobky, potom je dobré vyhledat dermatologa či alergologa a konzultovat konkrétní problém s ním, určitě nerezignujte!

Dostatečný spánek a pitný režim naši pleť revitalizuje, stejně jako se cítíme dobře uvnitř, vyzařuje naše pokožka i navenek.

Botulotoxinové injekce a plastické vypnutí pleti obličej omladí, neočekávejte však zázraky, o pleť je i nadále vhodné pečovat a po čase vadne každé tělo, procesu stárnutí se zcela zabránit nedá.

Oční víčka

Po pedesátce mívá mnoho žen trápení s očními víčky. Horní víčka mohou klesat a zasahovat přes okraj rohovky (tzv. ptóza). Častý bývá i stav, kdy víčko samotné neklesá, ale je překryté kožní řasou (tzv. pseudoptóza). Nejen, že takové stavy působí neesteticky a zcela mění celkový výraz obličeje, ale mnohdy zasahují i do spektra vidění. Přebytky kůže je vhodné chirurgicky odstranit, ovšem nutností bývá konzultace s očním lékařem. Plastika očních víček je poměrně častý operativní výkon.

Tělo

Okolo padesátého roku věku se ocitá většina žen v menopauze. Hormonální výkyvy mnohdy ovlivní i váhový přírůstek. Tělo se zakulacuje v oblastech, které byly dosud štíhlé, žena se cítí nemotorně, neohebně. Výborné je najít vhodnou pohybovou aktivitu, která by padesátnici bavila pravidelně. Skvělé cvičení doporučované zralým ženám je jóga, dále plavání, turistika, cyklistika. Důsledky dlouhodobého nesprávného držení těla a absence posilovacího a protahovacího cvičení obvykle přivodí chronické bolesti zad a krční páteře. Pokud na sobě pozorujete příznaky zvýšené bolestivosti pohybového aparátu, poraďte se s fyzioterapeutem, jak je nejlépe odstranit.

Tělo by si mělo v tomto věku hojně dopřávat masáže, koupele v bylinných extraktech, pohyb a také dostatečný odpočinek.

Ruce

Ruce, jako celé tělo potřebují hydrataci, péči. Některé ženy zaznamenávají tzv.stařecké skvrny. Stařecké skvrny jsou zahnědlá místa nejčastěji na hřbetu rukou. Dají se odstranit bělícími krémy, dostupnými v běžném prodeji nebo přírodními preparáty. Z přírodních přípravků se doporučuje např. citrónová šťáva, jíž je vhodné na hřbety rukou nanášet asi třikrát denně. Také koupelí rukou v podmáslí se nám podaří stařecké skvrny zesvětlit.

Životní styl

Padesátnice umějí žít naplno. Optimistky, které krášlí úsměv bývají v tomto věku pro muže vysoce přitažlivé. Výjimkami nebývají padesátileté ženy s o mnoho let mladšími milenci. Čím jsou padesátileté ženy tak neodolatelné a co je dělá tolik sexy?

Ve zralejším věku jsou ženy tajemnější. Nevystavují na odiv všechno, dovedou skrývat a zahalovat tajemstvím nejen části těla (a tím umožňují mužům snít a fantazírovat), ale také své vnitřní pocity mívají mnohdy obestřené otazníky. Žena v padesáti se má pod kontrolou, vyzařuje moudrost.

Elegance, vkus, dostatečné sebevědomí a neodolatelná vůně tvoří z padesátileté ženy přitažlivou a jedinečnou.

Oblečení

Nesmí být fádní, beztvaré, takové, které by ze zralé ženy vytvářelo „šedou myšku“. Padesátnice se oblékají do barev, které k typu jejich osobnosti ladí, nosí oděv elegantní, praktický, vkusný. Mohou mírně provokovat, překvapovat- pokud zvolí vhodný způsob, pak bývají nekonvenční, nepřehlédnutelné a tím vyzařují zajímavou smyslností.

Slavné „padesátky“

Je to až neuvěřitelné, že hvězda Hříšného tance Jennifer Grey (50) letos oslavila padesátku. Herečka, jejíž rodiče se věnovali tanci a herectví zdědila přirozené pohybové a umělecké dispozice, které využila právě v nezapomenutelné roli „Babe“ v Hříšném tanci, kde zazářila po boku Patricka Swayzeho. Proslýchá se, že kráska prožila jeden ze svých románků i s neméně slavným Johnny Deppem. Od devadesátých let se objevuje spíše v kriminálních filmech (Zločinná spravedlnost, Vražda na Broadwayi…)

Kim Cattrallovou (54) rodačku z Liverpoolu, známe především jako představitelku Samanthy Jonesové ve známém seriálu Sex ve městě. Kráska, jež ráda o sexu hovoří i v soukromém životě a poslední dobou se spolu s manželem vrhla i do psaní nezapře pro padesátnice pověstný sex apel.

A jsme u domácích půvabných žen, jejichž věková kategorie překročila padesátku. Byl by hřích nezmínit představitelku krásné Popelky Libuši Šafránkovou (57), jednu z nejvýraznějších současných českých hereček. Hrála již od dětství, v některých filmech dokonce i se svou mladší sestrou Miroslavou. Nám se Libuše vryla do paměti rolemi ve filmech Jak utopit Dr Mráčka aneb konec vodníků v Čechách, Kolja, Báječná léta pod psa, v mnoha seriálech ( ve spoustě hrála se svým manželem Josefem Abrhámem).

Ilonu Svobodovou (50) pamatuji z dětství z pohádkové role princezny solimánské. Dnes exceluje v seriálu Ulice, její hlas známe ze spousty zahraničních filmů, jejichž představitelky pro našince bravurně dabovala (za dabing byla nominovaná pro cenu Týtý). Ilona Svobodová je matkou dvou dětí a rodinný život pro ni znamená tu nejcennější životní etapu.

Zlata Adamovská (51) uzavírá výčet krásných a známých padesátnic. Herečku známe ze seriálů Sanitka, Hříchy pro pátera Knoxe, Hotel Herbich, Ordinace v Růžové zahradě…, z filmů (např. Milenci a vrazi) , věnuje se také dabingu a svým dvěma dětem.

Tajemství

Jaké je tajemství krásy padesátiletých žen? Kolik času je potřeba věnovat svému zevnějšku, aby si žena zachovala půvab i ve zralejším věku? Určitě se jedná o individuální záležitost, některé dámy si dlouho uchovají mladistvý vzhled díky genetickým předpokladům, jiné potřebují péči důkladnější. Ovšem bez vnitřní harmonie a optimismu je pouhá krása nedokonalá, protože jak víme, to nejpůvabnější vychází zevnitř.

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ajka

Dobrý den sice mi není ještě 50 ale už musím používat produkty na zakriti vrásek. Máte taky nějaké takové problémy ve 42letech. Na ty vrásky používám kosmetiku, kterou mi doporučila kámoška. Používám ji krátkodobě a musím říct že zatím dobrý. Tak bych byla ráda za nějaké vaše zkušenosti s boji proti vráskám děkuji Andreja.