Móda 60. let

Autor

A máme tu pokračování našeho toulání historií světem módy. Bývá pravidlem, že se v odívání odrážejí události doby. Šedesátá léta minulého století vyznívají oproti letům předchozím jako nezávislá, volná éra, kdy lidé zkoušejí experimentovat a především se nebojí ničeho nového, co život přináší.

V šedesátých letech stanul první člověk na Měsíci, probíhá válka ve Vietnamu a svět zažívá sexuální revoluci.

60.léta v módě-všechno je jinak!

Móda se zaměřuje na kult mládí, šokuje a nenudí. Mládež se umí skvěle bavit hudbou a s tou se ruku v ruce vede i módní exploze. Centrem rebelské svěží módy se stává multikulturní Londýn.

Saint Laurentova kolekce „Beat“ představuje kožené obleky, převážně černé barvy. Tento následovník Diora si v roce 1962 zakládá vlastní módní salón a představuje tříčtvrteční kabát. Popularitu mu zajistí i to, že jeho návrhy obléká sama Jackie Kennedyová.

„Jehlové podpatky se budou nosit jen večer do společnosti, pro denní nošení jsou určeny střevíce s podpatky nižšími, silnějšími. Nakonec pokud se týče účesů,-světová móda odmítá výčesy se vší rozhodností. Budou tomu některé naše dívky ještě vzdorovat?“ (Žena a móda 1965)

V roce 1961 otevírá André Courréges svůj módní salón.

   

Oproti výraznému a mladistvě temperamentnímu Londýnu zůstává Paříž středem elegance a vznešenosti. Svou neochvějnou image povýšené dámy začíná svět kapánek nudit.

„Když prolistujeme stránky zahraničních časopisů, uvědomíme si, že módní linie začíná respektovat přirozený obrys těla. Objevují se oděvy s výraznějším naznačením pasu a pokud je silueta rovného podání i zde je patrné mírné tvarování. Nové, moderní kostýmy vycházejí z módních ateliérů pod společným jmenovatelem – krátké sukně, dlouhé kabátky, což je výhodným momentem podzimního oblečení. Pláště zdobí důraznější fazóna a pás, je-li zdobným prvkem, je kožený, odlišné barvy, s efektní sponou. A pláštěnky ještě neopustily své místo a budou se objevovat i na podzim v módních časopisech i na ulicích měst.“ (Žena a móda 1968)

Znovu připomenu mladou návrhářku Mary Quantovou. V roce 1963 zakládá Ginger Group, zde prezentuje své pestré, levné a úspěšné modely, které symbolizuje především největší hitovka šedesátých let-minisukně. Minisukně je opravdu k nepřehlédnutí, sahá provokativních 20-23cm nad kolena. Modelkou, která se mini za žádných okolností nebojí a ani bát nemusí, je drobná, štíhlounká Twiggy. Dívky touží být jako ona a přejí si nosit sukýnku, která činí dlouhé nohy ještě delšími.

Svět lehce spekuluje, zda nevymyslel minisukni Francouz Courréges.

Nevaž se…

Pozor, přichází na scénu provokativní Rudi Gernreich! Píše se rok 1964 a světlo světa spatřují monokiny, jednodílné plavky, které odkrývají dámská ňadra. Gernreich svoji novinku i pojmenoval. První monokiny měly vzhled jednodílných plavek, kdy místo dílu, který zakrýval přední partie vedly přes tělo úzké šňůrky. Tento Američan se stává slavným, brzy prezentuje monokiny i prestižní časopis Look.

André Courréges přichází s bílými obleky a tzv. „Kosmickým vzhledem“. Tyto strohé soupravy, ke kterým se nosí bílé lesklé boty, chce během krátké doby nosit celý svět.

Móda se řídí Beatles a Rolling Stones, experimentuje se s různými druhy materiálu, ať už je oblečení papírové nebo kovové, či z řetězů, z plexiskla….

Beatles reprezentují oblek Pierra Cardina-sako bez klop a rovné kalhoty.

V roce 1967 vytváří Lauren kolekci, v níž zapracuje rolák pro muže ke klasickému saku.

 

Unisex a další…

Protože se v roce 1967 povolila v Anglii homosexualita, začínají se promítat nové pocity i do módy. Unisex stírá rozdíly mezi dámským a pánským oblečením, jedná se o takový typ oděvů, kde téměř nepoznáte, zda ho nosí dívka nebo muž.

V roce 1968 zakládají Ashleyovi firmu Ashley s.r.o. Vlastní firmu zakládá i Calvin Klein.

Yves Saint Laurent představuje zcela průhlednou, všeodhalující blůzu. Do večerních šatů vkládá pštrosí peří.

Hippies

Na sklonku 60.let spatřuje v USA světlo světa nový kult-směsice etno stylu, zvonových džínsů, květinových vzorů, indiánských pelerín a šperků-hippies. Děti květin jsou vlastně rebelové. Charakteristické pro hippíky jsou tzv.účesy „na máničku“ (dlouhé vlasy), svým stylem oblékání i vystupování vyjadřují protest konvencím.

Šedesátá léta mi jsou z vyprávění rodičů velmi známá. V té době se narodila má sestra, naši byli mladí, svěží, plní ideálů. Tak, jako všichni rodiče. Po sestře se všechno téměř neobnošené oblečení ukládalo k tomu, abych ho úplně v jiné době začala nosit já…

Maminka tehdy začala sbírat měsíčník Žena a móda. Časopis stál v té době 4Kčs.

Oblečení 60.let zanechalo ve světě módy natolik výraznou stopu, že dosud inspiruje i současné návrháře k návratům za nespoutaností a sebevědomou linií. Jak se vám líbí?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na