Móda 90. let

Autor

Devadesátá léta 20.století. Doba raketového rozvoje počítačů, internetu. Gottwaldov přestává být Gottwaldovem a do mapy naší země se vrací Zlín. Svou existenci končí SSSR. V roce 1993 vznikají dvě samostatné republiky – Česká republika a Slovenská republika. Vysílání zahajuje televize Nova. V dubnu 1997 navštívil Prahu papež Jan Pavel II. Devadesátá léta jsou léty války v Perském zálivu. V roce 1997 vychází v Anglii první díl Harry Pottera…

Pamatujete si tehdejší módu? Já zcela určitě, neboť jsem v devadesátých letech dospívala a o oblékání a nové módní trendy se až přespříliš zajímala. Spolužačkám jsem připomínala princeznu, která chodila zásadně na vysokých podpatcích a vlastně nic jiného, než oblékání, česání dlouhých vlasů, líčení a chlapci mě tehdy nezajímalo…

 

90. ve světě módy

Madonna – výrazná průkopnice a reprezentátorka nových módních směrů opět šokuje a ohromuje. Přichází ve spodním prádle nošeném navenek.

Módní styly se inspirují rozličnými hudebními směry (hip hopem, rave…). Pouliční móda dává podněty světoznámým salónům. Inspirace není nikdy dost. Hlavní módní proud se nezalekl ani sadomasochistických či fetišistických prvků.

Na rozdíl od „umělohmotných“ kreací let osmdesátých vstupuje do devadesátých let realizace myšlenky návratu k přírodě a přírodním materiálům. Bavlna, vlna, len jsou příjemně nositelnými a zároveň se modely z těchto látek líbí. V roce 1991 představuje Jean Muir kolekci pletených modelů.

Návrháři si hrají a modelky hra baví. V roce 1992 se do hlavního módního proudu dostává tzv. styl „grunge“. Vzpomeňme na vrstvené vrchní části oděvu a těžké polodlouhé kabáty se sukněmi v etno stylu a těžké šněrovací boty – návrat k sedmdesátým létům.

 

Recyklovatelný oděv představuje kolekce Helen Storey „Second Life“. V roce 1993 se nejen do společnosti vrací velur, šifon a mačkavý samet.

Rok 1994 přichází se zástěrami, které se oblékají přes šaty střihu „A“. Odstíny béžové, šedé, krémové a khaki upoutávají přírodní nenásilnou barevností.

Styl EMO

Jedná se o styl oblékání, vyznačující se upnutými kalhotami, skate botami, doplněný výrazným tmavým líčením – zejména očí, tmavě obarvenými vlasy nebo vlasy promelírovanými růžovými prameny, piercingem.

Návraty v čase

Samozřejmě se v devadesátých letech často vracíme k šadesátým a sedmdesátým létům. Pouzdrové šaty a minimum doplňků, jen lehké líčení… Nosily se zvonové kalhoty, široké podpatky, batikovaná trika, třásně, květiny. Střízlivé oblečení typu šatových a kalhotových kostýmů, přiléhavé sukně, roláky.

Modelky

Modelky devadesátých let se stávají opravdovými celebritami. Jejich honoráře šplhají do nebeských výšin, pamatujeme si je pro jejich extravagantní životní styl, skandály, které modelky let devadesátých neodmyslitelně provázely (a potom už i modelky let dalších). Devadesátá léta jsou obecně označovaná za éru prosazování vlastního ega, fantazie, nápadů. Mnohé modelky odmítají předvádět kožešiny a kožichy (humánní přístup ke zvířatům, zabíjeným „pro krásu“).

Proměny a nostalgie devadesátých let

V druhé polovině devadesátých let jsem se stihla vdát a porodit dvě děti, přestěhovat se z města na vesnici. Tedy jsem pomalu začala přemýšlet o loučení se s „princeznovským stylem“, protože do polí, lesů a vysokých kopečků nějak špatně pasoval…

 

Jak vzpomínáte vy na devadesátá léta minulého století? Zaujal vás některý z módních stylů natolik, že jste si ho přisvojili? Podělte se o své vzpomínky v komentářích.

1
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
1 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ajka

Já na ty 90tky nikdy nezapomenu. Byla jsem teenager a nosila jsem většinou přesně to, co bylo v bravicku 😀 Dneska už si říkám, jaká jsem byla lehce zmanipulovatelná a musela jsem mít prostě všechno co ty tehdejší hvězdičky 😀