Mydlinka v boji za čisté ruce

Autor

Jaké lepší téma zvolit na Den umytých rukou, než rozhovor o domácích mýdlech? Sice jsme dneska zvyklí hlavně na tekutá mýdla, ale klasické pevné mýdlo – navíc domácí výroby – by měl zkusit každý. Uvidíte, že si ty Mydlinky rychle zamilujete. A navíc když jsou tvořeny rodinným týmem Barbory Losové a jejích synů.

Jak jste se k vyrábění mýdel dostali?

Úplně původně jsem hledala na internetu nějaký recept na večeři a najednou na mne vypadl recept na výrobu mýdla. Říkala jsem si, že by bylo hezké, kdybychom se syny udělali mýdla pro babičky k Vánocům. A do měsíce jsme měli první kousek. Začala jsem zjišťovat více informací a všechny tři nás zaujalo hrát si s vůněmi a bylinkami, a tak postupně vznikala další mýdla. První tedy dostaly babičky, další kamarádky, a postupně se okruh zájemců rozšiřoval a spousta lidí si mýdla začala objednávat.

Na balení jsou roztomilé kresbičky a nápisy, vypadají jako dětská tvorba…

Obaly vznikaly opravdu ve spolupráci mě a synů. Zadám jim téma a oni dodají obrázek. A protože – ač je to baví – je s tím opravdu práce a já zrovna řešila otázku peněz a kapesného, dohodli jsme se, že za každé prodané mýdlo s jejich obrázkem budou mít nějakou tu korunu. Popravdě je největší tvůrčí elán chytá zrovna v čase, kdy by měli jít spíš spát, ale najednou mají spoustu nápadů na kombinace vůní a bylin a malují o sto šest.

Kde si zájemci mohou mýdla objednat?

Mám webové stránky, kde jsou mýdla k vidění (mydla-mydlinka.webnode.cz), tak si je nejčastěji vybírají moji známí a já jim je pak u kávy osobně předávám. Ale protože zájemců je stále víc a já po těch kavárnách už nestíhám jezdit, mám je k dispozici na prodej přes Simira (http://www.simira.cz/barson) a přes Fler (http://www.fler.cz/zbozi?uid=13659). S kamennými prodejnami jsem se i přes snahu nakonec nedomluvila, chtěli velké provize a mýdla by pak vyšla zbytečně draho.

Co vánoční čas, chystáte něco speciálního?

Příprava trvá nějakou dobu, takže už s vánoční sezonou začínáme. Určitě chystáme tradiční vůně skořice, čokolády a pomeranče. Chystáme ale i další, je na co se těšit! Výtvarná sekce už také dostala poptávku na vánoční obaly, tak jsem zvědavá, co kluci vytvoří. Jako dárek, vánoční i jiný, rádi kombinujeme balíček tří mýdel, vypadá to moc pěkně. A krásně voní, škoda, že tu vůni nemůžeme přenést přes počítač!

Jaká je z tvého pohledu rodina 21. století?

Já myslím, že rodina je míň a míň. Lidi spolu nedrží, vzdalují se sobě navzájem. Já sama mám velkou rodinu a vždycky jsem na to byla pyšná. Myslím si, že každý člověk by chtěl patřit do své rodiny, ale málokdo je schopen to udržet. Většina lidí se dneska žene za svým snem a rodinu vnímají většinou jako brzdu. Její hodnotu pak poznají, až když je pozdě. Já sama jsem dost samotář a vazby mě zatěžují, ale od mala jsem milovala dny, kdy se sešla celá rodina. Třeba vánočně „na Štěpána“, to byly chvíle, kdy jsem si připadala doma. Možná kdyby tohle poznalo každé dítě, tak by si pak i jako dospělý člověk dokázalo uvědomit, co to rodina je. Jenže dneska i děti vyrůstají oddělené od rodičů, není čas si povídat, hrát, nebo číst. Pak nemají moc šanci poznat, co to rodina je. Rodina by neměla být jen anonymní předání genů.

Takže je to fuška, mít dneska rodinu, respektive mít na ni čas …

Je to práce mít rodinu, ale vlastně je to budování budoucnosti a vytváření tohohle světa. Je to větší zodpovědnost, než se může zdát. A myslím, že dvě důležité věci jsou dostatek času se svými dětmi a vzory. Tak, jak se chováme každou minutu, tak si to naše děti zapisují do svých hlav a chovají se pak stejně. Moje děti mi ukazují hodně z mého vlastního chování, odhalují mi mé vlastní nedostatky, ale tak to má asi být. Taky je v rodinách víc a víc tabu, a to se pak vleče po generace rodinou jako černý stín, rodina by mělo být místo důvěry, kde můžeme mluvit otevřeně a víme, že nás budou mít rádi, i když s námi nesouhlasí. Měla by být teplem, domovem, bezpečím, pokud ji vnímáme jako zátěž, je to špatně.

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu milovníku mýdel a zábavy při tvoření!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na