Adventní tvoření pro nepokročilé

Autor

S obdivem, otevřenými ústy a nadšením sleduji v adventním čase výtvory, které dokáží lidé kolem mě vytvořit. Občas nějaký dostanu nebo nakoupím. Zcela otevřeně přiznávám, že šikovná na více (někdy i méně) náročné tvoření nejsem. Nicméně i já s dětmi mám tvořící choutky a výtvor, který jsme dělali o druhé adventní neděli, Vám ráda podrobně představím. Je snadný, rychlý, neokoukaný a efektní.

Pomůcky:
voskový plát
podložka
špejle
drobnější mašle či stužky
tematická vykrajovátka na cukroví

V dlaních si stiskem (nebo položením na topení, ale proč se nepomazlit) předehřejeme voskový plát, aby trošku změknul. Můžeme i část zhruba velikosti vykrajovátka odříznout, aby se jednodušeji pracovalo. Poté do plátu natlačíme vykrajovátko – počínáme si jako u vykrajování z těsta. Lepší je vybírat spíše menší velikost vykrajovátka, aby se poté veliké tvary např. nekácely. Drobnější výtvory se také lépe (především dětem) zahřívají v dlaních. Na jednu ozdobičku potřebujeme vždy dva obrysy.

Máme dva stejné tvary vykrojené z plátu a můžeme vzít do ruky špejli. Vložíme ji mezi dvě voskové části (dbejte na správný směr, věřte, že vím, proč to píšu… hihi), které k sobě dlaněmi přimáčkneme a zcela přirozeně zahříváme. Zde lze doporučit například společný zpěv či slovní hru, aby se dítě na chvíli zabavilo a nekoukalo neustále, „jestli už je hotovo“, čímž se tepelné spojování vosku samozřejmě zpomaluje.


Po hřejivém spojení dvou částí v jednu se špejlí uprostřed je třeba zkontrolovat okraje nového výrobku a případně je lehkým přimáčknutím „dopospojovat“, aby dobře u sebe držely. Přidáme na dozdobení mašličku. A i malý Ďáblík má hotového Andílka.

Andílek je hotový a můžeme pokračovat dalšími tvary. Ty lze nechat na fantazii dítěte či možnostech výtvarných zásob, nebo dolaďovat dle skutečnosti. Zelený kapřík a stromek, žluté hvězdy a komety… Ale my měli i kometu červenou. Proč ne, bude nám krásně ladit s letošní staročeskou výzdobou. S přírodním adventním věncem i Vánoční hvězdou (míněna květina).


Postupujeme stejným způsobem, mašličku dáme či nedáme. U kapříka dolepíme či dokreslíme očičko. A zápich můžeme zapíchnout na vybrané místo a těšit se z milé osobní dekorace. Nebo výsledný výtvor darovat jako dárek. Buď samostatný, nebo například zakomponovat do kytice nebo přímo zapíchnutý v květináči u živé rostlinky.

Příjemné tvoření, zastavení, hraní, zahřátí…

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na